Quantum mechanics with basic field theory

Okładka książki Quantum mechanics with basic field theory Bipin Desai
Okładka książki Quantum mechanics with basic field theory
Bipin Desai Wydawnictwo: Cambridge University Press nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Cambridge University Press
2009-12-21
2009-12-21
Fizyka Nauka

Ocena, którą wystawiłem tej książce jest bardzo niesprawiedliwa na kilku poziomach:

1. Autor wykonał ogromną pracę pisząc książkę obejmującą całą tematykę mechaniki kwantowej w jednym tomie, wraz z wprowadzaniem niezbędnej matematyki gdy jest to konieczne.

2. W ocenie uwzględniłem liczne literówki, które do pewnego stopnia są dopuszczalne zwłaszcza w pierwszym wydaniu (którym dysponuję). Literówki niestety nie w tekście (który nie jest najważniejszy w tej książce - punkt 3) ale w równaniach; otóż często zdarza się, że pewna wielkość w tym samym równaniu raz zapisana jest pogrubioną czcionką (wskazuje wektor) a drugi raz zwykłą (funkcja, zmienna, cokolwiek). W przykłady obfituje np. rozdział 6 (str. 120-132),gdzie we wzorze 6.40 mamy nieuzasadnione użycie pogrubionej czcionki (akurat tutaj nie wprowadza to dużego zamieszania, bo kontekst ujawnia oczywistą pomyłkę i wiadomo jak należy ten wzór odczytywać). W tym samym szóstym rozdziale znajdujemy liczne użycie kropki przy dolnej linii tekstu ( . ) zamiast kropki na środku linii w zapisie iloczynu skalarnego - ta kłopotliwa notacja przewija się w wielu miejscach (w rozdziale 20. na przykład w wielu miejscach).

3. Ocena jest bardzo niesprawiedliwa, ponieważ nie wiem jak oddać zamysł autora. Książka pomyślana jest jak gdyby miała być zbiorem wyprowadzeń wzorów i przewodnikiem po matematycznym rozumowaniu w mechanice kwantowej. Tekst jest bardzo oszczędny i sprowadza się do wtrąceń między bardzo dokładnymi wyprowadzeniami matematycznymi. Dla studiujących mechanikę kwantową taka pomoc jest bezcenna. To jedna z najbardziej użytecznych książek jakie mam na półce. Ale nie może być używana jako jedyna książka - dowiemy się z niej jak obliczyć komutator operatorów kreacji i anihilacji kwantowomechanicznego oscylatora harmonicznego (większość podręczników podaje tylko wynik [dla ciekawych = 1]),ale nie dowiemy się jakie to ma znaczenie i po co to robimy (albo dowiemy się bardzo skrótowo). W połączeniu z innymi książkami okaże się bardzo pomocna w nauce. Nigdzie (chyba) nie widziałem tak szczegółowych rachunków jak w książce Desaia.

Jako matematyczna instrukcja obsługi mechaniki kwantowej książka zasługuje na 8 gwiazdek (-2 tylko za literówki). Jako osobnej publikacji, niezależnej od innych książek, czy jako książce "do czytania" wystawiłbym 5 punktów. Dlatego szóstka.

Dodaj cytat z książki Quantum mechanics with basic field theory