Co to wszystko znaczy? Bardzo krótkie wprowadzenie do filozofii

Okładka książki Co to wszystko znaczy? Bardzo krótkie wprowadzenie do filozofii
Thomas Nagel Wydawnictwo: Fundacja Aletheia filozofia, etyka
1998-01-01
Michał Szczubiałka
filozofia historia filozofii

więcej Więcej

Krótkie wprowadzenie do filozofii jest naprawdę krótkie. Nie jest to jednak wada w tym przypadku, ponieważ autor na niespełna 100 stronach daje nam zajawkę tego, czego możemy się spodziewać po zagłębieniu się w tę fascynującą dziedzinę. Nagel uważa, że filozofia nie jest jak nauki przyrodnicze, ponieważ nie opiera się na obserwacji i doświadczeniu. Różni się też od...

TO KSIĄŻKA Z MOJEJ LISTY "MUST SEE" POLECAM KAŻDĄ KTÓRA NA NIEJ JEST

All time classic. Zrób sobie przysługę i przeczytaj tą książkę jeśli chociaż trochę interesuje Cię filozofia.

Przydatna jako ogólny podręcznik do rozpoczęcia dyskusji. W pewnym momencie zaczęła omawiać tematy już mi znane i była zwyczajnie nudna.

Gdybym prowadził zajęcia z filozofii np. w liceum lub na pierwszym roku innego kierunku studiów niż filozofia i nie chciał młodzieży do tej dziedziny wiedzy zniechęcić systematycznym wykładem historii filozofii (co niestety często ma miejsce), to ta książka Nagela mogłaby się świetnie sprawdzić w roli inspiracji/wprowadzenia do dyskusji lub jako podręcznik.

Jest to wprowadzenie do kilku zagadnień filozoficznych.
Poznanie świata na zewnątrz umysłu,
Poznanie umysłu innego niż własny,
Relacja między umysłem a mózgiem,
Jak jest możliwy język,
Czy mamy wolną wolę,
Podstawa moralności,
Jakie nierówności są sprawiedliwe,
Natura śmierci,
Sens życia.

Filozofia nie polega na eksperymencie czy obserwacji, a na samym myśleniu. Przede...

Bardzo dobra, lekko napisana książką, prezentująca w prosty i przystępny sposób filozofię, kilka zagadnień z niej wybranych. Nagel opisuje te zagadnienia w formie problemów co do których może być kilka rozstrzygnięć.

Bardzo ciekawa książka, korzystałem z niej na zajęciach z filozofii z elementami logiki na psychologii.
Filozofia nie musi być nudna!

Pomaga oderwać się od ziemi (jeśli ktoś ma z tym problemy).

• Filozofia
  • Studia
  • Filozofia
  • Akademia FILOSOFIA
  • 2013

Dodaj cytat z książki Co to wszystko znaczy? Bardzo krótkie wprowadzenie do filozofii