Jezus z Nazaretu. Część 1: od chrztu w Jordanie do Przemienienia

religia
978-83-60725-22-1
Wiesław Szymona OP
Jezus Benedykt XVI Biblia Kościół chrześcijaństwo

Bardzo polecam pozycje choć do jej lektury potrzebna jest szersza wiedza z zakresu teologii i filozofii. Papież Banedykt XVI w wyrazisty sposób komentuje wydarzenia z Ewangelii. Trudny język, ale niezwykle wartościowa treść!

Pozycja obowiązkowa dla osoby odczuwającej głód niezrozumienia Jezusa i Chrześcijaństwa w ogóle.

Świetne omówienie tego, kim Jezus był, za kogo się uważał i czego nauczał. W dziele przywołano opinie takich pisarzy, jak Neusner, czy Bultmann. W tym tomie czytelnik odnajdzie m.in. pogadankę o kuszeniu na pustyni, kazaniu na górze, Modlitwie Pańskiej, wielkich przypowieściach spisanych przez św. Łukasza, czy Przemienieniu na Górze Tabor. Niektórzy narzekają na trudny...

Dla chrześcijanina chcącego zapoznać się z interpretacją życia Jezusa, której sam jak dotąd mógł się nie podjąć, będzie to coś niepowtarzalnego, może pomóc otworzyć oczy na pewne, z pozoru ukryte zagadnienia biblijne, których intelektualnie wcześniej mógł nie podejmować. Czytając encykliki spod pióra Benedykta XVI, ta praca pod względem przystępności wydaje się zdecydowanie...

Książka którą powinni przeczytać wszyscy zainteresowani chrześcijaństwem, bez względu na wyznanie. Polecam!

Wstęp był trudny, dlatego od razu przeszedłem do rozdziałów, które mnie interesowały.

Podobało mi się przytaczanie argumentów żydów przeciwko Jezusowi. M.in. to że Jezus jest Panem Szabatu i to wywraca fundamenty nie tyle judaizmu co Narodu Izraelskiego, który swoją tożsamość opiera na zachowywaniu Szabatu.

Plus za tezę, że Jezus albo był szaleńcem albo rzeczywiście jest...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Walory tego wybitnego dzieła są bezdyskusyjne, więc ja ograniczam się do istotnych uwag.
Całkowitym nieporozumieniem jest tak na okładce, jak w notce redakcyjnej i wielu recenzjach, eksponowanie imienia Benedykta XVI kosztem kardynała Ratzingera. A on w "Przedmowie" mówi (s.14):

„....książka ta żadną miarą nie jest ...

Mądra i cenna pozycja.

Jestem zaskoczona, że ta książka jest taka przystępna. Benedykt XVI słynie raczej z trudnego języka a tu proszę, taka niespodzianka... nie ukrywam - wyjątkowo miła.
Polecam.
8/10

Analiza działalności i wypowiedzi (logionów) Zbawiciela, ujęta w metodę hermeneutyczną, której wybór wynikł ze ścisłej łączności działalności Jezusa z Nazaretu z przepowiedniami starotestamentowymi. Autor unaocznia łączność Starego i Nowego przymierza, wskazując, jak proroctwa Starego Przymierza zrealizowały się w Nowym. Wskazuje na dynamiczną łączność (chyba ciągle...

• Religia
  • Teologia
  • Chcę w prezencie
  • Religijne
  • Chrześcijaństwo
więcej mniej

Benedykt XVI Jezus z Nazaretu. Część 1: od chrztu w Jordanie do Przemienienia Zobacz więcej
Benedykt XVI Jezus z Nazaretu. Od Chrztu w Jordanie do Przemienienia Zobacz więcej