Tycipaństwa. Księżniczki, bitcoiny i kraje wymyślone

Okładka książki Tycipaństwa. Księżniczki, bitcoiny i kraje wymyślone Maciej Grzenkowicz
Okładka książki Tycipaństwa. Księżniczki, bitcoiny i kraje wymyślone
Maciej Grzenkowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria reporterska reportaż
reportaż
Seria reporterska
Wydawnictwo Poznańskie
2021-05-19
2021-05-19
reportaż świat wymyślony podróże państwa świat

Okładka książki Wiosnę odwołano. Antologia dzienników pandemicznych Paweł Bień, Dominika Chmiel, Iwona Czerwieńska, Dominika Filipowicz, Hanna Golda, Maciej Grzenkowicz, Elżbieta Isakiewicz, Sylwia Jaworska, Iwona Karczmarek, Renata Kochan, Lidia Kowalczyk, Bartosz Kozdęba, Alicja Lampa, Izabela Łapińska, Dorota Malina, Małgorzata Mazana, Marta Pietraszek, Mariusz Sambor, Katarzyna Sikora, Tomasz Stokowski, Lidia Struzik, Izabela Szolc, Sebastian Wojdyło, Katarzyna Zielińska
Wiosnę odwołan... Paweł Bień, Dominik...

Książka na pierwszy rzut oka opisująca jak pasjonaci, niepoprawni marzyciele czy po prostu buntownicy postanowili sprzeciwić się systemowi i stworzyć swój własny kawałek świata. Na próżno szukać w niej historii terytoriów spornych takich jak Naddniestrze czy Osetia. Zamiast tego otrzymujemy wywiady z samozwańczym królem Kabuto (położonego gdzieś pod Radomiem) czy mieszkańcami Christianii (Kopenhaga). Poznajemy motywy ich działania, historię i marzenia. Dzięki temu poznajemy coś więcej niż krótką biografię tych miejsc. Poznajemy ducha ich społeczności . Z pewnością pozycja warta przeczytania.

Każde Państwo ma znaczenie, tylko kiedy staję się już tym finalnym Państwem. Dyskusji o tym wiele, żartów jeszcze więcej, mimo to tytuł tej książki ma większe znaczenie niż mogłoby się wydawać, czyli „Tycipaństwo” napisane przez Macieja Grzenkowicza. Książka ta przenosi nas do rozmów z kilkoma założycielami różnych istniejących lub częściowo nieistniejących Państw, które powstawały z różnych powodów, chociaż trochę wydaję mi się, że z bardzo podobnych. Cele były wielkie, ale wykonanie to już inna para kaloszy.

Ciekawa książka, czy jest wybitna nie mnie oceniać, bo historie te są dziwne. Lekko rozczarowujące, przerażające i trochę oderwane od rzeczywistości. Mimo to autor ładnie sobie radzi z nieocenianiem bohaterów, momentami nawet jest ich obrońcą, co wydaję mi się tutaj potrzebne. Aby nie wpaść w zbyt pompatyczny styl omawiania historii rozwój tych malutkich Państw.

Uczyłam się na studiach o aktywistach, o działaczach politycznych i też o ludziach, którzy szczerze walczyli, aby stać się niezależnymi w tym zależnym świecie. Więc książka jest ciekawa mimo wszystko.

W najgorszym razie rozbawi, w najlepszy skruszy zwapniały osad na marzeniach. Skoro tak szalony koncept, jakim wydawałby się jest stworzenie własnego państwa, da się zrealizować to fantazjujmy bez granic!
Republika Zarzecza i Christiania, z którą już się spotkałam, są dowodem na siłę sprawczą społeczności. Nasze rodzime Kabuto zaskoczyło, ale w końcu Polacy nie gęsi. Czeskie Other World Kingdom (królestwo BDSM) wydało się całkiem logicznym rozwiązaniem. W postaci Ladonii, wciągającej biurokrację w granice artystycznego preformance, znalazłam nową miłość. Lars Vilks zauroczył mnie Nimis.
Polecam

Nie trzeba być szalonym, żeby założyć własne państwo. Ale to zdecydowanie pomoże

Bardzo interesujący temat. Sama książka trochę nierówna, jedne rozdziały fajne, inne nudnawe. Szkoda, że nie miałam tej wiedzy na temat Christianii jak ją zwiedzałam. Zupełnie inaczej bym odebrała to miejsce.

Cieszę się, że trafiłam na taką książkę i temat. Bardzo to wszystko było ciekawe, choć momentami mocno nieprawdopodobne, oderwane od rzeczywistości. Przyznam, że niektórych idei założenia państwa nie rozumiem, ale np. Christiania w Kopenhadze bardzo przypadła mi do gustu i na pewno kiedyś ją odwiedzę. Może Kabuto koło Radomia też, kto wiem. Autor miał ciekawy pomysł na reportaż. Polecam każdemu, kto lubi nietypowe nowinki.

Ta książka to przykład nieoczywistego wyboru lektury do czytania. Zaintrygował mnie tytuł, potem sposób narracji… szast, prast i przeczytane :-) Tworzenie państwa przez jednostkę w dobie XXI wieku zakrawało na fantasmagorię, względnie wiadomość z kategorii żartu, tymczasem problem jest dalece głębszy. Czy może istnieć państwo bez terytorium ? Albo bez struktur organizacyjnych ?
Naprawdę nie miałem świadomości, że „tycipaństwa” istnieją (może poza znanym przykładem platform wiertniczych),tymczasem takowe istnieje nawet pod Radomiem i zwie się Kabuto. Różne towarzyszą temu motywacje: chęć zaistnienia w Internecie, zrobienie dobrego interesu, sprawienie przyjemności sobie oraz członkom rodziny, powrót do hipisowskiej komuny, artystyczny performance…
A może po prostu forma tradycyjnego państwa jest zbyt skostniała i zbyt wiele wymaga od obywateli dając bardzo niewiele w zamian ? Gdybym miał szczególnie wyróżnić opisywane państwa wskazałbym na dwa: Zarzecze (usytuowane w Wilnie) oraz Ladonia (z bardzo specyficznym hymnem). Naprawdę warto przeczytać.

Pokazuje determinację osób stojących za powstaniem opisywanych tycipaństw. Ciekawe rozwinięcie tematu powracającego jak fala w mainstreamowych mediach, w postaci clickbaitowych tytułów.

Bardzo fajna książka napisana o osobach którzy nie boja się marzyć i wierzą w coś co dla innych pozostaje dziwactwem. Sam autor również należy do tych pozytywnych ludzi.

Przyjemnie napisana historia o mikronacjach

Przyjemnie napisana historia o mikronacjach