Psychologia rozwoju człowieka t.II

Okładka książki Psychologia rozwoju człowieka t.II
Barbara Harwas-NapierałaJanusz Trempała Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo Naukowe PWN
2008-01-01
2000-01-01
978-83-01-14151-6

Okładka książki Psychologia rozwoju człowieka Helen Bee, Denise Boyd
Ocena 6,7
Psychologia ro... Helen Bee, Denise B...
Okładka książki Psychologiczne portrety człowieka. Praktyczna psychologia rozwojowa Karolina Appelt, Mariola Bardziejewska, Anna Izabela Brzezińska, Magdalena Czub, Tomasz Czub, Szymon Hejmanowski, Joanna Janiszewska-Rain, Błażej Smykowski, Piotr Wiliński, Julita Wojciechowska, Beata Ziółkowska
Ocena 7,5
Psychologiczne... Karolina Appelt, Ma...
Okładka książki Psychologia rozwoju człowieka t.I Maria Przetacznik-Gierowska, Maria Tyszkowa
Ocena 6,4
Psychologia ro... Maria Przetacznik-G...
Okładka książki Psychologia zaburzeń. Człowiek we współczesnym świecie. James N. Butcher, Robert Carson, Susan Mineka
Ocena 6,9
Psychologia za... James N. Butcher, R...

Cytaty z książki:

"To jaki młody uczeń będzie miał stosunek do grupy rówieśniczej w dużej mierze zależne jest od tego jak poradzi sobie on we wspólnej zabawie i nauce. Niestety dzieci, które nie radzą sobie z różnymi zadaniami często są odrzucane i izolowane od grupy. Co ma wpływ na ukształtowanie poczucia wartości dziecka."

"Okres rozwojowy przypadający na edukację wczesnoszkolną nazywa się okresem późnego dzieciństwa jak i również okresem młodszego wieku szkolnego. Trwa on od 7 do 10 – 12 roku życia. Na sam początek okresu przypada wiele zmian w życiu młodego człowieka, rozpoczyna on naukę szkolną oraz całkowicie przeobraża się jego dotychczasowy świat. Dziecko w tym czasie przebywa w szkole i ona właśnie staje się
jego podstawowym środowiskiem, w niej uczeń się rozwija, jest członkiem grup oraz dojrzewa jego społeczne i emocjonalne znaczenie spotkań pozaszkolnych z rówieśnikami."

"Nowe okoliczności związane ze szkołą tworzą dzieciom okazje do poznania i oceny samego siebie. Dzieci rozwijają oczekiwania, które dotyczą efektów i wartości swojego działania a także ich oceny społecznej. Podczas sukcesów dzieci odczuwają rozwój kompetencji oraz słuszność wykonywania zadania, które prowadzi do określonych
skutków. Odwrotnie działa brak sukcesów oraz negatywne oceny ze strony społeczeństwa, powoduje to niechęć wykonywania kolejnych zadań oraz brak wiary w swoje możliwości a także obawy przed niepowodzeniem."

"Często to jak dziecko wywiązuje się z roli ucznia jest utrudnione przez
nieprawidłowy rozwój funkcji, sprawności, umiejętności oraz może mieć to wpływ na nabywanie nowej wiedzy a także zachowań."

"Podczas pierwszego etapu edukacji wczesnoszkolnej nauczyciel przy pracy z uczniami powinien mieć na uwadze, iż dzieci wtedy są uczniami ciekawymi świata. Pozytywnie reagują na różne formy zabaw oraz na wszelakie nowości, wszystkimi zmysłami chłoną otoczenie. Priorytetem każdego nauczyciela winno być pilnowanie aby
dzieci tej ciekawości świata nie zatraciły, co za tym idzie to metody nauczania które powinny być dopasowane do potrzeb ucznia oraz do jego umiejętności. Jean Piaget do edukacji wczesnoszkolnej przypisuje okres rozwojowy nazwany okresem operacji konkretnych, ma on miejsce między 6 a 12 rokiem życia."

Cytaty z książki:

"Okres rozwojowy przypadający na edukację...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zdecydowanie za mało informacji. Książka traktuje temat rozwoju wybiórczo i nie jest wystarczającym źródłem informacji, zwłaszcza praktycznych. W dodatku nudna i chaotyczna.

Lubię i od czasu do czasu do niej wracam.

Lubię i od czasu do czasu do niej wracam.

Uwielbiam takie książki. Wszelakie ciekawostki na temat psychologii i rozwoju człowieka pochłaniam jak gąbka.

Dodaj cytat z książki Psychologia rozwoju człowieka t.II