Okładka książki Fremdenbild und Politik. Vorstellungen der Römer von Ägypten und dem Partherreich in der späten Republik und frühen Kaiserzeit Holger Sonnabend
Holger Sonnabend Wydawnictwo: Peter Lang Inc. historia
historia
Peter Lang Inc.
1986-01-01
1986-01-01
niemiecki
3820487573
Iran i świat irański Rzym i świat rzymski Partowie Partia Egipt Relacje rzymsko-irańskie Relacje rzymsko-egipskie

Na półkach: , , , , , , , ,

Bardzo ważna książka, która w ujęciu porównawczym zestawia wyłaniający się ze źródeł rzymskich (do Tacyta włącznie) obraz Egiptu oraz Partii, a więc dwóch monarchii, które były dla Rzymian kluczowymi elementami świata Wschodu. Sonnabend dokładnie analizuje prozę i poezję łacińską, szukając w nich nawiązań do spraw egipskich i partyjskich oraz przyglądając się wpływowi wydarzeń politycznych na dzieła literatury. Sięga też czasem do dzieł sztuk plastycznych, gdyż one mogą nieraz uzupełnić naszą wiedzę na temat rzymskiej wizji Orientu (ten temat rozwijali zresztą także późniejsi badacze niemieccy, np. Schneider czy Landskron). Mnie bardziej interesowały w tej pracy wątki partyjskie, ale uwagi Sonnabenda na temat Egiptu również mi się przydały, ponieważ w wielu punktach rzymska percepcja obu tych wschodnich krain była podobna - Said miał jednak dużo racji, gdy pisał o generalizującym spojrzeniu Europejczyków na Orient. "Fremdenbild und Politik" to jedna z częściej przywoływanych prac na temat literackiego obrazu świata Wschodu w literaturze rzymskiej, choć trzeba uczciwie przyznać, że zwłaszcza w pracach anglojęzycznych częściej ją do tej pory odnotowywano niż naprawdę w pełni wykorzystano. Zawiera zaś bardzo dużo trafnych analiz i trzeba ją na pewno polecić osobom, zwłaszcza literaturoznawcom, zajmującym się tą problematyką.

Tomasz Babnis

• Iran i świat irański