Raymond Chandler. Biografia

Okładka książki Raymond Chandler. Biografia Tom Hiney
Okładka książki Raymond Chandler. Biografia
Tom Hiney Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
376 str. 6 godz. 16 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Raymond Chandler. A Biography
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2000-03-20
Data 1. wyd. pol.:
2000-03-20
Liczba stron:
376
Czas czytania
6 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
8372554501
Tłumacz:
Zbigniew T. Gieniewski
Tagi:
Raymond Chandler
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
44
43

Na półkach:

Wnikliwa, obszerna, dobrze napisana i bardzo ciekawa biografia. Kłopot z nią tylko taki, że poznawszy tak dobrze autora, inaczej teraz patrzę na Marlowe'a. Ale dla miłośników Chandlera i całego gatunku rzecz warta uwagi.

Wnikliwa, obszerna, dobrze napisana i bardzo ciekawa biografia. Kłopot z nią tylko taki, że poznawszy tak dobrze autora, inaczej teraz patrzę na Marlowe'a. Ale dla miłośników Chandlera i całego gatunku rzecz warta uwagi.

Pokaż mimo to

avatar
869
330

Na półkach: ,

Na koniec miesiąca z Chandlerem – jego biografia pióra Toma Hineya. Życie to bogate było w dramatyczne zwroty akcji, spektakularne finansowe wzloty i upadki, przeszedł też długą drogę do zarabiania na literaturze, która wydawać by się mogło zajął się trochę z przypadku. Centralną postacią w biografii Chandlera, obok jego samego jest zaś jego żona i miłość jego życia - starsza o 18 lat Cissy, z którą był do jej śmierci. Ten wątek jest jednym z najciekawszych i zarazem - mimo dość szerokiego rozwinięcia - pozostawia pewien niedosyt, bo Chandler obsesyjnie wręcz chroniący własną prywatność nigdy nie zwierzał się nikomu na temat swojego małżeństwa, pod koniec życia trzymał wręcz ciężko chorą żonę niczym pod kloszem, choć pojedyncze istniejące relacje ich gości mówią o wielkiej czułości i trosce jaka ją otaczał. Ta opowieść to jednak przede wszystkim portret człowieka tyleż nietuzinkowego co niespokojnego, który borykał się z alkoholizmem i własnymi demonami. Zdaje się, że odszedł ze świata niepogodzony i z nim i ze sobą. Skoro jednak mówi się, że życie każdego człowieka kończy się klęską, to trzeba przyznać - Chandler do końca nie chciał się poddać.

Na koniec miesiąca z Chandlerem – jego biografia pióra Toma Hineya. Życie to bogate było w dramatyczne zwroty akcji, spektakularne finansowe wzloty i upadki, przeszedł też długą drogę do zarabiania na literaturze, która wydawać by się mogło zajął się trochę z przypadku. Centralną postacią w biografii Chandlera, obok jego samego jest zaś jego żona i miłość jego życia -...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1383
657

Na półkach: ,

Bardzo dobra biografia. Wyważona, przedstawiane fakty są poparte wypowiedziami samego Chandlera, jego przyjaciół i znajomych, cytatami z artykułów prasowych i radiowych wywiadów. Autor przybliża nam życie znakomitego autora kryminałów na tyle, żeby łatwiej było zrozumieć jego twórczość, ale nie aż tak, żeby zrobiła się z tego tania sensacja.
Mnie poruszyło szczególnie jego przywiązanie do żony, to jaką otaczał ją opieką aż do jej śmierci. Piękne uczucie i zupełnie nie rozumiem, jak można było przypisać Chandlerowi mizoginizm.
Uderzyło mnie też to, jak długo i w jaki sposób pracował nad swoim warsztatem. Myślę, że wielu współczesnych pisarzy (nie tylko autorów kryminałów) mogłoby się od niego uczyć.
Są oczywiście minusy, które nie pozwalają przydzielić mi tej książce maksymalnej ilości gwiazdek. Jak zwykle czepiam się przypisów, które tutaj występują w wielkie obfitości i są umieszczane po każdym rozdziale. Wiele z nich jest bardzo rozbudowanych, są nie tylko zwykłe, ale i polemiczne. Szukanie ich po każdym rozdziale jest naprawdę wkurzające. Wiem, że właściwie nie ma dobrego pomysłu na przypisy, ale ja chyba wolę, jak są u dołu strony. Poza tym w przypadku tej książki niektóre z nich mogły być spokojnie wplecione do tekstu i to przytyk do autora, nie do wydawnictwa.
Poza tym jeśli ktoś nie zna twórczości Chandlera i planuje się z nią zapoznać, to biografię powinien przeczytać po lekturze jego powieści, bo są one tutaj dosyć szczegółowo streszczone.

Bardzo dobra biografia. Wyważona, przedstawiane fakty są poparte wypowiedziami samego Chandlera, jego przyjaciół i znajomych, cytatami z artykułów prasowych i radiowych wywiadów. Autor przybliża nam życie znakomitego autora kryminałów na tyle, żeby łatwiej było zrozumieć jego twórczość, ale nie aż tak, żeby zrobiła się z tego tania sensacja.
Mnie poruszyło szczególnie jego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
98
97

Na półkach:

Jak rodził się Marlowe

„Kogóż obchodzi, jak pisarz dostał swój pierwszy rower?” – tak Raymond Chandler odpowiedział na propozycję napisania autobiografii, którą mu złożył brytyjski wydawca. W tym jednym zdaniu widać nie tylko stosunek pisarza do gatunku, jakim była autobiografia, ale także umiejętność wypowiadania celnych zdań, które stały się również jedną z cech jego literackiego stylu. A styl miał wręcz genialnych. To nie tylko cięte riposty Marlowe’a (choć nie zawsze, Chandler dbał o to, aby jego bohater nie za często miał ostatnie zdanie, bo wówczas stałby się mniej realny),ale także ciekawe metafory, szczegółowe opisy postaci – łącznie z opisem ubrań, wiernie oddany klimat zepsutego Los Angeles. Raymond Chandler to pisarz nietuzinkowy i o ile on sam wyrażał niechęć do uzewnętrzniania się w formie autobiografii, to ogromnym niepocieszeniem byłoby nie stworzenie choćby biografii autora. Na szczęście Tom Hiney, nie zważając na powyższe zdanie (w dodatku chyba trochę przekornie umieszczając je w formie motta do przedmowy swojej książki),podjął się zadania spisania życiorysu jednego z najlepszych twórców czarnego kryminału. Całość wypadła świetnie i warta jest polecenia nie tylko fanom amerykańskiego pisarza.

Książka Toma Hineya „Raymond Chandler. Biografia” ma wszystkie cechy charakterystyczne dla tego typu gatunku. Zaczyna się więc od nakreślenia okoliczności przyjścia na świat Raymonda Thorntona Chandlera. Chronologia będzie towarzyszyć Hineyowi przez cały tok wywodu. Mamy więc tu wspomnianych rodziców autora oraz ich wpływ na rozwój osobowości Chandlera. To kolejna cecha, którą należy zauważyć i odnotować jako pozytyw. Hiney bowiem nie ogranicza się do przywoływania suchych faktów z życia pisarza, lecz pokazuje jaki miały one wpływ na niego, a także na charakter jego literatury. Okazuje się bowiem, że twórczość Chandlera silnie związana jest z jego życiem oraz z otaczającą go rzeczywistością, co czyni z niego pisarza na wskroś realistycznego, a jego prozę bez ogródek należy przypisywać do nurtu realizmu. Jak wiele w Philipie Marlowe’ie z samego Chandlera, przekona się tylko ten, kto sięgnie po książkę Hineya.

Chandler zasłynął również z kreślenia bardzo sugestywnego klimatu Los Angeles, które w jego czasach było miejscem zorganizowanej przestępczości, korupcji oraz gangsterów. Taka rzeczywistość wymagała także stworzenia bohatera na jej miarę. Nie sposób się więc dziwić, że Marlowe to twardziel wielokrotnie mówiący tak, jak jego rozmówcy ze świata przestępczego. Choć kiedy bardziej wnikliwie przyjrzymy się tej postaci, to stwierdzimy, że Marlowe bardziej ubierał maskę twardziela, niż nim był. Tak naprawdę był samotnym człowiekiem, któremu w wielu sferach życia się po prostu nie wiodło.

Najciekawsze momenty książki to te, które pojawiają się od rozdziału zatytułowanego „Papka”, ponieważ przybliżają Chandlera nie tylko jako człowiek, ale również jako pisarza. Mamy więc czasy pisania opowiadań dla magazynu „Czarna Maska”, w których należy upatrywać genezy narodzin charakterystycznego Chandlerowskiego języka. Chandler dołączył do autorów „Czarnej Maski”, kiedy na jej łamach brylował i był niekwestionowaną gwiazdą faktyczny ojciec czarnego kryminału, czyli Dashiell Hammett. Styl „Czarnej Maski” wymagał, aby jej autorzy pisali zdaniami krótkimi, zwięzłymi. Chandler po części się w ten kanon wpisywał, ale i wychodził poza niego, właśnie poprzez większą literackość stosowanego przez niego języka. Niemniej były to czasy, kiedy zafascynował go rodzący się wówczas czarny kryminał, a w konsekwencji stał się jego najwybitniejszym przedstawicielem.

Potem mamy czasy dłuższej twórczości prozatorskiej, powstają powieści „Głęboki sen” oraz „Żegnaj, laleczko”, a następnie rozpoczyna się współpraca Chandlera z Hollywood. Jest to ciekawy i niezwykle barwny okres, ale też naznaczony alkoholizmem pisarza. W książce są to czasy o tyle ciekawe, że Hiney przytacza okoliczności i anegdoty związane ze współpracą Chandlera z Billy Wilderem, czy Alfredem Hitchcockiem. Mamy więc tu nie tylko życiorys Chandlera, ale także rysy innych osobowości z jego czasów. Nie tylko jeśli chodzi o tych dwóch reżyserów, Hiney bowiem na każdym etapie życia twórcy „Głębokiego snu” zatrzymuje się także nad postaciami, które wywarły wpływ na pisarza (wcześniej jest mowa o redaktorze „Czarnej Maski”, dyrektorze szkoły, do której uczęszczał Chandler itp.). Równo z chronologią życia Chandlera, idzie także historia jego twórczości, toteż mamy wgląd w to, co działo się w życiu pisarza w trakcie, gdy pisał daną powieść, i jaki owe zdarzenia wywarły wpływ na charakter pisanej powieści.

Książkę oczywiście polecam. Fanom twórczości pisarza, osobom, które dopiero się z nią zaznajamiają oraz wszystkim tym, którzy cenią sobie biografię jako gatunek – na pewno na książce Hineya się nie zawiodą. Poza tym warto zobaczyć, jak rodził się jeden z fundamentalnych bohaterów literatury kryminalnej, bez którego literatura kryminalna nie byłaby tym, czym jest dzisiaj.

Ewelina Dyda

Blog:
http://poczytajnia.wordpress.com/

Facebook:
https://www.facebook.com/recenzjeliterackie

Instagram:
https://instagram.com/poczytajnia/

Jak rodził się Marlowe

„Kogóż obchodzi, jak pisarz dostał swój pierwszy rower?” – tak Raymond Chandler odpowiedział na propozycję napisania autobiografii, którą mu złożył brytyjski wydawca. W tym jednym zdaniu widać nie tylko stosunek pisarza do gatunku, jakim była autobiografia, ale także umiejętność wypowiadania celnych zdań, które stały się również jedną z cech jego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
977
393

Na półkach: , , ,

Bardzo dobra biografia mojego ulubionego pisarza. Co tu dużo gadać, facet był ewenementem. Ciekawe fakty:
- miał 45 lat jak napisał swoje pierwsze opowiadanie,
- miał 51 lat jak napisał pierwszą powieść,
- miał o 18 lat starszą żonę Cissy, z którą przeżył w związku ponad 30 lat,
- dorobił się fortuny będąc dyrektorem finansowym w firmie wydobywającej ropę naftową, którą i tak niebawem stracił z powodu pijaństwa,
- drugi raz dorobił się pisząc scenariusze dla Hollywood,
- przez drugą połowę swojego życia był nałogowym alkoholikiem, co go ostatecznie wykończyło.

Bardzo dobra biografia mojego ulubionego pisarza. Co tu dużo gadać, facet był ewenementem. Ciekawe fakty:
- miał 45 lat jak napisał swoje pierwsze opowiadanie,
- miał 51 lat jak napisał pierwszą powieść,
- miał o 18 lat starszą żonę Cissy, z którą przeżył w związku ponad 30 lat,
- dorobił się fortuny będąc dyrektorem finansowym w firmie wydobywającej ropę naftową, którą i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1101
86

Na półkach: ,

Pięknie napisana książka.
Wzruszająca historia.

Pięknie napisana książka.
Wzruszająca historia.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    31
  • Przeczytane
    21
  • Posiadam
    11
  • W domowej bibliotece
    1
  • Przeczytane2020
    1
  • 2002
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Zdj. Books
    1
  • Biografia
    1
  • Biografie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Raymond Chandler. Biografia


Podobne książki

Przeczytaj także