Okładka książki Forgery and Counter-forgery: The Use of Literary Deceit in Early Christian Polemics Bart D. Ehrman
Bart D. Ehrman Wydawnictwo: Oxford University Press religia
religia
Oxford University Press
2012-12-01
2012-12-01
0199928037
religia historia

Książka zajmuje się pismami tworzonymi w pierwszych 300-400 latach chrześcijaństwa, w których autor fałszywie podaje się za świadka jakiegoś wydarzeń lub osobę sławną (np. św. Paweł, Piotr,..) aby przekonać czytelnika do swoich idei, dyskutowanych w jego czasach.
Książka wydaje się przeznaczona dla naukowego odbiorcy: badaczy, studentów w przeciwieństwie do innych czytanych przeze mnie książek autora przeznaczonych dla laików. Szczególnie Forged: Writing in the Name of God wydaje się odpowiednikiem książki dla laików.
Książka zawiera bardzo dużo odwołań do źródeł, cytatów, oraz pojęć z dziedziny, bez wytłumaczenia. Autor zakłada pewną wiedzę czytelnika, którą laik może nie posiadać.
Ja wiedziałam o czym autor pisze tylko dlatego że używane pojęcia (z wyjaśnieniami) pojawiły się w przeczytanych wcześniej kilkunastu książkach autora.
Nadal, liczba odwołań, nazwisk, cytatów powodowała, że czasami zaczynałam się gubić. Jako laik nie potrzebowałam aż tylu odwołań do źródeł na potwierdzenie każdej tezy. Jest to jednak specyfika książki akademickiej ...
Z drugiej strony autor opisuje tutaj bardzo dokładnie poszczególne główne idee które chcieli przedstawić autorzy (np. rolę kobiet, winę żydów, boskość Chrystusa) na przykładzie kolejnych pism uznawanych za fałszerstwa i fabrykacje. Np. każdy z listów św. Pawła nie uznawanych powszechnie za napisane przez św. Pawła jest omawiany dokładnie: co sprawia że uznawany jest za fałszerstwo, co mówią naukowcy nie zgadzający się, dlaczego list mógł być napisany...
Są to szczegóły które autor pomija w książkach dla zwykłego czytelnika, przedstawiając jedynie najciekawsze przykłady...

• NonFiction
  • DlaM