rozwińzwiń

Krótka podróż w głąb matematyki

Okładka książki Krótka podróż w głąb matematyki David Acheson
Okładka książki Krótka podróż w głąb matematyki
David Acheson Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN informatyka, matematyka
137 str. 2 godz. 17 min.
Kategoria:
informatyka, matematyka
Tytuł oryginału:
1089 and All That. A Journey into Mathematics
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2019-08-09
Data 1. wyd. pol.:
2019-08-09
Liczba stron:
137
Czas czytania
2 godz. 17 min.
Język:
polski
Tagi:
matematyka
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1863
1515

Na półkach: , , ,

Bardzo przystępnie i zajmująco napisana książka popularyzująca matematykę. Twierdzi Acheson, że królowa nauk to przede wszystkim trzy rzeczy, po pierwsze wspaniałe twierdzenia, po drugie piękne dowody, po trzecie ważne zastosowania. To wszystko prawda, ale myślę, że autor daje nam coś więcej: pokazuje piękno tej nauki oraz nieoczekiwane związki i zastosowania teorii i pojęć matematycznych.

Zaczyna Acheson od bardzo prostych rzeczy, mianowicie od twierdzenia Pitagorasa i nawet przytacza jego dowód. A potem już leci do przodu, bardzo efektownie wprowadza podstawowe pojęcia geometryczne, potem dochodzi do równań różniczkowych, liczby e, teorii chaosu, liczb urojonych, teorii katastrof, a kończy sławnym wzorem w którym wspólnie występują najważniejsze liczby w matematyce: pi, e, i, 0 i 1.

Pięknie autor przedstawia niespodzianki matematyczne. I tak na przykład, liczba pi, która równa się stosunkowi obwodu koła do jego średnicy, występuje nagle jako suma nieskończonego szeregu ułamków:
pi/4 = 1 – 1/3 + 1/5 – 1/7 + 1/9 - …
Notabene, powyższy wzór był już znany w XVII wieku. To bardzo nieoczekiwany związek, jak pisze Acheson: „co na Boga koła mają wspólnego z liczbami nieparzystymi 1, 3, 5, 7,...?”

Ciekawie pisze autor o ścisłych powiązaniach matematyki ze światem fizycznym. Oto na przykład zagadnienia minimalizacyjne można w praktyce rozwiązać, zanurzając odpowiednie konstrukcje z drutu w wodzie z mydłem: otrzymana powierzchnia bańki mydlanej jest z pewnością minimalna.

Mamy też przykłady pojęć matematycznych, które na początku były czysto abstrakcyjne, a potem znalazły ważne zastosowania. I tak elipsę, czyli w uproszczeniu spłaszczone koło, znali już starożytni Grecy i zachwycali się jej pięknem. Zaś w XVII wieku Kepler i Newton pokazali, że Ziemia i inne planety krążą wokół Słońca właśnie po orbicie eliptycznej.

Pisze też autor o trudnych problemach, które można łatwo opisać. Na przykład taki: cztery miasta leżą w rogach kwadratu o boku 1, jak znaleźć najkrótszą sieć dróg łączących wszystkie miasta? Od razu wiadomo, że nie będą to cztery boki kwadratu, bo krótszą sieć tworzą dwie przekątne, ale najkrótsza sieć dróg wygląda inaczej, jak? Sięgnijcie do książki...

Świetnym pomysłem autora jest zamieszczenie reprodukcji starych dzieł, i tak na przykład możemy zobaczyć stronę z 'Principia' Newtona, jednego z największych dzieł matematycznych wszechczasów.

Wszystko, co napisałem powyżej, może robić wrażenie, że mamy do czynienia z dziełem trudnym czy wymagającym, ale nie, książka Achesona jest świetnym przykładem popularyzacji wiedzy, bo napisana jest przystępnie i zajmująco; mogę ją polecić wszystkim, którzy nie lubią matematyki, a chcieliby się czegoś o niej dowiedzieć.

Bardzo przystępnie i zajmująco napisana książka popularyzująca matematykę. Twierdzi Acheson, że królowa nauk to przede wszystkim trzy rzeczy, po pierwsze wspaniałe twierdzenia, po drugie piękne dowody, po trzecie ważne zastosowania. To wszystko prawda, ale myślę, że autor daje nam coś więcej: pokazuje piękno tej nauki oraz nieoczekiwane związki i zastosowania teorii i pojęć...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    12
  • Przeczytane
    7
  • Chcę w prezencie
    1
  • Matematyka
    1
  • Do przeczytania - non - fiction
    1
  • 01. Epub+
    1
  • E-book
    1
  • Przeczytane w 2022
    1
  • Non-fiction
    1
  • Naukowe i popularnonaukowe różne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Krótka podróż w głąb matematyki


Podobne książki

Przeczytaj także