Po nas choćby potop

Okładka książki Po nas choćby potop Josef Toman
Okładka książki Po nas choćby potop
Josef Toman Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy powieść historyczna
powieść historyczna
Po nás potopa
Państwowy Instytut Wydawniczy
1973-01-01
1973-01-01
Maria Erhardtowa

Prawdziwe Arcydzieło !!!
Jena z najlepszych powieści o Cesarstwie Rzymskim jaką do tej pory czytałem. Wielowymiarowe i ciekawe postacie z wiarogodnie przedstawionymi pobudkami działania. Nie krystalicznie, cukierkowe, ale postacie z krwi i kości, każdy ma w życiu czyny, którymi nie chciałby się chwalić a nawet się ich wstydzi i właśnie tak tu jest to pokazane. Wszystko to wplecione w bardzo ciekawą historię z mnóstwem intryg (mimo że poszczególne wydarzenia tego okresu są znane i nie stanowią zaskoczenia to w interpretacji autora nabierają "świeżości" i rewelacyjnie łączą się w całość).
Gorąco polecam !!!

Prawdziwe Arcydzieło !!!

Znakomita powieść historyczna. Akcja rozgrywa się w starożytnym Rzymie, obejmuje schyłek panowania Tyberiusza i początek panowania Kaliguli. Na tle innych, rozgrywających się w tej samej epoce powieści historycznych wyróżnia ją rozłożenie akcentów - autor koncentruje się nie na intrygach politycznych (a w każdym razie nie tylko na nich),ale na opisie samego stylu życia, tak rzymskiej elity, jak i rzymskiej biedoty.

To, co napisałem powyżej może nie brzmieć zachęcająco, ale "Po nas choćby potop" czyta się bardzo dobrze. Akcja jest żywa i całkiem gęsta. Autor ma specyficzny styl - prowadząc narrację bardzo swobodnie przeskakuje pomiędzy różnymi postaciami, przedstawiając czytelnikowi nie tylko różne punkty widzenia, ale i stany emocjonalne poszczególnych bohaterów. Wprowadza to pewien chaos narracyjny i wymaga przyzwyczajenia się, niemniej wychodzi książce ca dobre, tym bardziej że Josef Toman wykonuje te przeskoki zręcznie.

Najlepszym elementem powieści jest jednak z całą pewnością postać Tyberiusza - człowieka mądrego, lecz zgorzkniałego i nieszczęśliwego, jednocześnie okrutnego tyrana i światłego władcy, który na dobrowolnym wygnaniu dożywa swoich dni tęskniąc za Rzymem. Dla mnie stary cesarz kradnie show, a każda scena z jego udziałem to czyste złoto. Szkoda że, z oczywistych względów, w drugiej połowie książki Tyberiusz już się nie pojawia, chyba że pod postacią prześladującego Kaligulę wspomnienia.

2048

Co jakiś czas wracam do tej powieści i ... odkrywam jej ponadczasową aktualność oraz uniwersalność. Autor nie tylko świetnie oddał klimat starożytnego Rzymu, ale przede wszystkim doskonale przedstawił panujące tam stosunki społeczne i polityczne. Pokazał ludzi takimi jacy są naprawdę, bez upiększeń i koloryzacji oraz co nadmiar posiadanej władzy może zrobić niemal z każdego człowieka.

Rewelacyjna powieść historyczna !!! Wielka szkoda , że nie ma wznowień tej książki.

Czytałam bardzo dawno temu.Podobała mi się.

Czytałam bardzo dawno temu.Podobała mi się.

• Klasyka
  • ❤ ~ Ulubione
  • Starożytność
  • Polityka
  • Wielokrotnie czytane

Dodaj cytat z książki Po nas choćby potop