Hitler: Only the World Was Enough

9780141928661
wojna biografia polityka strategia

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki The Silver Waterfall: How America Won the War in the Pacific at Midway Steven McGregor, Brendan Simms
The Silver Wat... Steven McGregor, Br...

2029

Są tematy, które nigdy się nie nudzą. I są tematy, które poruszać będzie się zawsze żeby przestrzec przed podobnymi rzeczami w przyszłości. Oczywiście przy okazji często są to jednocześnie tematy, które pokazują ciemną stronę ludzi, bo ta zawsze fascynuje nas najbardziej. No i wszystkie te cechy łączy w sobie niniejsza książka, która dla fanów tematyki drugiej wojny światowej i postaci Hitlera będzie kolejnym, absolutnie wartym przeczytania tomem.

Adolf Hitler jest jedną z najczęściej opisywanych postaci w historii, a mimo to wiele najważniejszych informacji o nim jest przekłamanych. Nowa biografia przywódcy Trzeciej Rzeszy, autorstwa Brendana Simmsa, w pełni wyjaśnia przekonania Führera, pokazując, że to idee są głównym źródłem jego najbardziej morderczych zachowań.
Czerpiąc z najaktualniejszych źródeł, Brendan Simms prześledził czynniki kształtujące Hitlera, który Stany Zjednoczone i Imperium Brytyjskie obrał jako model dla niemieckiego imperium, podobnie opartego na zawłaszczaniu ziemi, rasizmie i przemocy. Celem Hitlera było stworzenie analogicznej globalnej przyszłości dla Niemiec – kraju, który w prze­ciwnym razie wydawał mu się skazany nie tylko na nieistotność, ale poprzez emigrację i obce wpływy na zagładę. Ostatecznie osiągnięcie celu mogła zapewnić Hitlerowi jedynie dominacja nad światem, a do jego pokonania potrzebna była nieomal ogólnoświatowa koalicja.

Zacznijmy od tego, że książka swoje kosztuje, ale ceny jest warta. Brendan Simms wziął i zrobił kawał dobrej, rzetelnej roboty. Wszystko, co tu mamy to dogłębny historyczny research ukazujący nam kształtowanie się nazistowskiej władzy i Hitlera, który na niemal tysiącu stronach przedstawia nam wszystko najdokładniej i najdogłębniej, jak się da, bez jednoczesnego zanudzania nas na śmierć suchymi faktami.

„Hitler” Simmsa to biografia, ale i historyczne opracowanie ze zdecydowanie szerszym kontekstem. Świetnie napisane, bogato ilustrowane i pięknie wydane, dla fanów tematu jest czymś, co poznać powinni koniecznie. Nic więcej dodawać nie trzeba – dzieło doskonale broni się samo.

"Hitler" Brendana Simmsa to nowa biografia Adolfa Hitlera.

Ponad dwadzieścia lat temu zliczono, że o Hitlerze i Trzeciej Rzeszy powstało ponad 120 tysięcy książek i artykułów. Oczywiście od tamtego czasu powstało wiele nowych opracowań. Fuhrer jest jedną z najczęściej opisywanych postaci w historii, wciąż powstają o nim nowe książki. Jednak wiele informacji jest fałszywych. Simms korzystał z wielu źródeł i postanowił pokazać tą postać w inny sposób - na podstawie głoszonych przez niego idei.

O Hitlerze słyszał każdy. O tym niespełnionym malarzu, który wypowiedział drugą wojnę światową, doprowadził do ludobójstwa. Delikatnie mówiąc, bardzo negatywnie zapisał się na kartach historii.

Sama nie wiedziałam o nim wiele. Wiadomo, podstawowe fakty, czasami może trochę więcej. Z tego powodu postanowiłam sięgnąć po tę biografię i dowiedzieć się więcej.

Jest napisana przystępnym językiem, chociaż czasami musiałam się bardziej skupić na lekturze, bo mimo wszystko poruszała tematy trudne. Niekiedy lektura była chaotyczna, zdarzały się powtórzenia informacji.

Jeśli lubicie historie, znane postacie albo lubicie czytać biografię, myślę, że ten tytuł przypadnie Wam do gustu. Książka jest bardzo ciekawa, zawiera wiele informacji i pomaga zrozumieć wydarzenia przeszłości.

"Hitler" Brendana Simmsa to nowa biografia Adolfa Hitlera.

Na półkach: , , , , , , , ,

Książka Brendana Simms’a jest wydana pięknie: twarda oprawa, obwoluta, 3 grupy fotografii, 936 stron, z czego ponad 140, to przypisy, ponadto indeks i subtelna czcionka o wielkości idealnej do czytania. Autor skupił się na dojrzałym życiu Adolfa Hitlera, jego młodości poświęcając krótki szkic. Większość książki obejmuje okres do wybuchu II wojny światowej, zaś autor skupił się w treści na przedstawieniu zagadnień politycznych oraz analizy poglądów Hitlera w tym zakresie i jego działań, które doprowadziły do objęcia przez niego władzy w Niemczech, a następnie podjęcia próby ustanowienia dominacji III Rzeszy na świecie. Badając temat, autor sięgnął nie tylko po opracowania wybitnych historyków (książki, artykuły),ale też do źródeł historycznych takich, jak akty prawne, dzienniki urzędowe i okólniki. Korzystał także z wielu wspomnień postaci historycznych. Książka jest nie tyle biografią postaci historycznej, ale bardziej analizą jej poglądów, motywów i zachowań oraz konkretnych działań, które w istotny sposób wpłynęły na bieg historii, nie tylko Niemiec i Europy, ale całego świata. To wszystko, jak też użyty przez autora język, zrozumiały nie tylko dla miłośników historii, czyni tę książkę godną polecenia, a jej piękna forma, stanowić będzie ozdobę każdej – nie tylko domowej - biblioteki.

Kiedy zobaczyłam najnowszą biografię "Hitler" Brendana Simmsa od wydawnictwa Rebis lekko się przeraziłam, ponieważ mamy tu prawie 950 stron tekstu. Adolf Hitler to niemiecki polityk, zbrodniarz wojenny oraz przywódca III Rzeszy. O tym co robią uczyliśmy się na lekcjach historii, dlatego autor tej książki skupił się na Hitlerze jako na polityku i jego myślach politycznych. Mało tu jego życia prywatnego, większość historii zaczyna się od momentu dojścia Hitlera do władzy. Materiał jest obszerny, dlatego nie da się przysiąść do tej książki w jeden wieczór i ją przeczytać od deski do deski. Autor prześledził kolejne jego myśli polityczne analizując różne dokumenty i dostępne materiały. Wszystko o czym pisze poparte jest dowodami i faktami. Jest to książka zdecydowanie dla pasjonatów historii i Hitlera. Opisuje i analizuje co ważniejsze jego przemówienia, procesy planowania rewolucji oraz opisy zachowań jego zwolenników a raczej fanatyków. Momentami ciężka ale bardzo dobra książka.

„Odbywając karę pozbawienia wolności, Hitler miał sporo czasu, by czytać i w spokoju zebrać myśli. Bardzo często krążyły one wokół Stanów Zjednoczonych, które zaczynał uważać za modelowe państwo i społeczeństwo, być może nawet doskonalsze od Imperium Brytyjskiego. Pochłonął wręcz pamiętniki niemieckiego emigranta, który powrócił ze Stanów Zjednoczonych. „Należy brać przykład z Ameryki” ogłosił.” (s.125).

Lipiec 1918. II Rzesza Niemiecka zmierza ku przegranej w Wielkiej Wojnie. Na front zachodni przybywa coraz więcej wojsk amerykańskich, które biorą czynny udział w walkach. Pierwsze spotkanie z żołnierzami amerykańskimi robi wielkie i przygnębiające wrażenie na gefrajtrze Adolfie Hitlerze. 15 lat później przejmuje pełnię władzy w Niemczech, rozpoczynając przygotowania do ostatecznej walki na śmierć i życie ze światem anglosaskim.

Stosowne jest pytanie, czy o Hitlerze można napisać coś nowego. Doskonale wiemy jak często zawodowi historycy i popularyzatorzy historii podejmują się zadania przedstawienia życiorysu tejże postaci. Ja sam jestem po lekturze niemal wszystkich najważniejszych biografii dyktatora III Rzeszy autorstwa Alana Bulocka, Johna Tolanda, Iana Kershawa, Volkera Ullricha czy Petera Longericha. Niniejsze biografie (liczą też dzieło Joachima Festa) można uznać za najbardziej kluczowe dla poznania jego postaci, których akcenty nakierowane są na różne wątki z życia Adolfa Hitlera.

„Czy to w domu, czy w polityce Hitler zawsze był centralną postacią. Podejmował wszystkie najważniejsze decyzje, a styl jego przywództwa był dość charakterystyczny. Jak wyjaśnił w prywatnej rozmowie, miał własny sposób dobierania współpracowników: zamiast brać pod uwagę kwalifikacje czy zasługi, dawał kandydatowi szansę wykazania się. Jeśli dana osoba się sprawdziła, mogła pozostać w swej roli, a jeśli nie – pojawiał się ktoś inny” (s.199).

Każdy z tych autorów przyjmuję inną perspektywę badawczą. Swoją autorską analizę źródeł nakierowuje na te aspekty, które w jego mniemaniu są najciekawsze i mało zbadane. Każda z wymienionych wyżej biografii niby pisze o tym samym, co znamy już od dawna. Jednakże ich lektura (tak było w moim przypadku) dawała także ciekawą rozrywkę intelektualną, w której poszczególne wydarzenia, zachowania czy decyzje były intepretowane przez autora badającego życie führera z innej perspektywy, z nakierowaniem na inne wątki. Brendan Simms, autor nowej biografii dyktatora III Rzeszy, stawia trzy tezy, wokół których buduję swoją narrację postaci Adolfa Hitlera. Jakie są to tezy?

Brytyjski historyk uważa, że głównym wrogiem dla Hitlera był świat anglo-amerykański oraz globalny kapitalizm. Drugorzędnym przeciwnikiem był dla niego Związek Sowiecki, którego pokonanie miało na celu podjęcie równej rywalizacji z Wielką Brytanią oraz Stanami Zjednoczonymi. Drugą tezą jest to, że poglądy Hitlera na temat narodu niemieckiego były w gruncie rzeczy dwuznaczne i naznaczone niższością wobec świata „Anglosasów”. Hitler według Simmsa przez cały okres swojego życia żył w nieustannym lęku wobec „kruchości” narodu niemieckiego wobec społeczeństw anglo-amerykańskich. Ostatnia z tez dotyczy pragnienia dyktatora, aby naród niemiecki dorównał Brytyjczykom i Amerykanom w zakresie jakości życia, innowacji oraz w kwestiach gospodarczo-militarnych.

„Wiszący w powietrzu konflikt ze Stanami Zjednoczonymi w niczym nie umniejszył fascynacji Hitlera tym krajem. Przeciwnie, późnym latam i jesienią 1937 roku Rudolf Wolters, współpracownik i zaufany człowiek Speera, został wysłany za Atlantyk, gdzie miał studiować plany wielkich miast. Szkice i fotografie, które przesyłał Hitlerowi, ilustrują obsesję władz Trzeciej Rzeszy na punkcie Nowego Świata, a także ujawniają, w jakim stopniu plany modernizacji Berlina wzorowane były na rozwiązaniach zastosowanych w Waszyngtonie” (s.392).

Główna akcja książki Simmsa dotyczy lat 1918-1945. Dzieciństwo i młodość Hitlera zostały zaprezentowane skrótowo. Główna narracja rozpoczyna się od wspominanego wcześniej lipca 1918 r., gdy Hitler po raz pierwszy spotyka na froncie żołnierzy amerykańskich, którzy dostali się do niemieckiej niewoli. Ich postacie robią na nim ogromne wrażenie, tym bardziej że okazuje się, że są to osoby, których przodkowie byli Niemcami, którzy wyemigrowali do USA w XIX wieku.
Zaprezentowane przez autora książki, nazwijmy to „anglosaskiej fobii” Hitlera, której podporządkowywał kwestie np. postulatów socjalnych i gospodarczych III Rzeszy, polityki zagranicznej, stosunku wobec Żydów, czy prowadzenia poszczególnych kampanii II wojny światowej, są ciekawe, niekiedy kontrowersyjne, ale z pewnością warte zapoznania się i skonfrontowania ich z innymi autorami biografii Hitlera.

Dla kogo zatem jest skierowana niniejsza książka? Myślę, że w pierwszej kolejności dla wszystkich tych, którzy są otwarci na nowe interpretacje faktów. Brendan Simms, co zresztą podkreśla we wstępie do swojej pracy, czerpię z osiągnięć swoich poprzedników, ale stawia nowe problemy badawcze. Nie jest to z pewnością tak szczegółowa biografia Hitlera jak np. Iana Kershawa, lecz nie to było to celem i ambicją Simmsa. Jak wspominałem powyżej, autor skupia się na przyczynach, realizacji oraz skutkach „anglosaskiej fobii” Hitlera, która w jego przypadku miesza się z podziwem, strachem, nienawiścią oraz kompleksami niższości wobec Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Państwa te stanowiły dla dyktatora model jego planów niemieckiego imperium i hegemonii nad światem. Wizja ta nigdy się nie ziściła, przynosząc III Rzeszy druzgocącą klęskę, między innymi ze strony tych, których tak szczerze podziwiał, ale także nienawidził.

„Wypowiedzenie wojny Stanom Zjednoczonym było momentem, do którego zmierzała cała kariera Hitlera, a którego zarazem – jak widzieliśmy – bardzo starał się uniknąć lub opóźnić. Do wojny z najpotężniejszym państwem świata nie doprowadziła go ignorancja ani niefrasobliwość, lecz przekonanie, że konfrontacja ta będzie prędzej czy później nieunikniona. Było to jedynie formalne wypowiedzenie wojny, jakie złożył Hitler. Jego przemówienie stanowiło cezurę w długim pojedynku retorycznym z Rooseveltem. Zimna wojna przeszła w gorącą. Od tej pory Rzesza miała używać nie tylko słów, ale także armat.” (s.577)

Biografia stworzona przez Brendana Simmsa to interesująca podróż przez otchłań historii, ukazująca Adolfa Hitlera w zupełnie nowym świetle. Nie jest to tylko opowieść o jednostce, lecz o ewoluującej idei, która stopniowo się urzeczywistniała, porywając za sobą jednostki, społeczeństwo niemieckie, aż w końcu rozprzestrzeniając się na skalę światową jak nieustająca plaga.

Autor maluje portret Hitlera jako symbołu bezkompromisowej ambicji, niemal mistycznego wizjonera, który skrycie wkładał swoje wizje w umysły innych, prowadząc je ku mrocznym celom. To nie jest zwykła biografia; to raczej saga o idei, wyrosłej z najgłębszych ludzkich lęków i niepewności. Hitler nie tylko żył – on dał życie abstrakcyjnym koncepcjom, manipulując nimi do perfidnie wymyślonych zakończeń.

W tej wyjątkowej interpretacji, Hitler przestaje być jednostką, stając się złożoną manifestacją strachu, ambicji i bezdusznej determinacji. To niepokojące spojrzenie na to, jak jedna postać mogła stać się uosobieniem zbiorowych demonów, jak choroba umysłów, zarażając swoją zgubną ideologią.

Ta biografia, skupiona na politycznych aspektach, burzy tradycyjne horyzonty spojrzenia na historię, wyławiając nie tyle człowieka, ile potężną ideę, która zniszczyła życie wielu, pozostawiając niezatarty ślad na kartach dziejów. To wzruszający, chociaż mrożący krew w żyłach obraz, który zachęca do refleksji nad potęgą jednostki w kształtowaniu przekleństwa lub błogosławieństwa w historii ludzkości.

Brendan Simms podjął się próby napisania kolejnego życiorysu Adolfa Hitlera. Do problemu podszedł jednak z zupełnie nowej, oryginalnej strony, mianowicie nie skupiał się na Hitlerze jako człowieku, mało w tej biografii jest faktów z prywatnego życia tego osobnika (przez usta, w tym przypadku klawisze nie chce mi przejąć słowo- człowiek). Brendan Simms podszedł do Hitlera jako polityka i właśnie rozwój jego myśli politycznej i poglądów przedstawił w swoim dziele zatytułowanym nader prosto: „Hitler”.

Biografia „Hitler” jest pokaźnym dziełkiem literackim, w którym pan Simms opisuje więc poglądy polityczne Hitlera i ich stopniowy rozwój od momentu,  w którym zaczęły być one notowane i mogły przetrwać do naszych czasów, czyli od zakończenia Wielkiej Wojny, aż do końca, czyli śmierci dyktatora. Wcześniej tylko ogólnie przedstawił autor wypadki z życia tej postaci, tak, aby dać ogólny obraz omawianego osobnika. Dopiero, kiedy Hitler zajął się polityką, a potem doszedł do władzy, informacje zagęściły się. Można więc określić dzieło Brendana Simmsa jako historię człowieka- polityka.

Tom jest bardzo obszerny. Autor dokładnie prześledził koleje myśli politycznej omawianej postaci, jej rozwój, zmiany zachodzące na przestrzeni lat i stopniowo ujawniane opinii publicznej, dalej Simms omówił kolejne etapy zdobywania władzy, ludzi z otoczenia Hitlera oraz ich wzajemny wpływ.

Jak na pozycję literacką traktującą tak na poważny temat, styl pisarski Brendana Simmsa jest niesamowicie przystępny i lekki, aczkolwiek w żadnym razie nie jest infantylny. Książkę czyta się bardzo swobodnie, przy czym ze względu na nadmiar treści nie da się połykać setkami stron. Lektura wymaga spokoju i otwartego umysłu, ale też sprawia nie tylko przyjemność, ja czułam także sporą satysfakcję, że byłam w stanie pokonywać bez wysiłku kolejne rozdziały.

Jeżeli chodzi o treść autor wykonał kawał dobrej roboty. Podczas lektury czuje się, że pisarz ma za sobą ogrom przeanalizowanych dokumentów i innych źródeł, które były potrzebne, aby napisać takie dzieło. Widać też tutaj solidne podwaliny, nic nie jest domyślne, wszystko poparte dowodami i faktami, ogromną zaletą jest fakt, że autor nie wydaje opinii, przetacza istotne informacje, resztę pozostawia czytelnikowi.

Książka „Hitler” jest więc bardzo dobrym przykładem literatury faktu, w której czytelnik ma możliwość poznać Hitlera- polityka. Powyższa pozycja jest oparta na solidnych badaniach i oparta na ogromnej liczbie dokumentów historycznych, jest więc wiarygodnym źródłem informacji w omawianej kwestii. Jedyną maleńką wadą książki (w moim odczuciu oczywiście) było zbyt częste powtarzanie tytułów poprzedzonych słówkiem: przyszły, a wiec przyszły Führer, przyszły dyktator, itp. Ale cóż, życzyłabym, sobie, aby wszystkie czytane przeze mnie pozycje miały tylko takie wady.

Czasem człowiek zaczyna coś czytać i ma wrażenie, że porwał się z motyką na słońce i właśnie takie odczucie wywoływał we mnie Hitler Brendana Simmsa. Ale nie chodzi mi tu wcale o ilość stron, tematykę czy główną oś tej biografii – Adolfa, ale o styl i ujęcie tematu.
Ale od początku! My Polacy lubimy kiedy książki o II wojnie światowej pochylają się nad losem naszych pomordowanych przodków, nad zdradą i zniewoleniem, które ich spotkało. Zwykliśmy patrzeć na tę wojnę przez pryzmat tragedii naszego narodu, często zapominając o tym, że przecież zrujnowała ona także inne kraje i narodowości.
Ja nie jestem wyjątkiem, zabierając się za tę książkę była przekonana, że dostanę opowieść o człowieku, który był motorem napędowym tej rzezi, o tym jak dorastał i skąd brała się w nim cała ta nienawiść. O tym jakie relacje łączyły go z kobietami swoich przyjaciół i na jakie zaburzenia cierpiał, o tym jak wszystkie te składowe stworzyły potwora, który zniszczył Europę. Czy to dostałam? Można powiedzieć, że połowicznie.
Biografia napisana przez Brendana Simmsa choć niezwykle szczegółowa to jednak serwuje czytelnikowi ujęcie stricte polityczne. Hitler jawi się w niej niemal jako idea a nie żywy organizm, opętując swoją wizją najpierw pojedynczych ludzi, potem całe Niemcy, by rozpełznąć się w końcu po świecie niczym zaraza.
Choć z jakiegoś powodu autor bardzo szczegółowo opisuje oceny młodego Hitlera a potem jego relacje z poszczególnymi najemcami pokoi i mieszkań w których rezydował jako młodzieniec na pozostałą cześć życia prywatnego w zasadzie spuszcza kurtynę milczenia. Poza kilkoma dość płytkimi wzmiankami nie dowiemy się nic o kobietach Hitlera ani jego chorobach o tym jaki stosunek miał do podwładnych, przyjaciół i towarzyszy. Nie dowiemy się jaki był jego ulubiony kolor ani czy lubił brukselkę, ba nawet jego relacje z Żydami ograniczają się do kilku marnych zdań o tym, że początkowo wcale nie zamierzał ich unicestwiać a od jednego najmował nawet pokój i wydawał się darzyć go szacunkiem.
Jak już wspomniałam jest to biografia czysto polityczna skupiająca się na jego karierze i dojściu do władzy. Autor przeprowadza nas przez niekończące się przemówienia Hitlera i jego pierwsze kroki w partiach politycznych poprzez uwięzienie aż do przejęcia Niemiec i ruszenia na wojnę. Muszę przyznać, że to była naprawdę ciężka lektura i nie tylko z uwagi na to, że 800 stron swoje waży. Hitler w takim wydaniu to zdecydowanie pozycja dla pasjonatów i zwykły szary człowiek może mieć problemy z przebrnięciem przez nią, monotonność opisów i ciągłe mielenie tych samych wątków znuży nawet wytrwałego czytelnika. A jeśli mam być szczera, przenikająca całą książkę dziwna sympatia autora, której obiektem jest Führer wydawała mi się odrobinę nie na miejscu, nawet biorąc poprawkę na to, że autor zapewne jest entuzjastą i badaczem jego życia.
Nie zostawiam oceny numerycznej, nie jestem w stanie obiektywnie ocenić czy książka była dobra czy zła, zawiera ona w sobie ogrom wiedzy i informacje o karierze Hitlera, o których wcześniej nie słyszałam, jest z nią trochę jak z patrzeniem na kogoś z innej strony, czy to jednak była strona właściwa?
Niestety Hitler to nie jest książka dla wszystkich i sięgając po nią musicie się liczyć z tym, że jeśli nie należycie do wąskiego grona pasjonatów Adolfa Hitlera to nie jest pozycja dla was. Nie dowiecie się z niej zbyt wiele o przebiegu II wojny światowej ani o tym, co działo się w głowie Führera, za to poznacie cały proces planowania rewolucji w kuluarach i kawalkadę nazistów podążających za Adolfem, jego fanów i wyznawców a także daty co ważniejsze jego wystąpień.
Za egzemplarz recenzencki dziękuję Domowi Wydawniczemu Rebis
#współpracarecenzencka