Tajemne Miejsca. Kamienne kręgi, starożytne grobowce i niezwykłe krajobrazy

Okładka książki Tajemne Miejsca. Kamienne kręgi, starożytne grobowce i niezwykłe krajobrazy Brian Haughton
Brian Haughton Wydawnictwo: Rebis historia
historia
Haunted spaces, sacred places. A field guide to stone circles, crop circles, ancient tombs, and supernatural landscapes
Rebis
2009-01-01
2009-01-01
Mariusz Ferek
tajemnice historii zagadki miejsce tajemne

"Tajemne Miejsca to wyprawa w dziedzinę archeologii, legend, podań ludowych i współczesnych tajemnic związanych z trzydziestoma dwoma starożytnymi monumentami i krajobrazami sakralnymi w różnych zakątkach świata, uporządkowana według kryterium położenia geograficznego". Jest to pierwsze zdanie ze wstępu do tej pasjonującej książki, którą napisał archeolog, naukowiec Brian Haughton. To zdanie w sposób najkrótszy określa zawartość książki. Książki świetnie napisanej, bogato ilustrowanej, po prostu rewelacyjnej.
Książka składa się z trzech części. Część pierwsza "Stary Świat, Afryka" zawiera opis dwudziestu ciekawych miejsc położonych na tych kontynentach z następujących państw: Irlandia, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Malta, Grecja, Etiopia. Część druga pt. "Azja" to cztery interesujące miejsca, które znajdują się w Pakistanie, Chinach i Kambodży. Część trzecia o tytule "Australia i Nowy Świat" przynosi informacje o ośmiu tajemniczych miejscach z Australii, Stanów Zjednoczonych i Peru. Książka posiada bardzo bogatą bibliografię. Niewątpliwą zaletą dzieła są dobrze dopasowane, pierwszorzędnie dobrane ilustracje, wspaniałe fotografie.
Książka wciąga i z przyjemnością się ją czyta. Przedstawia różne tajemnice, podania, legendy, doniesienia, intrygujące zjawiska, które związane są z wybranymi miejscami na świecie. Dzieło dzięki naukowemu, trzeźwemu, obiektywnemu spojrzeniu autora jest wartościową pozycją. Autor stara się zawsze stanąć po stronie nauki, faktów, zweryfikowanych danych i poważnych publikacji przy opisie obiektów przez siebie wybranych, lecz wskazuje także na nierozwiązane lub nierozwikłane do końca elementy i aspekty, które należy zbadać dogłębniej, wnikliwiej. Ocena za całokształt - 8/10.

Kolejna dawka intrygujących zagadnień do zgłębienia. Tak jak w pierwszej książce tematy poruszone przez Autora nie zostały solidnie opisane a jedynie ciekawie przytoczone - każdy na najwyżej kilku stronach, jako dobry punkt wyjściowy do zgłębiania zainteresowań. Po raz kolejny w książce Haughtona mamy też do czynienia z ładnymi fotografiami.

• Półka 2-7
  • Żałuje, że przeczytałam