Osobliwości życia ziemskiego

Księgi Tajemnic
Amber
1996-01-01
1996-01-01

Początek książki mnie zdziwił. Nie spodziewałam się omawiania zwierząt będącymi obiektami badań kryptozoologów. Jednak czytając dalej zrozumiałam ten zabieg autora. Chciał ukazać, że zwierzęta, których istnienie nie jest potwierdzone są mniej niezwykłe niż te zbadane i szeroko udokumentowane! Poleciłabym ją każdemu pasjonatowi biologicznej różnorodności świata.

Książka podzielona jest na 8 części, z czego dwie pierwsze są zdecydowanie najlepsze - traktują one o źródłach legend o fantastycznych stworzeniach takich jak np. jednorożec, a także o zwierzętach, które żyją na Ziemi od pradawnych czasów (rozdział o latimerii raz za razem zaskakuje; te ryby są niesamowite!).

Następnie mamy najgrubszy segment książki, traktujący o niektórych kryptydach (właściwie wyłącznie o tych wodnych oraz troszkę o rzekomo wciąż żyjących dinozaurach). Tutaj książka traci na aktualności (wiele zdjęć zostało w międzyczasie zdemaskowanych jako fałszywki),a nawet na rzetelności (inne okazały się spreparowane już przed wydaniem książki, a jednak autor nic o tym nie wspomina),ale cóż - czytanie relacji o Nessie i jej krewniakach po prostu wciąga, niezależnie od tego, czy takie istoty faktycznie istnieją, czy nie. :)

Następne dwie części opisują ograniczenia życia na Ziemi i wszelakie stworzonka, które sobie z tych teoretycznych ustaleń nic nie robią i żyją dalej w ekstremalnych środowiskach. Niestety, tutaj robi się nudnawo, gdyż mamy do czynienia z litanią coraz to bardziej "hardkorowych" zwierząt i roślin, co dla mnie było dość monotonne w momencie, gdy autor wchodził na poziom bakterii.

Ostatni fragment książki ("Właściwości życia") to niestety paplanina, z której niewiele treściwego wynika, za to sporo mamy (tak jak w części o kryptydach) naciąganych wniosków autora, wypływających z dziwnych założeń typu "życie organiczne pasożytuje na materii nieożywionej" (i to nie była metafora!),choć słowo "pasożyt" odnosi się przecież do organizmu żyjącego kosztem innego organizmu, a zatem czegoś żywego.

W skrócie - polecam lekturę pierwszych dwóch rozdziałów, ale odradzam czytanie ostatniego. Ze środkiem można się zapoznać, jeśli się lubi współczesne legendy (bo raczej tym jest kryptozoologia); trzeba jedynie zweryfikować przytoczone przez autora "fakty". Całość czytało mi się szybko i przyjemnie, nie licząc nieszczęsnej końcówki.

Następnie mamy najgrubszy segment książki, traktujący o...

Bardzo ciekawa ksiązka przedstawiająca zadziwiające przystosowania roślin i zwierząt do zycia nawet w najbardziej ekstremalnych warunków. Ksiązka napisana bardzo przystepnym językiem, co dla mnie stanowi jej wielki plus.

• Popularnonaukowe
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • [32]
  • Nauka

Dodaj cytat z książki Osobliwości życia ziemskiego