Sztuka starożytnego Iranu

historia
Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
1996-01-01
1996-01-01
Starożytność Iran Iran i świat irański Iran starożytny Sztuka perska Sztuka irańska Sztuka achemenidzka Sztuka sasanidzka Sztuka partyjska Sztuka elamicka

Na półkach: , , , ,

Dobrze napisane podręcznikowe ujęcie dziejów sztuki irańskiej przed podbojem muzułmańskim. Czytelnik znajdzie tu najważniejsze informacje na temat kolejnych epok, przy czym bardzo wiele miejsca poświęciła Autorka okresowi przedachemenidzkiemu. Ma to swoje zalety, ponieważ pozwala dobrze wyeksponować choćby sztukę elamicką, która potem silnie wpływała choćby na sztukę imperium Achemenidów, ale też wady, gdyż proporcjonalnie stosunkowo pobieżnie opisany został okres staroperski i zwłaszcza sasanidzki. Praca zawiera sporo dobrych ilustracji i planów, a także odniesień do stosunkowo niedawnych (z perspektywy momentu wydania) odkryć archeologicznych. Biorąc pod uwagę rozwój badań nad starożytnym Iranem w ostatnich 20 latach, trzeba by pewnie było pewne tę książkę uzupełnić o nieco nowych elementów, choćby o rolę interakcji świata irańskiego z cywilizacjami sąsiednimi, ponieważ ten temat został omówiony dość pobieżnie, i to głównie w kontekście relacji z Mezopotamią. Na pewno jednak warto przeczytać, bo to jedna z nielicznych polskich prac syntetycznych o sztuce starożytnego Iranu.

Tomasz Babnis

Dodaj cytat z książki Sztuka starożytnego Iranu