Jezus z Nazaretu. Część 1: od chrztu w Jordanie do Przemienienia

Okładka książki Jezus z Nazaretu. Część 1: od chrztu w Jordanie do Przemienienia
Benedykt XVI Wydawnictwo: Wydawnictwo M religia
2007-01-01
978-83-60725-22-1
Wiesław Szymona OP
Jezus Benedykt XVI Biblia Kościół chrześcijaństwo

Bardzo dobra książka wprowadzająca w tematykę publicznego życie Jezusa. Benedykt XVI przedstawia temat wielopłaszczyznowo: od historii po teologię pozwalając lepiej zrozumieć misję Zbawiciela.
Pozycja obowiązkowa dla wierzących lub poszukujących Boga.

Pozycja obowiązkowa dla wierzących lub poszukujących Boga.

Bardzo polecam pozycje choć do jej lektury potrzebna jest szersza wiedza z zakresu teologii i filozofii. Papież Banedykt XVI w wyrazisty sposób komentuje wydarzenia z Ewangelii. Trudny język, ale niezwykle wartościowa treść!

Pozycja obowiązkowa dla osoby odczuwającej głód niezrozumienia Jezusa i Chrześcijaństwa w ogóle.

Świetne omówienie tego, kim Jezus był, za kogo się uważał i czego nauczał. W dziele przywołano opinie takich pisarzy, jak Neusner, czy Bultmann. W tym tomie czytelnik odnajdzie m.in. pogadankę o kuszeniu na pustyni, kazaniu na górze, Modlitwie Pańskiej, wielkich przypowieściach spisanych przez św. Łukasza, czy Przemienieniu na Górze Tabor. Niektórzy narzekają na trudny język - moim zdaniem książka jest napisana stylem prostym i rzeczowym. Być może przydałby się słowniczek trudniejszych pojęć, takich jak np. eschatologia.

Dla chrześcijanina chcącego zapoznać się z interpretacją życia Jezusa, której sam jak dotąd mógł się nie podjąć, będzie to coś niepowtarzalnego, może pomóc otworzyć oczy na pewne, z pozoru ukryte zagadnienia biblijne, których intelektualnie wcześniej mógł nie podejmować. Czytając encykliki spod pióra Benedykta XVI, ta praca pod względem przystępności wydaje się zdecydowanie łatwiejsza.

Książka którą powinni przeczytać wszyscy zainteresowani chrześcijaństwem, bez względu na wyznanie. Polecam!

Wstęp był trudny, dlatego od razu przeszedłem do rozdziałów, które mnie interesowały.

Podobało mi się przytaczanie argumentów żydów przeciwko Jezusowi. M.in. to że Jezus jest Panem Szabatu i to wywraca fundamenty nie tyle judaizmu co Narodu Izraelskiego, który swoją tożsamość opiera na zachowywaniu Szabatu.

Plus za tezę, że Jezus albo był szaleńcem albo rzeczywiście jest Synem Bożym.

Plus za tezę, że Jezus albo był szaleńcem albo rzeczywiście jest...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Walory tego wybitnego dzieła są bezdyskusyjne, więc ja ograniczam się do istotnych uwag.
Całkowitym nieporozumieniem jest tak na okładce, jak w notce redakcyjnej i wielu recenzjach, eksponowanie imienia Benedykta XVI kosztem kardynała Ratzingera. A on w "Przedmowie" mówi (s.14):

„....książka ta żadną miarą nie jest wypowiedzią Nauczycielskiego Urzędu, lecz stanowi jedynie wynik mojego osobistego szukania „oblicza Pana” (zob. Ps 27,8). Zatem każdemu wolno mieć przeciwne zdanie...”

Podkreślam więc, że jest to wypowiedź Ratzingera. Szczegóły podaje Wikipedia:

„...Benedykt XVI pisze w 'Przedmowie', że książka ta jest owocem jego 'długiej wewnętrznej drogi'. Pierwsze prace rozpoczął w czasie letniego urlopu w 2003 r. Przedmowa jest opatrzona datą 30 września 2006 r. W sierpniu 2004 papież nadał ostateczny kształt rozdziałom 1-4. Po wyborze na papieża 19 kwietnia 2005 r. 'wykorzystywał wszystkie wolne chwile na pisanie kolejnych części książki', jak pisze. Zdecydował się na opublikowanie 10 rozdziałów jako część pierwszą trzytomowego dzieła. Tom I zaczyna się od chrztu Jezusa. Benedykt XVI argumentował to słowami: 'wydawało mi się, że pilniejszą sprawą będzie przedstawienie postaci i orędzia Jezusa w Jego działalności publicznej i przyczynienie się w ten sposób do umacniania żywej z Nim relacji'.
Tytuł oryginału to: 'Jesus von Nazareth', 1. Teil 'Von der Taufe im Jordan bis zur Verklarung'. Polska wersja pierwszej części została wydana nakładem wydawnictwa M z Krakowa w 2007 r. Autorem przekładu jest Wiesław Szymona OP. Okładka przedstawia fragment dzieła Rafaela "Przemienienie Pańskie" (1517-1520), obrazującego unoszącego się w niebiosach Jezusa w otoczeniu Mojżesza i Eliasza na błękitnym tle. Okładkę zaprojektował Radosław Krawczyk...."
Przez lata z uznaniem słuchałem wypowiedzi wybitnego badacza dziejów Jezusa, ks. prof. zw Tomasza Węcławskiego, który porzucił stan kapłański w 2008 (obecnie Tomasz Polak) i dyskusji na szeroki temat "Jezusa historycznego" (por. https://pl.wikipedia.org/wiki/Jezus_historyczny), przeto poglądy ortodoksyjnego autora (jako Przewodniczący Kongregacji Nauki Wiary, Ratzinger ogłosił wielce kontrowersyjny dokument "Dominus Iesus") przyjmuję z uwagą, lecz i zastrzeżeniami, lecz na pewno, z pełnym przekonaniem polecam to dzieło wszystkim, którzy do niego dorośli, bo tematy egzegezy i hermeneutyki trudnymi są.
PS Różnica między interpretacją, czyli hermeneutyką a egzegezą tekstów biblijnych bierze się z rozróżnienia sensu dosłownego i sensu 'ponaddosłownego' w Biblii. To ostatnie określenie, będące kalką angielskiego 'more-than-literal' odnosi się do treści zawartych w tekście biblijnym tradycyjnie określanych jako: sens duchowy, sens mistyczny i sens alegoryczny. W przypadku poszukiwania sensu dosłownego proces interpretacji tekstu ma odmienny charakter niż w przypadku odnajdywaniu sensu ponaddosłownego. Stąd termin 'egzegeza' należy zachować dla badań, mających na celu wydobycie znaczenia dosłownego tekstu. Poszukiwanie zaś adekwatnego znaczenia 'ponaddosłownego' będzie interpretacją bądź odczytywaniem, czyli hermeneutyką.."

„....książka ta żadną miarą nie jest ...

2001

Mądra i cenna pozycja.

Mądra i cenna pozycja.

Jestem zaskoczona, że ta książka jest taka przystępna. Benedykt XVI słynie raczej z trudnego języka a tu proszę, taka niespodzianka... nie ukrywam - wyjątkowo miła.
Polecam.
8/10

Polecam.
8/10

Benedykt XVI Jezus z Nazaretu. Część 1: od chrztu w Jordanie do Przemienienia Zobacz więcej
Benedykt XVI Jezus z Nazaretu. Od Chrztu w Jordanie do Przemienienia Zobacz więcej