Sukces. Rozmowy z ludźmi od bezdomnych po milionerów

Okładka książki Sukces. Rozmowy z ludźmi od bezdomnych po milionerów Natalia Lewczuk
Okładka książki Sukces. Rozmowy z ludźmi od bezdomnych po milionerów
Natalia Lewczuk Wydawnictwo: Psychoskok reportaż
reportaż
Psychoskok
2022-07-31
2022-07-31
9788381199803
biznes sukces świat ludzi biznesu szczere rozmowy wybory wywiady zarabianie biznes życiowe wybory

Tajemnicą nie jest żadną, że od czasu do czasu bardzo lubię sięgnąć po książki z innego gatunku literatury niż te moje ulubione. Reportaż to właśnie jeden z gatunków po który sięgam tylko z polecenia. „Sukces. Rozmowy z ludźmi od bezdomnych do milionerów” autorstwa Pani Natalii Lewczuk to jedna z takich właśnie pozycji.
No bo czym jest ten oszałamiający sukces, no i przede wszystkim jak go osiągnąć?
Autorka w swojej książkę pokazuję czasami skrajnie różne opinie i jak wskazuje sam tytuł, są to rozmowy z różnymi ludźmi, począwszy od bezdomnego aż po milionera. Każdej z tych osób zostały postawione podobne pytania, na przykład co to właśnie jest ten sukces? W związku z tym, że pytania stawiano czasami skrajnie równym osobom, to odpowiedzi, czy też definicje sukcesu też są różnorodne. Reasumując, autorka stara się udowodnić, iż każdy z nas jest wartościowym człowiekiem i od każdego można się wiele nauczyć. Bo warto posłuchać drugiego człowieka.

Zapraszam zatem do lektury, bo naprawdę warto zatrzymać się w gonitwie życia, by nie tylko dostrzec drugiego człowieka, ale i wysłuchać tego co ma nam do powiedzenia. Ten zbiór wywiadów, czy też moim zdaniem zbiór wartościowych rozmów od Pani Natalii Lewczuk jest najlepszym tego dowodem. Podkreślam jednocześnie, że to nie jest typowy poradnik, to jest raczej swego rodzaju podróż przez ludzkie byty. Poznawanie definicji sukcesu poprzez rozmowy z ludźmi z równych sfer społecznych czy kulturowych. Zwierzenia bezdomnych i zwierzenia milionerów to intrygujący sposób autorki na odkrycie definicji sukcesu.

Warto podkreślić również, iż każdy z nas posiada własny system wartości i dlatego nikt nie powinien czuć się gorszy. Autorka właśnie poprzez rozmowy z różnymi bohaterami swojej książki udowadnia, że każdy może dać nam wartościową lekcję życia. Natomiast definicja sukcesu jest jak swoisty punkt widzenia, który zależy od aktualnego punktu położenia.
Bo przecież ów tajemniczy sukces jest w naszej głowie, tam, gdzie się wszystko zaczyna i kończy. Podobnie jak jego miara, czy to sukces duży, czy mały, to również zależy od nas. Bardzo często jego miarą są drobnostki albo małe pierwsze kroki. Bo sukcesem jest przecież samo życie, ze wszystkimi jego odcieniami.

Zapraszam Was zatem na wycieczkę, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Każdego zainspiruje inna historia albo inny punkt widzenia. Jednego natomiast jestem zupełnie pewna, czyli tego, że każdy znajdzie tutaj lub odkryje coś dla siebie. To taki garnitur szyty na miarę, tylko nie z materiału, ale rad pochodzących prosto z życiowego doświadczenia.
Warto czerpać z doświadczenia innych, bo to gotowe już drogowskazy.

Muszę jeszcze dodać, że bardzo mnie zainspirowały zdania czy sentencje na końcu rozdziału. Każdy bowiem rozdział zakończony jest swoistą wisienką na torcie w postaci cytatu. Wyjątkowe oczywiście na swój sposób i bym mogła tutaj przytoczyć ich kilka, ale zacytuję jedno przy którym się uśmiechnęłam:
„Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca.
Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto.” – Władysław Bartoszewski
Taką złotą i inspirującą myśl znajdziemy na zakończenie każdego rozdziału.

Bardzo polecam te wyjątkową pozycję, jaką niewątpliwie jest książka Pani Natalii Lewczuk pod wiele mówiącym tytułem „Sukces. Rozmowy z ludźmi od bezdomnego do milionera. W tym zabieganym świecie często nie mamy czasu by się zatrzymać, a ta książka daje nam to w prezencie. Dlatego na zakończenie zacytuję z przyjemnością słowa samej autorki:
„Często mijając ludzi na ulicy, nie przypuszczamy nawet, że tak naprawdę są oni otwartymi w połowie księgami życia – zbiorem wielu cennych doświadczeń, życiowych lekcji i rad.”

Polecam serdecznie
Zaczytana Joana

No bo czym jest ten oszałamiający sukces, no i przede...

Zdecydowanie nie jest to kolejna książka typu "You can do it!" "Sky is the limit" itd. Niech nie zwiedzie Was tematyka sukcesu. W tej książce został on przedstawiony w zupełnie inny sposób niż zazwyczaj. Autorka nie narzuca własnej definicji, nie mówi czytelnikom jak mają żyć. Jest to zbiór wywiadów z najróżniejszymi ludźmi. Zbiór niezwykle wartościowych rozmów, wskazówek, przemyśleń i refleksji.

Książka ta jest niezwykle wartościowa. Stanowi zbiór rozmów z najróżniejszymi ludźmi na temat sukcesu i sposobów jego osiągnięcia. Nie jest to typowy poradnik motywacyjny, a raczej podróż przez historie ludzi z różnych kultur, pozycji społecznych, czy poziomów majętności. Podróż przez świat widziany ich oczami, przez pryzmat ich doświadczeń, odniesionych sukcesów i poniesionych porażek. Każda z tych osób dawała również własne rady i wskazówki na przyszłość ludziom młodym. Z całą pewnością jest to niezwykle wartościowa pozycja godna polecenia.

Codzienność coraz bardziej przeraża. Niepokoją toczące się wojny. Inflacja wciąż pnie się w górę. Trudniej dostać kredyt. Droższe jest dosłownie wszystko. Zwykłym ludziom nie starcza nawet na zaspokojenie życiowych potrzeb. Zdolni do pracy, młodzi dorośli, żeby podnieść swój status, biorą udział w wyścigu szczurów. Praca ponad siły wyniszcza ciało i umysł. Żeby ułatwić przyszłą drogę dzieciom, rodzice stymulują więc pociechy do nauki. Niestety, nie każdy wyposażony jest w łatwość poznawania treści. Bez względu na to, jak potoczy się czyjś byt, należy pamiętać, że każdy człowiek jest bezcenny. Zawsze warto próbować swych sił. Stracić I odzyskać można praktycznie wszystko. Nie powinieneś bać się totalnej porażki. Natalia Lewczuk przygotowała jedyny w swoim rodzaju poradnik pod tytułem „SUKCES”.

Wewnątrz tej pozycji znalazły się: Rozmowy z ludźmi od bezdomnych po milionerów .

"Wszystko po to, by odnieść w życiu sukces. Słowo dobrze znane, a jednak wciąż tajemnicze. Bo co zrobić, by ten sukces w życiu osiągnąć? Czym tak naprawdę jest sukces? Postanowiłam się tego dowiedzieć.”

Natalia Lewczuk na łamach publikacji zaprezentowała kilkadziesiąt rozmów. Literatura faktu, a może reportaż, ta książka spełnia warunki obu gatunków. W intrygujący sposób opisano w niej zwierzenia bezdomnych, a także milionerów. Przeciętni ludzie podjęli wyzwanie, aby zdefiniować hasło sukces. Wzruszeń nie będzie brakować. Natalia Lewczuk zachęca, by poznać treść tej lektury.

„Po przeczytaniu książki dowiesz się m.in. jak osiągać sukcesy sportowe, realizować się w swojej pasji podążając za marzeniami, założyć szczęśliwą rodzinę, prowadzić biznes na międzynarodową skalę, podróżować dookoła świata bez pieniędzy, znaleźć idealnego męża, czy jak inwestować pieniądze i stać się milionerem".

Na pewno marzysz o szczęściu. Wyobraźnia potrafi wywoływać nierzeczywiste obrazy. Realizm bywa przykry, ponieważ nie lubimy dostrzegać codziennych problemów. Wszyscy ludzie chcą czuć się ważni.

Ludzka psychika potrafi wpływać na zachowania. Uważaj na to, co czynisz. Łatwo zboczyć z właściwej drogi. Za wszelką cenę, chciałbyś zostać człowiekiem sukcesu? Wiesz w ogóle, czym tak naprawdę jest „Sukces”?

Rozważań na temat tego popularnego, znanego przez wszystkich hasła, podjęła się Natalia Lewczuk. Ta doświadczona przez los dziewczyna odważyła się zastanowić nad tą kwestią.

„Od zawsze staram się traktować wszystkich ludzi na równi. Uważam, że każdy człowiek jest tak samo wartościowy, a jego wartości nie wyznaczają jedynie dobra materialne. W końcu prezes ogromnej firmy dziś może być tym prezesem, a jutro stracić wszystko i stać się bezdomnym”. - Natalia Lewczuk

Pełna empatii autorka na łamach wspomnianej powyżej publikacji, opowiedziała o swoich problemach oraz spotkaniach z niezwykłymi osobami. Dzięki temu w prosty do zrozumienia sposób omówiona została definicja sukcesu. Trzeba pamiętać, że każdy człowiek posiada własny system wartości, potrzeb i oczekiwań. Upaść może każdy, ale czemu porażki spotykane są tak często? W ludzką naturę wpisana jest skłonność do popełniania błędów. Grzeszą wszyscy. Czy pamiętasz, swój ostatni zły uczynek? Ksiądz, psycholog oraz terapeuta to osoby w dzisiejszych czasach ciągle oferujące wsparcie. Nikt nie może czuć się gorszy. Książka Natalii Lewczuk stanowi zbiór bezcennych wywiadów. Autorka wyznała, jak wiele dała jej możliwość pisania owej publikacji.

„Szczerze mówiąc, to wcześniej nigdy nie przewidziałabym tego, jak dużo nauczę się robiąc tę książkę. Teraz już wiem, że ludzie bogaci również mogą być skromni, a osoba odsiadująca wyrok kary pozbawienia wolności może być lepszym człowiekiem niż jego ofiara…”. – słowa Natalii Lewczuk

Wyobraź sobie, że siedzisz przy małym stoliku w przeogromnej kawiarni. Przed tobą stoją pucharki lodów, duży szklany dzbanek świeżo zaparzonej kawy i dwie filiżanki z delikatnej porcelany. Naprzeciwko siedzi twój gość, ktoś, kto chciał się z tobą spotkać i porozmawiać o sukcesie. Czym on jest, czy można go osiągnąć i nazwać, czy można go życzyć innym. Temat długi, jak rzeka. Można o nim mówić bez końca. Lecz, jaki by on nie był, każdy z rozmówców inaczej go interpretuje lecz – co szybko zauważasz – jest wspólny mianownik.
Słuchasz słów ludzi w różnym wieku, o różnych pasjach, aspiracjach, z plecakiem wypchanym doświadczeniem, które często nie jest proporcjonalne do wieku i zdajesz sobie sprawę, że SUKCES JEST zawsze W GŁOWIE. To w głowie się wszystko zaczyna i kończy. Najważniejszy jest umysł, to on jest w stanie wyleczyć raka i dać nowe życie i radość z bycia zdrowym. Poza drzwiami onkologi czeka przecież nowy start. To mózg wizualizuje szczyty i tytuł Championa (nawet w hodowli bydła),czy Mistrza Świata (we wspinaczce, czy maratonie). Można mieć 25 lat, 50-siąt, czy nawet 83 i cieszyć się życiem, jak dziecko. Jeść to życie ogromnymi łyżkami, bo codzienność mija lecz ma się na nią apetyt. Dlaczego?
Mając zasady człowiek staje się uczciwym wobec innych i siebie. Jest dobrą istotą, dla której najistotniejsi są ludzie, potem praca i cała reszta. Ludzie! To oni nadają sens naszemu działaniu. A gdy dodamy do tego nasz cel, to otrzymamy harmonię. Cel nadaje sens nam i wszystkiemu, co robimy. Doceńmy samych siebie, nawet gdy upadniemy. W końcu każdy ma prawo do słabości, niewiary, czasu łez i goryczy w gardle, ale upadek jest po to, by wstać i działać dalej. Na upadku nic się nie kończy. Wstajesz i nadal stawiasz kroki, początkowo powolne i niestabilne, a potem kroczysz z uśmiechem. I ten uśmiech promieniuje. Zaraża innych. Trzeba sięgać wyżej, czuć dumę z tego, kim się jest, dokąd się zaszło i co osiągnęło.
A wszystko jest w głowie. Tak mówi i bezdomny i nauczycielka i niepełnosprawna Gosia.
Sukces – czym on jest?
Sukcesem jest pierwszy krok po operacji, poranne wstanie z łóżka. Sukcesem jest przełamanie strachu, ale i przebiegnięcie maratonu. Sukcesem jest ŻYCIE samo w sobie, ze wszystkimi jego barwami.
Słuchanie każdej z osób zasiadającej do twojego stolika sprawia, że budujesz siebie na nowo. Słuchanie historii tych ludzi sprawia, że nabierasz wiary w to co robisz i co cię inspiruje.
Sukcesu nie trzeba mierzyć dużą skalą, lecz wyznaczać drobnostkami, bo to one zlepione ze sobą dają zwycięstwo.
Twoim ostatnim gościem zaproszonym do stolika jest Natalia Lewczuk, autorka „Sukcesu. Rozmów z ludźmi od bezdomnych po milionerów”. Twoje lody zdążyły się rozpuścić, kawę w dzbanku trzeba było kilkakrotnie uzupełniać, zmieniać filiżanki i talerzyki. Były rozmowy, lecz gdy naprzeciw ciebie zasiada Pani Natalia, zapada kompletna cisza. Czy trzeba coś mówić? Coś dodawać? Wyjaśniać? Nie, absolutnie. Ta cisza to nie brak słów, czy pustka w głowie. Wprost przeciwnie czujesz sytość w sobie i mowa jest zbyteczna.
W ciszy zamawiacie sernik z borówkami, a na koniec wyciągasz do autorki dłoń, by ją serdecznie uścisnąć i podziękować. I tylko to jedno słowo pada z twoich ust – dziękuję.
Czujesz jednak bezradność, której nie potrafisz nazwać, by wyrazić to, co czujesz po przeczytaniu „Sukcesu”. Te słowa, rozmowy, ci ludzie działają terapeutycznie. Otwierają czytelnikowi oczy, duszę i umysł.
Wychodząc z kawiarni wiesz, że stałeś się inną osobą. Stałeś się lepszą wersją siebie.

„Życie jest piękne. Tylko czasami nie chce się już żyć. (...) To życie daje największe lekcje”
„Zawsze staraj się mieć jakieś priorytety i cele i nimi podążać lub chociaż zbliżać się do nich”.

@wydawnictwopsychoskok

Polecam. Daje do myślenia.

Polecam. Daje do myślenia.

• Reportaże
  • Niezapomniana
  • 2020, 2021, 2022
  • Nie ma w bibliotece
  • Poszerzanie horyzontów myślowych
  • Nagroda im. Kapuścińskiego 2023 - zgłoszenia

Natalia Lewczuk Sukces. Rozmowy z ludźmi od bezdomnych po milionerów Zobacz więcej