John

Okładka książki John Cynthia Lennon
Okładka książki John
Cynthia Lennon Wydawnictwo: Three Rivers Press biografia, autobiografia, pamiętnik
Three Rivers Press
2006-08-01
2006-08-01
978-0-307-33856-3

Ta książka pozwala nam poznać Johna Lennona "od kuchni", oczami jego pierwszej żony Cynthii. Rok po roku obserwujemy, jak ta nieśmiała i delikatna dziewczyna poznaje szkolną (a potem światową) gwiazdę, zostaje żoną i matką jego syna, towarzyszy mu po cichu w jego karierze, a na końcu zostaje w okrutny i bezwzględny sposób zdradzona i porzucona dla chłodnej i wyrachowanej Yoko Ono.
Współczuję Cynthii, która wydaje się cierpieć na syndrom żony alkoholika - w tym wypadku narkomana - i mimo bijących w oczy dowodów chamstwa, brutalności i bezwzględności męża wobec niej, ciągle twierdzi, jakim to wspaniałym był on człowiekiem. Cóż... wyrobiłam sobie zupełnie inne zdanie o Johnie, chociaż nadal bardzo cenię jego muzykę. Myślę, że te wspomnienia lepiej trafią do kobiecej duszy, więc polecam każdej fance Beatlesów.

Dlaczego ta książka powstała ? To autorka wyjaśnia już na wstępie, Cynthia Lennon, pierwsza zona Johna Lennona, kobieta zdradzona, porzucona, oszukana, rozczarowana. Obraz słynnego Beatelsa, który wylania się z tej biografii to człowiek zagubiony, chorobliwie zazdrosny ale i twórczy, kochający. Wiele sprzeczności, przeczeniu samemu sobie, Lennon wydaje się być trudnym, niestałym, czasem wręcz okrutnym wobec swoich bliskich mężem/ojcem.
Co mi się podobało w tej książce to opis lat młodości i początków The Beatles. Opis szaleństwa, które zawładnęło młodymi ludźmi we wczesnych latach 60-tych, tzw Beatlemania.
John Lennon ceniony jako artysta, w życiu prywatnym postępował dość bezwzględnie. Trudne, traumatyczne dzieciństwo, sława, pieniądze, rozpad zespołu którego był współzałożycielem. Bezsensowna śmierć z reki ''fana''.
Smutna to lektura, momentami postawa Lennona drażniąca. Mimo to dobrze sie czyta .

• Biografie
  • O Muzyce i Muzykach