Ulmowie. Sprawiedliwi i błogosławieni

Esprit
2023-08-28
2023-08-28

1944

Autorka solidnie przygotowała się do napisania tej książki, jednak miejscami (zwłaszcza w pierwszych rozdziałach) miałam wrażenie, że czytam powieść, a nie prawdziwą historię, głównie przez anegdoty pisarki. Później już było lepiej, przedstawienie sylwetek Wiktorii i Józefa Ulmów, opis wydarzeń z 1944 r. i późniejszego procesu jednego z oprawców udały się autorce bardzo dobrze. Mimo początkowych mankamentów, polecam tę książkę osobom, które chcą poznać niezwykłą rodzinę Błogosławionych.

Autorka w dość chaotyczny sposób przybliża historię niedawno beatyfikowani rodziny. Mam wrażenie, że ta książka mogłaby być przynajmniej o połowę krótsza i nadal zawierałaby te same informacje.... Miejscami narracja przypomina kościelne kazanie.

Książka, okazała się wielkim rozczarowaniem. Prezentacja imponującej pracy reporterskiej, którą włożyła autorka w tę pozycję pozostawia wiele do życzenia.

Jednym z najbardziej rażących problemów tej książki jest skłonność autorki do dzielenia się anegdotami i osobistymi historiami, które wydają się zupełnie niezwiązane z głównym przesłaniem (np. historia rodziny w sklepie). Te osobiste dygresje nie tylko odwracają uwagę, ale także przyćmiewają główne przesłanie książki.

Powtórzenia to kolejny poważny problem w tej książce. Wydaje się, że autorka straciła z oczu szerszą perspektywę, ponieważ podobne kwestie są wielokrotnie powtarzane. Staje się to nie tylko monotonne dla czytelnika, ale także sugeruje brak staranności redakcyjnej i brak uporządkowania treści.

Być może najbardziej rozczarowującym aspektem tej książki jest jej zafiksowanie na punkcie religii. Nawet przy omawianiu tematów, które nie wymagają perspektywy religijnej, autorce udaje się wprowadzić do narracji religię. To nie tylko zniechęca część potencjalnych czytelników, ale także umniejsza ogólną wiarygodność i obiektywizm książki.

Podsumowując, chociaż książka może zawiera cenną historię i perspektywę tamtych wydarzeń, nadmiar osobistych anegdot, powtarzająca się treść i niepotrzebne wstawki religijne sprawiają, że jest to trudna lektura. Istnieje wyraźna potrzeba bardziej skoncentrowanego i obiektywnego podejścia do prezentacji materiału. Książka mogłaby wiele zyskać, gdyby była bardziej zwięzła i uporządkowana.

Solidne efekty poszukiwania śladów przeszłości Rodziny Ulmów

Solidne efekty poszukiwania śladów przeszłości Rodziny Ulmów

• 📚 REGAŁ Rodziców (w komputerowym)
  • Druga Wojna Światowa
  • - Sandomierz