Górskie opowieści. Szlakiem gawęd o naturze

Okładka książki Górskie opowieści. Szlakiem gawęd o naturze Aneta Chmielińska
Okładka książki Górskie opowieści. Szlakiem gawęd o naturze
Aneta Chmielińska Wydawnictwo: Wydawnictwo Nieśpieszne popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Wydawnictwo Nieśpieszne
2022-12-02
2022-12-02

Tym razem też dzikie, ale górskie opowieści. Tylko po zadaniach na końcu rozdziałów czuć, że publikacja powstała z myślą o młodszych (lub pedagogów mających dydaktyczne przyrodnicze zacięcie). Bardzo gawędziarska pozycja w świetny sposób przemycająca sporo informacji naukowych.

🌿W marcu pisałam Wam o "Dzikich opowieściach", które całkowicie mnie oczarowały. Teraz przyszła pora na kolejną porcję przyrodniczych gawęd Anety Chmielińskiej tym razem prosto z górskich szlaków ❤️.

⛰️"Górskie opowieści. Szlakiem gawęd o naturze" napisane są w takim samym, subtelnym a jednocześnie porywającym stylu. To czuła opowieść o przyrodzie, zarówno tej ożywionej jak i nieożywionej. Tym razem z @dzikoprzygody odkrywamy przeszłość skał, badamy górskie strumienie, wodospady, jaskinie pełne tajemnic, poznajemy wysokogórskie rośliny i zwierzęta oraz patrzymy w niczym nieskażone, rozgwieżdżone niebo.

🪨 Dla mnie niesamowicie ciekawa była część o skałach i minerałach ponieważ ostatnio sama zafascynowałam się kamieniami i na co dzień mam do czynienia z opisywanymi przez autorkę ametystami, oliwinami i agatami, z których tworzę biżuterię.

🌿Aneta Chmielińska maluje słowem, a jednocześnie raczy nas tyloma faktami i ciekawostkami ze świata przyrody, że aż trudno uwierzyć, że tyle informacji można zmieścić w tak niewielkiej książeczce!

🦇 Czytajcie, zachwycajcie się! To lektura idealna, żeby zaczytać się i zakochać w przyrodzie 💚🥰

Moja ocena: 9,5/10 ⭐

Dziś chciałam Wam pokazać bardzo nietypową i oryginalną książkę.

"Górskie opowieści. Szlakiem gawęd o naturze" to połączenie epiki i liryki. To książka, w której autorka łączy poetyckie opisy natury i wiersze z faktami i ciekawostkami z zakresu nauk przyrodniczych.

Znajdziemy w niej siedem działów tematycznych skupionych wokół górskich habitatów:
⛰️ księgę skał,
⛰️ księgę minerałów,
⛰️ księgę zwierząt,
⛰️ księgę zimową,
⛰️ księgę roślin,
⛰️ księgę jaskiń,
⛰️ księgę letnią.

Poczytamy w niej o podwodnych wulkanach, dowiemy się co to są parapuzosie czy odkryjemy skąd się bierze sól.

Jednocześnie wybierzmy się w poetycką podróż po opisach przyrody, które malują w naszej wyobraźni niesamowite i bardzo rzeczywiste obrazy.

To co mnie w tej książce najbardziej zdumiało to właśnie to połączenie twardej wiedzy z artystycznymi opisami. Autorka umiejętnie połączyła dwie, zdawać by się mogło - wykluczające się sfery.

Zabieg ten sprawił, że nie tylko uczymy się konkretnych faktów podczas czytania, ale wchodzimy w nie głębiej, zatrzymujemy się na przemyślenia, lepiej łączymy przyczynę i skutek czy budujemy w wyobraźni szczegółowy pałac wiedzy.

Zachęcam Was do sięgnięcia po tę lekturę i zmierzenie się z tą solidną dawką artystycznej nauki.

Dziś chciałam Wam pokazać bardzo nietypową i oryginalną książkę.

⛰️ księgę skał,
⛰️ księgę...