Robert Falcon Scott. Dziennik. Ostatnia wyprawa Scotta

Okładka książki Robert Falcon Scott. Dziennik. Ostatnia wyprawa Scotta Robert Falcon Scott
Okładka książki Robert Falcon Scott. Dziennik. Ostatnia wyprawa Scotta
Robert Falcon Scott Wydawnictwo: Mireki biografia, autobiografia, pamiętnik
Scott's Last Expedition
Mireki
2021-10-22
2021-10-22
Ignacy Bukowski
Robert Falcon Scott Antarktyda Dziennik Biegun Południowy wyprawa literatura faktu

To nie jest książka o bogatych w emocje staraniach o przetrwanie w skrajnie niesprzyjających warunkach. I jeżeli na to się godzicie zapraszam na jedną z pierwszych wypraw polarnych na Antarktydę.

Następnie trzeba mieć świadomość, że jest to dziennik angielskiego kapitana statku „Terra Nova”, który opisuje wyprawę na początku XX wieku. 1911. Marie Skłodowska- Curie dostała Nobla z chemii. Gdzieś woduje się taka duża łajba co potem rąbnie w górę lodową a di Caprio nie zmieści się na tratwie. Urodził się Ronald Reagan. Amerykański uczony, profesor Bingham odkrył w Peru Machu Picchu. A 8 marca po raz pierwszy obchodzono Międzynarodowy Dzień Kobiet. Rozumiecie. Było to dawno.

Powtórzę - Angielski kapitan, owszem odkrywca i fascynat ale jednak marynarz i jego dziennik. Nie będzie tu zbędnych emocji. Suche fakty. Dzień po dniu. Płyniemy. Idziemy. Marzniemy. Odkrywamy. Badamy. Czym, z kim. Mamy psy, koniki. Są tu pingwiny. Jest rozrywka.

Trochę sobie dworuję. Książka dla pasjonatów wypraw polarnych. Ciekawe spojrzenie na próbę zdobycia bieguna od strony Nowej Zelandii. Swoisty wyścig z Amundsenem. Świadectwo odwagi, męstwa, heroizmu, bohaterstwa i niezłomnej wiary w marzenia. Osobiście uwielbiam literaturę polarną a zwłaszcza z początków ekspedycji polarnych. Z powodu tej jednak dość suchej formy niełatwa lektura. Listy Scotta wypełniają jednak ten niedosyt. Całości dopełnia omówienie wyprawy i opis akcji ratunkowej. Pozycja historyczna.

Za Lordem Tennysonem pożegnam dzielnego kapitana i jego załogę - „Walczyć, poszukiwać, znaleźć i nie ugiąć się”

Odpowiedź na pytanie: „gdybys miała zabrać na bezludną wyspę tylko jedną książkę...”

Każdy przeciętnie wykształcony czytelnik zna przynajmniej w przybliżeniu historię wyprawy Roberta Falcona Scotta na biegun południowy i wie czym się ona skończyła. Zna także opinie wydawane już od stu lat przez historyków, polityków, badaczy na temat tej wyprawy i jej głównego organizatora. Opinie bardzo sprzeczne. Dla jednych Robert Scott jest wielkim bohaterem. Inni widzą w nim aroganta, który naraził siebie i innych na tragiczny koniec. I taki przeciętny czytelnik, posiadający podstawową wiedzę w danym temacie, podejmując się lektury dzienników nie oczekuje niespodzianek. Ot, szczegółowa relacja z wydarzenia.
Ja również z takim podejściem rozpoczęłam moją przygodę z tą książką. I co się stało? Otóż okazało się, że nie przewidziałam głębi empatii, jaka się we mnie obudzi w stosunku do autora dzienników… Dzień po dniu spisywana relacja pomimo, że czasami nużąca, z przygotowań do wyprawy obudziła we mnie namiętnego logistyka. Razem z autorem przeliczałam, rozpatrywałam, zamartwiałam się wręcz stanem przygotowań. Mało tego, zaczęłam przywiązywać się do jego towarzyszy podróży. Poznawać ich, lubić, interesować się ich zdrowiem, poczynaniami, pasjami. Razem z nimi ciągnęłam sanie, marzłam, dzieliłam się prowiantem, chorowałam. Jednym słowem wpadłam w pułapkę. Znając z góry zakończenie całej tej historii, pozwoliłam sobie na współodczuwanie z jej bohaterami kolejno radości, nadziei, porażki i rozpaczy…
Inaczej czyta się sprawozdania, opracowania, czy też popularnonaukowe lub fabularyzowane opowieści o tej wyprawie. Oj, zupełnie inaczej. Można wtedy wdawać się w dyskusje na temat tego, co zostało zrobione źle, co można było zrobić lepiej. Z perspektywy czasu ocenianie i wartościowanie poczynań kapitana R.F. Scotta wydaje się łatwe i oczywiste. Natomiast w dziennikach mamy nie postać historyczną, ale żywego człowieka, który jest tu i teraz, na bieżąco obserwuje, odczuwa, cieszy się lub cierpi. Jeżeli go dostrzeżemy, poznamy, zrozumiemy – to siłą rzeczy stanie się on kimś nam bliskim. I wtedy jego opowieść przestaje być relacją, a staje się życiem. W wypadku tej książki - życiem zakończonym tragedią.
Przyznaję „Ostatniej wyprawie Scotta” maksymalną ilość gwiazdek. Nie za jej walory literackie. Nie za jej język czy styl. W tej książce powyższe elementy naprawdę nie są najważniejsze. Przyznaję te gwiazdki za to, co przeżyłam czytając dzienniki, za to, że mogłam poczuć to wszystko co poczułam, że mogłam zbliżyć się poprzez kartki papieru do innego człowieka, do jego szczęścia i jego tragedii. Wiem, że brzmi to nad wyraz patetycznie, ale właśnie chcę, by tak zabrzmiało.

Po takiej książce i takiej historii w niej zawartej, żadna inna książka nie będzie już chyba wydawać się dostatecznie ważna, a żaden inny temat wystarczająco interesujący.

(A ciekawym uzupełnieniem do tej pozycji będzie "Najgorsza wyprawa na świecie" A.Cherry-Gerrard)

To jest jedna z tych książek, do których nie pasują gwiazdki ani oceny.
I jest to też jedna z tych książek, po których tym głębiej rozumie się, dlaczego można powiedzieć, że "Chwała zwyciężonym".

To jest jedna z tych książek, do których nie pasują gwiazdki ani oceny.

• 2010-2019
  • Chce ale nie mam