Skazany na kolory

poezja
E-bookowo
2016-01-01
2016-01-01

Okładka książki Konserwatyzm. Najlepsze teksty polskiej prawicy Jacek Bartyzel, Jan Engelgard, Robert Gwiazdowski, Waldemar Łysiak, Stanisław Michalkiewicz, Jerzy Robert Nowak, Aleksander Rozenfeld, Jadwiga Staniszkis, Rafał A. Ziemkiewicz
Konserwatyzm. ... Jacek Bartyzel, Jan...
Okładka książki Bzyk wiersze nie dla dzieci Jadwiga Grabarz, Aleksander Rozenfeld
Bzyk wiersze n... Jadwiga Grabarz, Al...

Trzymam w dłoni tomik wierszy Rozenfelda z jego autografem złożonym w październiku 2016 roku. Trafił do mnie w 2023 roku, wtedy gdy poeta zmarł. Książka czekała na mnie na półce bookcrossingowej. Nowiutka i w idealnym stanie.
Kim był ten człowiek?
Był to urodzony w 1941 roku w ZSRR syn spolonizowanych Żydów, którzy (jak twierdził poeta) uciekli przed wojną z Polski do Rosji we wrześniu 1939 roku.

Na co dzień Aleksander Rosenfeld to niespokojny duch, ze skłonnością do fantazjowania na swój temat.
Znajomi mówili o nim:
"obieżyświat, uosabiający mit Żyda wiecznego tułacza".

W latach 1982-87 poeta wyemigrował do Izraela, ale po 5. latach pobytu w mitycznej ojczyźnie, wystąpił o przywrócenie obywatelstwa polskiego.
Tak o tym pisał:
"i wróciłem po swoje żydowskie korzenie
i nie znalazłem niczego (...)".

W tej poezji, jak w soczewce, skupia się dramat człowieka, który stał się "zakładnikiem przeszłości". Słychać w niej głos kogoś, kogo wyrzekła się ojczyzna-Polska. To tu, we własnej ojczyźnie, doznał pogardy i stanął na rozdrożu. Próbował odciąć pępowinę, ale nie potrafił pokochać życia w Izraelu.
Niemal we wszystkich wierszach Rozenfelda można dostrzec próbę rozliczania się z przeszłością i teraźniejszością oraz dążenie do oswojenia tej traumy. O czym tak pisał w jednym z wierszy:
"Moje żydostwo kładzie się na moją polskość
Ciężarem wspólnoty trudnej i niechcianej".

Nie jest to poezja na miarę literackiego Nobla, ale pozwala poznać przeżycia osoby, która żyła i mieszkała tuż obok nas. Osoby, której Polska w 1968 roku się wyrzekła, co zostało głośno i wyraźnie wyartykułowane przez ówczesnych polityków i ich propagandystów. Demony wojennej i powojennej traumy drzemiące w polskiej świadomości, zostały znów obudzone...... .
I na koniec jeszcze słowa z wiersza zatytułowanego "marsz", według mnie wyjątkowo trafne i na czasie:
***
"skrzypcami często bywa naród
na których władza struny stroi (...)
dyrygent niewidoczny z boku stoi
i chichot jego rozlega się
na wszystkie strony europy"

Kim był ten człowiek?

• Znacząca
  • Z bookcrossingu
  • Poezja

Dodaj cytat z książki Skazany na kolory