Luksus. Dlaczego stracił blask

Okładka książki Luksus. Dlaczego stracił blask Dana Thomas
Okładka książki Luksus. Dlaczego stracił blask
Dana Thomas Wydawnictwo: Muza nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Deluxe
Muza
2010-05-13
2010-05-13
Elżbieta McIver
luksus moda

Nuuuuda. Historia wielkich domów mody spisana wprost z wikipedii. Zero smaczków, ciekawostek - same suche fakty wraz z datami.
Przebrnęłam przez 100 stron książki i uznałam, że dość tych męczarni. Przeglądałam kolejne rozdziały i widzę, że cała książka napisana jest w stylu rysu historycznego, który do mnie nie przemawia.

Mimo że podawane w książce statystyki sprzed kilku lat są już nieaktualne, warto przeczytać by uzmysłowić sobie jak wielką przemianę przeszło pojęcie "luksusu" oraz, by dowiedzieć się, kto i w jaki sposób tak naprawdę kreuje te wszystkie marki "wyższej klasy" typu LV, Gucci, Dior, Prada etc.

Książka otwiera drogę do świadomego konsumpcjonizmu i trochę odziera tą, powiedzmy, wyśnioną torebkę od znanego projektanta z aury mistycyzmu, nabożności i wielkich "och!" i "ach!".

Książka otwiera drogę do świadomego konsumpcjonizmu i trochę odziera tą,...

Oh, dziwna to była przygoda z książką Dany Tomas!
Jakie mechanizmy rządzą rynkiem towarów luksusowych? Jak na przestrzeni lat plasowały się losy luksusowych marek i co statystyki mówią na ten temat? Książka nie tylko opowiada na te i wiele innych pytań związanych z handlem towarami uważanymi przez społeczeństwo za "luksusowe" - przybliża samą ideę sprzedawania tych towarów, która odległa jest dla przeciętnego zjadacza chleba. Louis Vitton, Gucci, Prada, Pucci, Hermes- te wszystkie nazwy były dla mnie do niedawna jedynie zasłyszanymi w telewizji słowami, za którymi nie kryło się nic więcej jak tylko jakieś "drogie ubrania" na temat których niewiele byłam w stanie powiedzieć.
Autorka skutecznie przybliża historię poszczególnych firm od założenia do lat książce współczesnych. Opowiada o produkcji perfum od hodowli kwiatów na plantacjach należących do firmy aż do trafienia na półki w luksusowych butikach. Wreszcie dowiadujemy się jak przedstawia się rynek zbytu kosmicznie drogich firm, które to informacje mogą zaskakiwać...

Dlaczego wyrafinowana sztuka luksusu dla której zwykli ludzie rozpoczęli produkcję nieprzeciętnych strojów, perfum i kosmetyków nie przetrwała próby czasu i po wielu wzlotach i upadkach stała się pogonią za uznaniem w oczach innych ludzi- do tego stopnia, że kupujemy podrobione towary tylko po to, aby się "pokazać"?

Mimo tysięcy dat, liczb i innych rzeczy przez które ciężko przejść, książkę uważam za godną polecenia!

Oh, dziwna to była przygoda z książką Dany Tomas!

Książkę Dany Thomas przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem, bo autorka - dziennikarka specjalizująca się w tematyce modowej - ukazuje współczesny przemysł modowy od kulis, odzierając de facto czytelnika ze złudzeń. Opowiada o tym, jak przemysł ten ewoluował od małych sklepików, a następnie statecznych domów mody i arystokracji stanowiącej główną klientelę, po dzisiejszą masówkę. Thomas pisze zarówno o "starych" markach, jak Hermes, Louis Vuitton, Chanel, Balenciaga, ale również o tych, które pojawiły się stosunkowo niedawno, w latach 70-tych, jak Prada, Gucci, Armani. Autorka zabiera nas nie tylko do luksusowych sklepów (które opisuje ze wszystkimi detalami) na ulicach największych światowych metropolii, ale i do fabryki Hermesa, gdzie wciąż jeszcze torebki szyje się ręcznie, do włoskich wytwórni jedwabiu (pozostały już tam tylko nieliczne) czy na plantację kwiatów hodowanych na potrzeby przemysłu perfumiarskiego.

Komercjalizacja i globalizacja pożarła i modę. Dziś rządzą koncerny, cięcia kosztów, agresywna reklama. Branża ta jest pełna wizjonerów, artystów, którzy niestety są bezradni gdy przychodzi do twardych negocjacji handlowych. Dlatego tracą swoje firmy na rzecz biznesmenów - jedną z pierwszych tego typu ofiar była Coco Chanel, która praktycznie oddała za bezcen wpływy ze sprzedaży swoich bestsellerowych perfum. Praktycznie wszystkie firmy należące do koncernu LVMH zostały przejęte w dosyć bezwzględny sposób. Dana Thomas przytacza też historię Louboitina, który zdołał się oprzeć zakusom rekinów biznesu właśnie dlatego, iż bardziej od pieniędzy zależało mu na robieniu tego, co lubi i na utrzymaniu wysokiej jakości swoich butów. Louboutin jest jednak wyjątkiem, dziś na jakość zwracamy mniejszą uwagę, ważniejszy jest blichtr, a zatem metka. Co oczywiście domy mody skrzętnie wykorzystują.

Książka Dany Thomas, choć dla mnie niezmiernie interesująca, nie jest niestety pozbawiona wad. Taką jej podstawową wadą jest to, że jest ona napisana bardzo na "tu i teraz". Autorka podaje wiele danych liczbowych (np. obroty firm),a ja miałam poczucie, że to wszystko mogło się już zdezaktualizować. Świat teraz pędzi tak, że nawet kilka lat może oznaczać diametralne zmiany: mogą zmieniać się właściciele firm, dyrektorzy kreatywni, koncepcje zarządzania. Autorka wspomina np., że niewiele osób wie o tym, że produkcja wielu firm odzieżowych, w tym tych z najwyższej półki przeniosła się do Chin - dziś wiedzą to chyba wszyscy. Trzeba więc brać na to poprawkę, tym bardziej, że książka została napisana w roku 2007 (a u nas wydana dopiero w 2010),a zatem przed globalnym kryzysem gospodarczym, który na pewno wstrząsnął też światem mody. Czy birkinki nadal wytwarzane są ręcznie? Dla mnie jednak ważniejsze od danych statystycznych była wiedza dotycząca branży modowej oraz opis pewnych zjawisk, pogłębiających się - moim zdaniem - z biegiem czasu. Pozycja napisana jest lekkim, przystępnym językiem i czyta się ją jak lekturę sensacyjną, zatem polecam fankom mody i nie tylko.

Chaotyczny zbitek informacji, które podane w odpowiedni sposób mogłyby być interesujące. Dygresja na dygresji, trudno śledzić, do czego zmierza autorka. No i, niestety, książki tego typu bardzo szybko się dezaktualizują. Większość "szokujących" informacji wcale mnie nie zaskoczyła.

Książka pełna statystyki która jest dość stara. O i le dobrze pamiętam autorka bazowała na statystykach do 2006 od 2004 roku. Teraz na niektóre rzeczy patrzy się innym okiem a wiele z przewidywań czy planów się nie sprawdziło. Warte uwagi są rozdziały o wytwarzaniu "luksusu" czy podróbkach ale natłok statystyki i skakania z tematu na temat tworzy tę książkę nieciekawą, czasami wręcz nużącą. Jednakże dziś wiele w niej zawartych wiadomości jest nieaktualnych bo moda niestety, lub nie szybko się zmienia.

Książka ta jest kopalnią informacji odnośnie przedsiębiorczości, pomysłów, projektowania, mody i szeroko pojętego luksusu. Jeśli interesujesz się, taką tematyką to koniecznie sięgnij po tą książkę. Ja ją dosłownie pochłonęłam.

Bardzo dobra pozycja napisana przez znakomitą redaktorkę.Świetnie nakreśla problem rynku dóbr luksusowych, które z luksusem mają coraz mniej wspólnego.

Podobała mi się. Bardzo fajnie opisany biznes odzieży luksusowej i wszystko, co nim kieruje. Polecam!

• Moda
  • Mam