GTO: Great Teacher Onizuka #4

Okładka książki GTO: Great Teacher Onizuka #4 Tōru Fujisawa
Okładka książki GTO: Great Teacher Onizuka #4
Tōru Fujisawa Wydawnictwo: Waneko Cykl: GTO: Great Teacher Onizuka (tom 4) komiksy
komiksy
GTO: Great Teacher Onizuka (tom 4)
ジー ティー オー 4
Waneko
2022-04-01
2022-04-01
Aleksandra Watanuki, Mateusz Łukasik, Amelia Lipko
manga komedia shounen

Okładka książki Battle Royale 2 Masayuki Taguchi, Koushun Takami
Battle Royale 2 Masayuki Taguchi, K...
Okładka książki Welcome to the N.H.K. tom 1 Oiwa Kendi, Tatsuhiko Takimoto
Welcome to the... Oiwa Kendi, Tatsuhi...
Okładka książki Highschool of the Dead tom 2 Daisuke Sato, Shouji Sato
Highschool of ... Daisuke Sato, Shouj...
Okładka książki Morfina Chika Adachi, Kumiko Saiki
Morfina Chika Adachi, Kumik...
Okładka książki Pluto tom 1 Osamu Tezuka, Naoki Urasawa
Pluto tom 1 Osamu Tezuka, Naoki...

Jestem pełna podziwu dla autora, że potrafił zrobić tak niesamowitą mangę o belfrze. Toru Fujisawa i jego asystenci stanęli na wysokości zadania.
Przygody Onizuki są niezwykle barwne, a rysunki, zwłaszcza mimika postaci, są po prostu świetne.
Polecam!

Polecam!

Pokaż mimo tovideo - opinia

Onizuka zaczyna przekonywać do siebie coraz więcej osób. Niestety nie wszystkich porwał jego "urok osobisty". Mimo to Onizuka nie skreśla swoich uczniów i teraz na warsztat bierze mało rozgarniętą Tomoko.

2025

Początek czwartego tomu dla tytułowego Onizuki, jest dosyć nerwowy. Rada szkoły wraz z wicedyrektorem chcą bowiem zrobić wszystko, aby go zwolnić. Niespodziewanie w jego obronie staje część uczniów, a na światło dzienne zaczynają wypływać pewne niewygodne dla niektórych prominentnych osób fakty. Koniec końców, wszystko kończy się dobrze, a „najlepszy z nauczycieli” dalej może „kształcić” młodzież. Jeśli ktoś myśli, że wydarzenia te wpłyną jakoś na Onizukę i spowodują zmianę jego zachowania, to mocno się myli. Ktoś taki jest niereformowalny, dzięki temu my, śledząc jego losy, kolejny raz możemy oddać się porcji zwariowanej rozrywki.

Opisane powyżej problemy, „spotkanie” z rodzicem ucznia, wieczorne eskapady na miasto, zmagania sportowe. Tego typu treści znajdziemy w czwartym tomie serii i możemy być pewni, że pomimo wielu lat na karku, historia nadal jest zniewalająca i rozbrajająca. Z wielką przyjemnością obserwuje się jak autor przesadnie ukazuje siłę i szczęście głównego bohatera. Humor podsypany solidną szczyptą braku poprawności politycznej jest tutaj oczywiście tylko lukrem skrywającym coś więcej. Toru Fujisawa kolejny bowiem raz nie boi się pokazać nastoletnich dramatów, nękania w szkole czy ogólnych problemów społeczeństwa Japonii lat 90.

To właśnie tego typu treści stanowią trzon całego scenariusza i powodują, że tytuł jest zdecydowanie czymś więcej niż tylko głupkowatą komedią. Teraz z perspektywy czasu można mangę uznać za naprawdę ciekawy socjologiczny obraz społeczeństwa sprzed ponad dwudziestu lat. Treści tego typu doceni się jednak tylko i wyłącznie, jeśli nie odrzuci nas wierzchnia warstwa specyficznego humoru (często skrajnie sprośnego).

Great Teacher Onizuak to manga o perypetiach niezwykłego nauczyciela. Eikichi Onizuka zapałał miłością do niesienia kaganka oświaty po tym, gdy zauważył, że nauczyciele często są w otoczeniu młodych i ładnych dziewczyn. Nie jest to więc zbyt szczytna motywacja, ale mimo to młody mężczyzna został wychowawcą w prywatnej szkole. To jednak dopiero początek jego drogi przez mękę i masę wyzwań związanych z pomocą uczniom i ich rodzinom.

Czwarty tom mangi Great Teacher Onizuka kontynuuje wyzwania stawiane przed Onizuką. Mężczyzna został wychowawcą najgorszej klasy w szkole. Jego podopieczni znani są z wykańczania swoich nauczycieli i stosowania naprawdę podłych metod szantażu. Do tego problem przemocy i znęcania się jest tutaj codziennością. Eikichi postanawia się temu przeciwstawić i pomóc tym, którzy padają ofiarą silniejszych.

Podoba mi się, że Great Techer Onizuka ma odwagę poruszyć takie poważne i kontrowersyjne tematy. Zwłaszcza że mimo upływu lat od oryginalnej publikacji mangi te kwestie nadal są aktualne i tak naprawdę w szkołach nie zmieniło się zbyt wiele rzeczy.

Czwarty tom nowej edycji Great Teacher Onizuka jeszcze bardziej utwierdza mnie w przekonaniu, że to jedna z najlepszych serii tego typu, jakie powstały w Japonii. GTO ma w sobie wszystko od absurdalnej komedii i zakręconych gagów poprzez komentarz na aktualne społeczne sprawy do wzruszających momentów. Naprawdę warto sięgnąć po tą serię. No i super, że Waneko zdecydowało się na nową edycję, by tytuł mógł dotrzeć w ręce kolejnego pokolenia fanów japońskiego komiksu.

2084

Bardzo zabawny tomik, zreszta jak cala seria o przygodach nauczycielskich Onizuki ;D Kontrowersyjna, zabawna, a zarazem nie do konca absurdalna manga ;) Postać Onizuki najlepsza oraz to jak potrafi poradzic sobie z kazda sytuacja by pomoc swoim uczniom rozwiazac problemy, a zarazem nie wyleciec przez to z roboty xD Fanserwis i zboczone teksty w tej serii tak bardzo nie przeszkadzaja i calkiem pasuja do kontekstu ^.^ W niektorych momentach usmialam sie do lez! Jedyna taka manga przedstawiajaca prace nauczyciela w zabawny, ale nie do konca glupi sposob ;)

Miałem wrażenie, że bardzo dużo wydarzeń było tym razem - pozytywnie zresztą. Również podobało mi się zakończenie, proste, a poruszające.

NIEREALNA NOSTALGIA

Mommy, daddy, look at me
I went to school and I got a degree
All my friends call it "the big D"
Is your muffin buttered?
Would you like us to assign someone to butter your muffin?
- Wet Leg

Czytając – a potem recenzując – „GTO” wciąż powtarzam sobie, jak mantrę, że takich mang już się nie robi. Dużo jest podobnych opowieści, nie zaprzeczam temu, dużo jest młodzieżowych historii, komedii o zboczonych postaciach wiodących, ciągle myślących o dziewczynach, majtkach i tym podobnych sprawach. Dużo jest też historii o obecnych i byłych, nawróconych albo nie gangsterach. A jednak prawie nie ma już historii z taką duszą, jaką ma „Great Teacher Onizuka”.

Czyżby kariera Onizuki zbliżała się do tragicznego finału? Czy nadeszła pora się poddać? Odpowiedź na to drugie pytanie brzmi nie, tym bardziej, że w perspektywie jest randka! A to przecież nie koniec, bo jeszcze trzeba poradzić sobie z dzieciakami i obowiązkami!

NIEREALNA NOSTALGIA

Mommy, daddy, look at me
I went to school and I got a degree
All my friends call it "the big D"
Is your muffin buttered?
Would you like us to assign someone to butter your muffin?
- Wet...

Jeden tom, który wpadł mi w ręce od kolegi, bardzo mi się spodobał. Do tego stopnia, że później zacząłem oglądać również serial. Ale nie skończyłem, a inne tomy mangi też jakoś się nie trafiały. Więc jest to jakby moja jedyna przygoda z tym tytułem.

Pozwolę sobie napisać to samo, co pod poprzednim tomem. Niebanalna, kontrowersyjna i zabawna. Gorąco polecam, świetna do pośmiania się i zrelaksowania ;)

Manga bardzo fajna

Manga bardzo fajna