Stalin's War. A New History of World War II

2021-04-08
Data 1. wydania:
2021-04-08
angielski

To na pewnie nie była wojna Stalina, tylko Hitlera. Może lepszym tytułem byłoby: "O tym, jak wojna Hitlera wykreowała Stalina"? W każdym razie to byli dwaj główni rozgrywający, grający początkowo w jednej drużynie. Straszne jest to, że spośród aliantów Stalin był człowiekem największego formatu. Roosevelt… rany, lepiej przemilczeć. Churchill - też traci trochę jego wizerunek błyskotliwego męża stanu; co ciekawe, to nie Polacy mogą mieć mu najwięcej do zarzucenia, tylko czetnicy. W sumie książkę można szczególnie polecić właśnie Polakom - bardzo dobrze tu wypadamy.
Czego zabrakło? Może więcej informacji o czystce w Armii Czerwonej w 1937 r. i jej skutkach dla wojny od 1941 r. - tym bardziej, że w wielu innych miejscach detale aż lały się człowiekowi na głowę… (choć niektóre fajne, np. to, że Sowieci wywieźli z Polsce po wojnie 211,5 tys. wagonów towarowych towaru). No i liczyłem na dokładniejszy opis przebiegu wojny, ale to już tylko mój problem - jest jej to tyle, ile potrzeba, żeby pokazać rolę Stalina i to, jak umiał wykorzystać sytuację na swoją korzyść.
Polecam np. wątek o tym, jak Sowieci rozgrywali relacje USA-Japonia.

Dodaj cytat z książki Stalin's War. A New History of World War II

Ciekawostki historyczne