Obyczaje polskie. Wiek XX w krótkich hasłach

Okładka książki Obyczaje polskie. Wiek XX w krótkich hasłach
Agata ChałupnikJustyna Jaworska Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Seria z Wagą nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria z Wagą
W.A.B.
2008-01-01
2008-01-01
historia XXw obyczaje

Okładka książki Ślady Holocaustu w imaginarium kultury polskiej Paweł Dobrosielski, Justyna Kowalska-Leder, Iwona Kurz, Małgorzata Szpakowska, praca zbiorowa
Ocena 9,2
Ślady Holocaus... Paweł Dobrosielski,...
Okładka książki Antropologia ciała. Zagadnienia i wybór tekstów Agata Chałupnik, Justyna Jaworska, Justyna Kowalska-Leder, Iwona Kurz, Małgorzata Szpakowska
Ocena 6,0
Antropologia c... Agata Chałupnik, Ju...
Okładka książki Dialog, nr 10 / październik 2003 Ewa Bal, Judith Butler, Agata Chałupnik, Friedrich Dürrenmatt, Justyna Golińska, Justyna Jaworska, Justyna Kowalska-Leder, Waldemar Krzystek, Iwona Kurz, Barbara Nativi, Redakcja miesięcznika Dialog, Weronika Szczawińska
Ocena 0,0
Dialog, nr 10 ... Ewa Bal, Judith But...

Bardzo fajnie napisany leksykon opisujący kilkadziesiąt zjawisk z pogranicza rodzimych historii, obyczajowości, kultury i popkultury. Tematy dobrane według odpowiadającego autorkom klucza, za to te, których opisania się podjęły ujęte zostały w sposób wszechstronny, wielopłaszczyznowy i wyczerpujący. Niech nie zmyli Was więc podtytuł "wiek XX w krótkich hasłach" - hasła może są i krótkie, ale analiza każdego z nich zawarta jest w obszernych, pełnych odniesień, interesujących i błyskotliwych esejach.

W niejaką konfuzję może wpędzić rzut okiem na spis treści, gdzie obok haseł, takich, jak "alkoholizm", "młodzież" i "przedszkole" widnieją "topless", "spłuczka" i "papierosy ekstramocne". Zaręczam jednak, że ma to sens i każde z haseł stanowi punkt wyjścia dla ukazania szeregu zjawisk kulturowo-obyczajowych, które łączą się w mniej lub bardziej pośredni sposób z zagadnieniem początkowym.

Jedynym, co mogę zarzucić książce, jest fakt, że niektóre z analiz mocno się zdezaktualizowały i książka wręcz prosi się w tych wypadkach o jakieś wzbogacone, uwspółcześnione wznowienie. Na przykład wszelkie odniesienia do zjawisk związanych z telewizją, telefonią i - przede wszystkim - z informatyką i internetem roku 2008 - kiedy książka została wydana - mocno trącą myszką. Poza tym, książkę gorąco polecam!

Temat ciekawy. Problematyka książki poszatkowana na szereg haseł, potrzebnych, istotnych, ale też przypadkowych. Hasła opracowane na różnym poziomie merytorycznym, choć ciekawie napisane. Lekturę psuje widoczne ideologizowanie zagadnień z PRL-owskiej codzienności

Autorki "Obyczajów polskich" zebrały zjawiska nowe lub charakterystyczne dla dwudziestego wieku. Telewizja, rozwód, kremacja, feminizm i wiele, wiele wiele innych opisane zostały w oparciu o liczne dwudziestowieczne teksty kultury. To ciekawa lektura, zwłaszcza, że autorki dysponują szeroką wiedzą, a przywoływane przez nie wydarzenia, pomimo tego, że nie tak dawne, często już wypadły ze zbiorowej pamięci i świadomości. Szkoda jedynie, że niektóre hasła opisane zostały z drażniącym zacięciem ideologicznym.

Bardzo ciekawa pozycja. Hasła ciekawe, rzetelnie przedstawione plus spora bibliografia i przypisy.

Książka „Obyczaje polskie. Wiek XX w krótkich hasłach” to tak naprawdę całe stulecie w „pigułce”. Autorki tego przewodnika - pięć kobiet z Instytutu Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, postanowiły uchwycić, jak zmiany obyczajowe, społeczne odbijały się w ludzkiej świadomości i jak wpływały na nie przeróżne rzeczy materialne, które wraz z biegiem czasu wkraczały w życie Polaków.

Mamy tutaj cały szereg haseł uporządkowanych w kolejności alfabetycznej, od hasła "Album rodzinny" po "Zegarek na rękę", ale nie należy się zrażać – nie mają one bowiem nic wspólnego z suchym, encyklopedycznym opisem. Są to bardzo ciekawe, czasami zabawne mini artykuły, ilustrujące przemiany, zjawiska, przedmioty, jakie stopniowo pojawiały się w wieku XX i zrewolucjonizowały życie Polaków. Dowiemy się m.in. jaką rolę w procesie emancypacji odegrało pojawienie się pralki „Frani”, jak ewaluowały książki kucharskie, przyczyniając się do „zmiany płci” ich adresatów
( chodzi tutaj o to, ze pierwsze książki adresowane były wyłącznie do kobiet, podczas gdy w latach późniejszych adresat przepisów „traci płeć”, tzn autor zwraca się do niego bezosobowymi okolicznikami – rozetrzeć, rozwałkować, dodać – czyli gotować już mogą zarówno panie jak i panowie).
Autorki powiodą nas od czasów przedwojennych, po wojnę, przez PRL będący kopalnią pomysłów i absurdów maści wszelakiej, do współczesności. Od pierwszych koedukacyjnych szkół, poprzez tabletki z krzyżykiem, spódniczki mini, pierwsze komputery osobiste, solaria, depilację, antykoncepcję, szalejące feministki, parady równości, do klubów z „door selection”. Autorki koncentrują się przede wszystkim nie tyle na samym przedmiocie danego hasła, ile na przemianach obyczajowych i społecznych jakie dana rzecz wywołała – jednym słowem, jaki miała wpływ na zwykłego, często szarego obywatela, który odkrywał dopiero luksusy posiadania np. telewizora marki „Rubin”, cudowny smak gumy do żucia „Donald”, czy szukał dla siebie miejsca w rynkowej wolności lat 90'.

Dużym walorem tej pozycji są odnośniki, zarówno literackie jak i filmowe, ilustrujące omawiane w danej chwili hasło, dzięki czemu możemy sięgnąć do odpowiedniego źródła. Bardzo często cytowany jest np. Marek Hłasko, Leopold Tyrmand czy Gombrowicz i jego "Ferdydurke". Przywoływane są także kultowe filmy Wajdy, Barei, czy przedwojenne produkcje komediowe. Na końcu autorki umieściły przypisy informujące o dokładnym źródle zaczerpniętych cytatów i filmowych odwołań, możemy więc poszperać, na przykład w biblioteczce rodziców, i odszukać interesujące pozycje.

Świetna rzecz, którą pomimo objętości 435 stron plus wspomniane przypisy czyta się błyskawicznie. Dla mojego pokolenia fajny powrót w dzieciństwo lat 80’, dla naszych rodziców w lata 50 - 60’ a dla dziadków – do czasów młodości szalonych lat 30’.

Małgorzata Szpakowska Obyczaje polskie. Wiek XX w krótkich hasłach Zobacz więcej