30 scen z życia Maryi

2020-01-01
2020-01-01
Religia Matka Boża prawdziwe historie

Okładka książki Wielki Foch Aneta Liberacka, Anna Maria Pudełko AP
Wielki Foch Aneta Liberacka, An...

Jest to najładniej wydana książka religijna jaką dotychczas miałam w rękach. Format idealny do zabrania ze sobą gdziekolwiek, piękna szata graficzna, a przede wszystkim nie nadęta treść, tylko ludzkie, życiowe historie.

Książka składa się z 3 części. W pierwszej znajdują się sceny z życia Maryi i analogiczne do nich (a bywa to zaskakujące) sceny z życia kobiet współczesnych (nooo prawie, bo jest tam też np. św. Jadwiga, ale to wyjątek). Druga część to kilka tekstów autorki o Matce Bożej. A ostatnia to mini modlitewnik z dość nietypowym wyborem modlitw.

Najbardziej chyba ujęły mnie właśnie Sceny i historie. Rzeczywiście, gdy się je czyta, łatwo zauważyć, że dziś współczesne kobiety stają przed trudnymi decyzjami, doświadczeniami tak, jak Maryja. A nawet chciałoby się powiedzieć, że po przeczytaniu tych historii łatwiej zrozumieć Maryję i zobaczyć w niej kobietę taką, jak my.
Co jest najlepsze w tych historiach, to po pierwsze oczywiście fakt że są to historie zupełnie prawdziwe. A po drugie są to historie króciutkie, opowiedziane w kilku zwięzłych akapitach, co sprawia, że z jednej strony szybko się czytają, a z drugiej strony bardzo pobudzają wyobraźnię, bo zostawiają niedosyt.

Jeśli chodzi o drugą część, to moim zdaniem jej najcenniejszym walorem jest możliwość wykorzystania tekstów do autoanalizy. Są to teksty gotowe do zadania sobie samej osobistych pytań i wiarę, o decyzję, emocje, zachowania. Oczywiście można tę część potraktować zwyczajnie czytelniczo, ale dla osób, które lubią mieć kontakt ze sobą samym, będzie to okazja do refleksji.

Ostatnia część prawdopodobnie sprawi, że po książkę sięgnę więcej niż raz. Są tam przecudnej urody modlitwy - kilka znanych, a kilka takich, które widzę pierwszy raz na oczy. Można sobie wybrać swoją ulubioną.

To jest najładniej wydana książka tego typu, jaką widziałam. Aż przyjemnie bierze się ją do ręki i czyta. Ostrzegam też, że kolorystyka i tematyka jest raczej kobieca niż uniwersalna, więc jeśli na prezent to dziewczynie, narzeczonej, żonie, mamie, siostrze itd.

Jedyny minus, jaki dość doskwiera w czytaniu i szukaniu różnych rzeczy to brak numerów stron na każdej stronie. Jest to z tego co widzę zamysł grafika i konsekwencja stylistyczna, ale mnie to trochę przeszkadza.

Do książki zakupiłam notes, ale jeszcze nie miałam okazji z niego korzystać. Jest bardzo zgrany graficznie z książką, czym aż prosi się o korzystanie z niego jednocześnie z lekturą, ale prawdopodobnie u mnie będzie mieć inne zastosowanie.

4 dni spędziłam z tą książką. Tylko dlatego tak długo, żeby choć chwilę się nią podelektować. Czasem śmiech, czasem łzy, czasem jakby ktoś pisał o moim życiu. Gorąco polecam!

Historie różnych kobiet a w tle Maryja, która tak samo, jak one mierzyła się z różnymi życiowymi problemami i dylematami. Na końcu książki zestaw pięknych modlitw i litanii za wstawiennictwem Maryi. Warto skorzystać i zorientować się, że Maryja to nie postać że świętego obrazka, ale kobieta z krwi i kości, od której ja i Ty możemy się wiele nauczyć,

• Posiadam e-book
  • Religine