Moc wolności

religia
WAM
2022-01-01
2022-01-01

Moc wolności” (abp Grzegorz Ryś) – czy warto przeczytać?

👉111 krótkich rozważań wokół Słowa – sprawdzą się jako myśl na początek dnia lub chwila na modlitwie przed snem.
👉Raczej do powolnego czytania i dozowania treści, np. codziennie jedna część połączona z lekturą omawianego fragmentu Pisma świętego.
👉Dobrze się czyta, ładnie wydana – nadaje się na prezent.
👉Wokół myśli przewodniej (wolność),jednak poruszono różnorodność tematów (m.in. ewangelizacja, synodalność, istota chrześcijaństwa).
👉Autor odwołuje się do wielu tłumaczeń Biblii, źródeł.
👉Szczególnie polecam fanom abpa Rysia oraz miłośnikom słowa Bożego. ❤️

Najlepsze cytaty
❣️A wszystkie – wszystkie Słowa Boga, wypowiedziane i wcielone w Jezusie – sprowadzają się zasadniczo do dwóch, które brzmią „kocham cię”. Właśnie to jest to słowo, z którego Bóg nigdy się nie wycofa. Słowo przynoszące sens. I poczucie siły. Słowo nieprzemijające. Na nim można się oprzeć. Jest jak skała, na której można zbudować życie – osobiste i wspólne.
❣️Wiara to przecież nie zbiór jakichś abstrakcyjnych idei i prawd, lecz osobiste spotkanie osoby z Osobą. Moje z Nim.
❣️Wierzyć to znaczy: być przekonanym, że Bóg kocha. Nie ma wiary bez doświadczenia miłości.
❣️Chrześcijaństwo nie zna bowiem innej drogi do doskonałości, jak tylko miłość, urzeczywistniana w konkretnej relacji z osobami/Osobami (z siostrami i z braćmi, i z Panem Bogiem).

Moc wolności” (abp Grzegorz Ryś) – czy warto przeczytać?

👉Dobrze się czyta, ładnie wydana – nadaje się na prezent.
👉Wokół myśli...

"Moc wolności" to kolejna książka abpa Grzegorza Rysia, której głębią i mądrością się zachwyciłam!

Ta pokaźnych rozmiarów publikacja zawiera krótkie, niespełna dwustronicowe interpretacje równie niedługich fragmentów Biblii. Ponieważ pierwotnie ukazywały się one cyklicznie w "Tygodniku Powszechnym" w latach 2019-21, dotyczą również świątecznych fragmentów z liturgii słowa. Nie wszystkie związane są dosłownie z wolnością, ale, no właśnie, wyraźnie pokazują, że "do wolności wyswobodził nas Chrystus". Ale ta WOLNOŚĆ, tak dziś afirmowana, nie JEST wartością samą w sobie, ale UZDOLNIENIEM NAS DO MIŁOŚCI - "chodzi o prawdziwie "cudowne" uzdolnienie nas do bycia dla innych".

"Bez miłości nie ma wolności!"

Abp Ryś w swoich komentarzach do mniej i bardziej znanych fragmentów Pisma Świętego odwołuje się zarówno do oryginału, jak i do różnych Jego przekładów. Nie poprzestaje na schematycznych i zakorzenionych w tradycji interpretacjach Słowa. Szuka sensu w Nim ukrytego, żeby odczytać Je w nowym kontekście i pokazać Jego ponadczasowość. Szuka kluczy do zrozumienia Słowa umysłem i sercem.

I ten wysiłek poszukiwania daje się wyczuć w tekstach duchownego, a jego efekty zdumiewają. Bo rzeczywiście rzuca nowe światło na Słowa utrwalone w naszej pamięci. I nie chodzi tu nawet o atrakcyjną retorykę czy odkrywczość interpretacji, ale o ich siłę. Kiedy je czytałam, mialam poczucie, jakby otwierały we mnie nowe, nieznane przestrzenie. Jakby otwierały mnie one na relację z Bogiem.
A "każdy z nas pozostaje dla Niego kimś wyjątkowym; do każdego z nas adresuje relację szczególną, intensywną i głęboką, wierną i pełną zaufania". Do każdego mówi: "Widzę Cię! Pójdź za mną!" To ja w swojej wolności decyduję, czy powiem "Chcę!"

• Brak w bibliotece
  • BUW
  • Obozowa
  • Religia
  • Religia, rozwój duchowy
  • 0-Chcę mieć

Dodaj cytat z książki Moc wolności