Okładka książki Kompendium wiedzy o elektrowniach wiatrowych, słonecznych, węglowych i atomowych Marek Zadrożniak
Marek Zadrożniak Wydawnictwo: 3S Media Seria: Biblioteka Wolności technika
technika
Biblioteka Wolności
3S Media
2023-01-01
2023-01-01
transformacja energetyczna OZE elektryczność energia elektrownia

Już dawno doszedłem do wniosku, że FV to jedna wielka ściema. Przedstawiciel (sprzedawca) podał cenę około 25 000 zł i rachunki w wysokości ~40 zł na miesiąc. Biorąc pod uwagę, że moje rachunki to 250-350 zł co 2 mies., inwestycja stanie się opłacalna najwcześniej po 9-10 latach. Oczywiście pod warunkiem, że nic się nie zepsuje, co biorąc pod uwagę czas, raczej jest niemożliwe, aby nie ponosić dodatkowych kosztów "po drodze". Ale miało być o książce... Lektura książki tylko mnie utwierdziła w tym przekonaniu. W książce została np. przywołana farma w Wierzchosławicach, której dług w 2017 roku sięgał 3 mln pln, przy inwestycji ponad 10 mln.
Wydaje mi się, że książka jest pisana przystępnym językiem, zrozumiałym dla laika choć trochę obytego w słownictwie technicznym. Z większością tez podanych przez autora się zgadzam. Są pewne drobnostki, gdzie mam inne zdanie, ale nie wpływa to na wydźwięk całości.

Książka trochę się zdezaktualizowała, przydałby się suplement obejmujący kolejną ściemę, jaką są samochody elektryczne, a konkretnie nakaz rezygnacji z samochodów spalinowych. Zostało to tylko mimochodem wspomniane. Niestety autor już tego nie zrobi. Krótko po wydaniu książki został zabity w wypadku samochodowym, więc następców też szybko nie znajdzie.

Książka zawiera bardzo dużo odniesień do źródeł oraz materiałów uzupełniających np. filmów na YT. Denerwują trochę powtórzenia w książce, mimo to warto przeczytać, aby wyrobić sobie zdanie na temat energetyki i ogólnie przyszłości naszego kraju. Jednym zdaniem: Stan energetyki w Polsce jest bardzo słaby i żadne wiatraki ani panele tego nie zmienią.

Pierwsze rzeczowe opracowanie, uwzględniające koszty realne, a nie zbitki komunałów, o tym jak wygląda opłacalność (parcie w) OZE w polskich warunkach.
W książce dowiemy się jak fałszywie przeliczane są opłacalności inwestycji w panele czy wiatraki (uwzględniając ich prawdziwą skalę energii produkowanej w ciągu roku),jak ukrywane są realne opłaty (np. prosument nie płaci sporej części rachunku za prąd, czy zielone certyfikaty) czy też problemy jakie generują ów elektrownie w sieciach elektroenergetycznych. A wszystko to w oparciu o aktualne dane liczbowe (głównie z lat 2019-2021) z oficjalnych źródeł, a nie tekstów politruków i pożytecznych idiotów po akademiach pierwszomajowych.
Szczegółowo opisana jest sprawa bloku w Ostrołęce - kto spowodował że nie powstanie.
Tekst zawiera sporo cytatów z innych źródeł, jak omawiane "Strategie" min. Kurtyki, ale i ważniejsze - inne analizy ludzi ze świata techniki, inżynierów, a nie po akademiach pierwszomajowych, filozofów czy magistrów stosunków międzynarodowych.

Z uwagi na fakt, że autor opracowania umarł i w takim stanie jakim tekst był poszedł do druku - w niektórych miejscach nie jest do końca dopieszczony. Można by zarzucić kilka błędów metodologicznych lub zbytnich uproszczeń. Np. upieranie się na trwałość paneli fotowoltaicznych jako 20 lat (nie 25) - bo taki jest wynik jednej farmy założonej w 1997r. Ale najważniejsze kalkulacje są wykonywane dla najoptymalniejszego dla OZE układu, gdzie dla el. węglowych dolicza się koszty paliwa, obsługi, remontów etc.
Część analizy jest też obecnie już nieaktualna - np. stary model sprzedaży prądu przez prosumentów.

Brakło jedynie ważnej części a mianowicie udowodnienia (raz jeszcze),że węgiel w Polsce jest i będzie przez najbliższe przynajmniej ~50 lat - a więc okres trwałości bloków węglowych, które byśmy teraz budowali. Dalej można by myśleć w co się kierować.

Polecam zwłaszcza czytelnikom książek pana Marcina Popkiewicza (co warto zauważyć - nie inżyniera) - gdzie było dużo teorii, komunałów, a tutaj można zapoznać się z praktyką.

• !Priorytet

Marek Zadrożniak Kompendium wiedzy o elektrowniach wiatrowych, słonecznych, węglowych i atomowych Zobacz więcej