Ja, ołówek. I, pencil.

Okładka książki Ja, ołówek. I, pencil. Leonard E. Read
Okładka książki Ja, ołówek. I, pencil.
Leonard E. Read Wydawnictwo: Prohibita literatura piękna
Piotr Toboła-Pertkiewicz

warta tej chwili czytania

warta tej chwili czytania

[...]
Kiedy rząd uzyska monopol na działalność twórczą, na przykład dostarczanie przesyłek pocztowych, większość osób będzie uważała, że ​​przesyłki pocztowe nie mogłyby być skutecznie dostarczane przez ludzi działających swobodnie.

𝐏𝐎𝐍𝐀𝐃𝐂𝐙𝐀𝐒𝐎𝐖𝐄 𝐏𝐑𝐙𝐄𝐒Ł𝐀𝐍𝐈𝐄 !
Podtytuł : Moje drzewo genealogiczne według Leonarda E. Read'a.
Autor umiejętnie prowadzi lekcję ekonomii poprzez historię ołówka i jego twórców.
„Żadna osoba na tej ziemi nie wie, jak mnie stworzyć”.
Wszak był w roku 1946 założył Foundation for Economic Education **FEE (Fundacja na rzecz Edukacji Ekonomicznej),uważaną za pierwszy libertariański ***think tank w Stanach Zjednoczonych.
Na zaledwie kilku stronach i w uroczej narracji przedstawia podstawowe zasady wolnej gospodarki i działania społeczeństwa oraz wyjaśnia, dlaczego są one lepsze od nieliberalnego modelu centralnego planowania. To prawdziwy wyczyn literacki, jakiego nie ma w całej obszernej literaturze o tematyce ekonomicznej i politycznej.
Wspaniale zilustrowane wzajemne powiązania globalnego rynku w klasycznym eseju, który został opowiedziany z punktu widzenia zwykłego ołówka, przedmiotu, którego używał prawie każdy, ale którego nikt nie jest w stanie wykonać samodzielnie.
𝐆𝐎𝐑Ą𝐂𝐎 𝐏𝐎𝐋𝐄𝐂𝐀𝐌 ! 𝐖𝐀𝐑𝐓𝐎 !

[...]
Ten mały esej otwiera oczy i umysły ludziom w każdym wieku. Wielu czytelników, którzy czytają po raz pierwszy, już nigdy nie zobaczy świata tak samo.
~ Lawrence W. Reed.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
𝐃𝐋𝐀 𝐂𝐈𝐄𝐊𝐀𝐖𝐒𝐊𝐈𝐂𝐇 :
*𝐄𝐭𝐚𝐭𝐲𝐳𝐦 (𝐟𝐫. 𝐥’𝐄́𝐭𝐚𝐭 „𝐩𝐚ń𝐬𝐭𝐰𝐨”) – koncepcja zakładająca podporządkowanie jednostkowych i grupowych interesów społeczeństwa interesowi państwa.
Etatyzm oznacza ingerencję państwa w różne dziedziny życia gospodarczego, społecznego, kulturalnego, w życie samorządów, stowarzyszeń, małych grup i jednostek i przejęcie odpowiedzialności za wiele sfer aktywności społecznej; w znaczeniu gospodarczym etatyzm jest odmianą interwencjonizmu państwowego i oznacza przejmowanie przez państwo funkcji podmiotu gospodarczego.
W szerszym znaczeniu często utożsamiany z interwencjonizmem państwowym. Ten pogląd na kierunek polityki gospodarczej państwa uzyskał duże poparcie w oczach wielu ekonomistów w czasach wielkiego kryzysu gospodarczego (1929–1935). Przedstawicielem nowego etatyzmu (ang. statism) jest John Maynard Keynes, a głównymi oponentami ekonomiści z austriackiej szkoły ekonomii, między innymi Ludwig von Mises.
Przykładem państwa realizującego politykę etatyzmu była II RP za rządów sanacji czy Japonia od zakończenia II wojny światowej do połowy lat 70.
**𝐅𝐮𝐧𝐝𝐚𝐜𝐣𝐚 𝐄𝐝𝐮𝐤𝐚𝐜𝐣𝐢 𝐄𝐤𝐨𝐧𝐨𝐦𝐢𝐜𝐳𝐧𝐞𝐣 (𝐅𝐄𝐄) - jest głównym źródłem zrozumienia humanitarnych wartości wolnego społeczeństwa oraz zasad ekonomicznych, prawnych i etycznych, które to umożliwiają. W FEE będziesz mieć kontakt z ludźmi na całym świecie, którzy podzielają te wartości i inspirują się dynamicznymi ideami wolnego zrzeszania się, wolnych rynków i zróżnicowanego społeczeństwa obywatelskiego.
***𝐓𝐡𝐢𝐧𝐤 𝐭𝐚𝐧𝐤 – 𝐳 𝐚𝐧𝐠. 𝐝𝐨𝐬ł𝐨𝐰𝐧𝐢𝐞 „𝐳𝐛𝐢𝐨𝐫𝐧𝐢𝐤 𝐦𝐲ś𝐥𝐢” - niezależny komitet doradczy, z założenia o charakterze organizacji non-profit, zajmujący się badaniami i analizami dotyczącymi spraw publicznych. Do celów działalności think tanków należą zazwyczaj badania i poszukiwanie sposobów rozwiązania problemów społecznych, konsulting oraz udział w debacie publicznej. Spotkać można szersze rozumienie tego pojęcia na oznaczenie grupy osób lub instytucji mających podobne cele, ale niekoniecznie posiadających status organizacji pozarządowych. Grono ekspertów udzielających porad (pomysłów) dotyczących rozwiązywania problemów społecznych, związanych z polityką, gospodarką, ekonomią, wojskiem, technologią i kulturą.
info z wiki

𝐏𝐎𝐍𝐀𝐃𝐂𝐙𝐀𝐒𝐎𝐖𝐄 𝐏𝐑𝐙𝐄𝐒Ł𝐀𝐍𝐈𝐄 !
Podtytuł : Moje drzewo genealogiczne według Leonarda E. Read'a.
Autor umiejętnie prowadzi lekcję ekonomii poprzez...

Bardzo krótki utwór literacki zawierający opis mechanizmu działania niewidzialnej ręki rynku na przykładzie produkcji zwykłego ołówka.

Króciutkie opowiadanko mające na celu uświadomienie czytelnikowi jak działa rynek i dlaczego centralne planowanie gospodarki jest nieefektywne.
Poznajemy proces produkcji ołówka z jego perspektywy. Przez kolejne strony dowiadujemy się jak wiele procesów na rynku musiało zajść aby można było cieszyć się zwyczajnym ołówkiem.
Tekst jest prosty w odbiorze i ogrom w nim uroszczeń, a dla osób, które choćby liznęły podstawy ekonomii nie ma tu nic odkrywczego, ale ta właśnie prostota jest zaletą tego niewielkiego dzieła. W zasadzie nie da się nie zrozumieć tekstu czy przekazu autora, więc książeczka świetnie nada się jako pierwsza ekonomiczna lektura dla dziecka. Dla dorosłych to raczej ciekawostka, która przypomni podstawowe fakty o świecie.

Tekst jest prosty w odbiorze i ogrom w nim...

Krótki esej o procesie produkcji ołówka w którym autor dowodzi jak to niewidzialna ręka rynku angażuje tysiące ludzi abyśmy mogli cieszyć się ołówkiem. Argumentacja trochę na wspak, bo ci "wszyscy ludzie" nie angażują się, aby "wyprodukować ołówek", tylko fabryka ołówków tak zaplanowała proces, aby wykorzystać istniejące możliwości do wyprodukowania ołówka. Czyli ktoś coś jednak zaplanował :-) Zupełnie nie rozumiem zachwytu nad tym "dziełem".

esencja podstaw ekonomii. Książka powinna być lekturą obowiązkową w liceum. W zwięzły sposób ukazuje, jak wielki i zdecentralizowany proces musi zajść, aby wyprodukować tak niezłożony produkt jakim jest ołówek.

Wstęp - 4 strony, treść - 8 stron, posłowie - 4 strony, wartość przekazu - bezcenna. Ta krótka przypowieść Leonarda E. Read'a ukazuje najważniejszą przewagę wolnego rynku względem gospodarki planowanej - zdolność do samoregulacji i optymalizacji procesów. Tytułowy ołówek - prosty przedmiot, którego każdy używa, ale nikt nie jest w stanie zaplanować procesu jego produkcji od początku. Przykład z opowieści ukazuje wielość czynności, które trzeba wykonać, aby uzyskać gotowy produkt. Żaden, nawet najlepszy planista nie jest w stanie zaplanować produkcji lepiej niż zrobi to wolny rynek.

Niesamowite jak tak cienka książka niesie z sobą taką wiedze :) Mocno uświadamia to czego nie widać :)

Krótko o tym, że centralne planowanie nie działa. Po prostu.

Krótko o tym, że centralne planowanie nie działa. Po prostu.

No coś tam mówi o bezsensie centralnego planowania. Ale kompletnie nie rozumiem zachwytów.

• Ekonomia
  • Atlantyda