rozwińzwiń

Rok obrzędowy na wsi kociewskiej: 1880-1920-1974-2021

Okładka książki Rok obrzędowy na wsi kociewskiej: 1880-1920-1974-2021 Jan Wespa
Okładka książki Rok obrzędowy na wsi kociewskiej: 1880-1920-1974-2021
Jan Wespa Wydawnictwo: Fundacja OKO-LICE KULTURY pozostałe
184 str. 3 godz. 4 min.
Kategoria:
pozostałe
Wydawnictwo:
Fundacja OKO-LICE KULTURY
Data wydania:
2021-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2021-01-01
Liczba stron:
184
Czas czytania
3 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365365668
Tagi:
Kociewie polska wieś wieś obyczajowość ludowość obrzędy zwyczaje etnografia tradycje polskie
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
315
10

Na półkach: , , ,

"Rok obrzędowy na wsi kociewskiej" to książka łącząca w sobie opowieść i pozycję etnograficzną - jej akcja dzieje się przez tytułowy rok, w ciągu którego pokazane jest życie młodej Aneczki i Franka. Przeplatane jest ono wiejskimi obyczajami dorocznymi oraz rodzinnymi, w których młodzi biorą udział. Z jednej strony mamy fabułę, z drugiej pojawiają się opisy obrzędów oraz wierzeń ludowych, czy to w narracji, czy też w wypowiedziach postaci. Wszystko napisane jest w gwarze kociewskiej (do której trzeba się trochę przyzwyczaić),co dodaje książce wyjątkowego klimatu - sprawia to wrażenie, jakby czytelnik dosłownie zanurzał się w tym czasie (końcówka lat 80. XIX wieku) i społeczności. Jest to "psiankna" historia, która pozwala spojrzeć na tradycje, które wciąż praktykowane są również i w innych częściach naszego kraju - święconka, barwienie jajek, dyngus, palenie gromnicy w trakcie burzy, przystrajanie domów zielenią na Zielone Świątki, puszczanie wianków na świętego Jana, dożynki.... Jedynie co, to zdziwił mnie fakt, że nie było opisanego żadnego zwyczaju palenia lub topienia Marzanny wiosną.

Z minusów: przypisy do słów gwarowych znajdowały się na bocznych akapitach, gdzie również znajdowały się tytuły "rozdziałów", przez co - mam wrażenie - czasem się zbyt mocno rozjeżdżały, i dla przykładu przypis był na górze strony, a dane słowo w tekście na samym dole (rozumiem, że w niektórych miejscach trzeba było zamieścić z trzy czy cztery przypisy, oraz tytuł "rozdziału", więc wszystkie były ściśnięte w wolnym miejscu na stronie i nie zawsze były obok tego słowa w tekście, ale z pojedynczym przypisem trochę mi to nie grało). Przypis nr 129 ("obsypka") nie pojawił się przy tym słowie, przez co trzy następne przypisy były źle oznaczone w tekście (do "chojanki", która w tekście pojawiła się dwa razy z przypisem). Gdzieniegdzie zdarzały się też niepotrzebne otwarcia/zamknięcia (lub ich brak) cudzysłowu, brak spacji, przecinek wpisany w indeks górny. Często też koniec dialogu nie był zaznaczony myślnikiem albo nową linią i dalszy tekst zlewał się z wypowiedzią bohatera.

"Rok obrzędowy na wsi kociewskiej" to książka łącząca w sobie opowieść i pozycję etnograficzną - jej akcja dzieje się przez tytułowy rok, w ciągu którego pokazane jest życie młodej Aneczki i Franka. Przeplatane jest ono wiejskimi obyczajami dorocznymi oraz rodzinnymi, w których młodzi biorą udział. Z jednej strony mamy fabułę, z drugiej pojawiają się opisy obrzędów oraz...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Posiadam
    1
  • Wiedźmowe: ludowość polska
    1
  • Przeczytane
    1
  • Wiedźmowe: ludowość polska - obrzędy i zwyczaje
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rok obrzędowy na wsi kociewskiej: 1880-1920-1974-2021


Podobne książki

Przeczytaj także