Pomocnik historyczny nr 7/2015; Ziemskie Dzieje Kościoła

Okładka książki Pomocnik historyczny nr 7/2015; Ziemskie Dzieje Kościoła
praca zbiorowa Wydawnictwo: Polityka Cykl: Pomocnik Historyczny Polityki (tom 7) Seria: Pomocnik historyczny Polityki czasopisma
czasopisma
Pomocnik Historyczny Polityki (tom 7)
Pomocnik historyczny Polityki
Pomocnik historyczny nr 7/2015; Ziemskie Dzieje Kościoła
Polityka
2015-11-18
2015-11-18
Kościół historia chrześcijaństwo katolicyzm religia

Kolejne ciekawe i wartościowa pozycja z serii "Pomocnik historyczny". PO raz kolejny polityka trafiła w interesującą niszę, bo jakoś nie kojarzę równie obiektywnej, różnorodnej i również przystępnej pozycji jeżeli chodzi o historię kościoła. Przekrój materiału bardzo szeroki: od początków kościoła, poprzez kształtowanie się struktur, reformację, aż po pontyfikat JP II i Franciszka. Mamy też sporo ciekawostek i tematów pobocznych np. skąd wziął się negatywny stosunek Kościoła do masonerii czy też historią inkwizycji. Pojawiają się też tematy kontrowersyjne, co z rolą kobiety w kościele czy powiązania kościoła z nazizmem. Wszystko to tradycyjnie dla poradników bogato ilustrowane i ładnie wydane. Słowem bardzo dobra pozycja, które pewnie przejdzie bez echa, bo na tym polega paradoks polskiej wiary: każde miasto, powiat czy przysiółek ma rzeźbę, ulicę czy pomnik JP II, ale ze świecą znaleźć człowieka który potrafił by wymienić jedną encyklikę, którą napisał.

Bardzo interesujące, pięknie ilustrowane, a objętościowo - w zasadzie książka. W opisie dwóch tysięcy lat historii - od Chrystusa do prognoz na XXI wiek - trafiałam na okresy bardziej mi znane, ale też na kwestie zupełnie dla mnie nowe, a na pewno ciekawe było spojrzenie całościowe, właśnie pod kątem dziejów Kościoła.

Historia Kościoła Katolickiego okazała się dla mnie niesamowicie ciekawa. Ewolucja poglądów, zmiany doktrynalne, kryzysy i sposoby radzenia sobie z nimi... Polecam każdemu!

wszystko wyłożone w typie Kawa na ławę:)

wszystko wyłożone w typie Kawa na ławę:)

Jak zwykle pomocnik historyczny polityki mnie nie zawiódł. Skondensowana historia chrześcijaństwa i kościoła katolickiego od powstania do dziś wraz z prognozami na następne lata.

Jest to obszerne opracowanie historii chrześcijaństwa podane w przystępny sposób. Mi osobiście pozwoliło na lepsze zrozumienie dzisiejszego Kościoła.

praca zbiorowa Pomocnik historyczny nr 7/2015; Ziemskie Dzieje Kościoła Zobacz więcej