rozwińzwiń

Księgarnia „S.A. Krzyżanowski” w Krakowie. Zarys dziejów 1870-1950

Okładka książki Księgarnia „S.A. Krzyżanowski” w Krakowie. Zarys dziejów 1870-1950 Adam Ruta
Okładka książki Księgarnia „S.A. Krzyżanowski” w Krakowie. Zarys dziejów 1870-1950
Adam Ruta Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza „EDUKACJA” historia
87 str. 1 godz. 27 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza „EDUKACJA”
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
87
Czas czytania
1 godz. 27 min.
Język:
polski
ISBN:
8391753913
Tagi:
Historia księgarń antykwariaty ruch wydawniczy
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Kraków-Lwów: biblioteki XIX i XX wieku Adam Ruta, Ewa Wójcik, praca zbiorowa
Ocena 6,0
Kraków-Lwów: b... Adam Ruta, Ewa Wójc...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
204
111

Na półkach:

W tej książce znajdziemy to, co zadeklarował jej autor. Mamy do czynienia z szkicowym opracowaniem dziejów firmy księgarskiej Krzyżanowskiego.

Jest to publikacja naukowa, recenzowana. Opatrzona została przypisami, które posiadają drobne błędy (brak odsyłacza do pracy we Wstępie - s. 5; brak sygnatury w przypisie - s. 52); niekompletny zapis - s. 35, 45; błędy numeracji - s. 56). Pewne zastrzeżenia można też kierować w kierunku bibliografii końcowej. Drukowane pamiętniki i wspomnienia zostały włączone w poczet opracowań, a to przecież źródła drukowane. Prace zbiorowe nie zawierają informacji o redaktorach tomów, etc. We wstępie autor pisze, że „Powstało dotąd kilka prac magisterskich dotyczących ruchu wydawniczego w Krakowie przed rokiem 1945, lecz żadna z nich nie zajmuje się wyłącznie księgarnią i wydawnictwem Krzyżanowskiego” (s. 5),po czym w ogóle nie przywołuje tych prac ograniczając się do wyróżnienia jednej, co trochę utrudnia w zorientowaniu się, co do momentu opublikowania tej książki zdołano zbadać.

Język pracy jest poprawny, choć w tekście zdarzają się błędy. Literówki typu „głownie” zamiast „głównie” - (s. 16),„kosztowało” zamiast „kosztowała” - (s. 60). Edytorskie na stronach 26, 47. Brakuje kursyw w tytułach książek (s. 50). Zbędne duże litery w przypadkach „Państwo Polskie”, „Powstanie Warszawskie” (s. 66),które wprawdzie są dopuszczalne w celu podkreślenia emocjonalnego znaczenia, lecz tutaj niepotrzebne. Poza tym nie zadbano o eliminację wiszących spójników i wyrazów powtarzających się w bliskiej odległości od siebie. W tekście nie rozwinięto „Delegatury Rządu na Kraj” poprzestając na zapisie „Delegatura Rządu”, który jest nieprecyzyjny. Zdarzają się przypadki, że po skrócie „tzw.” znajduje się cudzysłowie, co jest niepoprawne, gdyż sam ten zwrot spełnia jego funkcję. Na początku strony 60 trzy pierwsze wiersze tekstu nie mają zupełnie sensu i prawdopodobnie zostały przeoczone na etapie ostatecznej korekty.

Pomimo tych stosunkowo licznych, acz drobnych błędów wynikających z niedostatecznego przejrzenia pracy i braku pewnej konsekwencji, praca ta napisana jest dobrze. O tytułowej księgarni i jej właścicielach trochę się dowiemy. Będziemy w stanie uzmysłowić sobie, jaka była wielkość firmy, jaki był jej profil wydawniczy oraz jakie miejsce zajmowała na rynku książki. Publikację urozmaicają ilustracje archiwalne oraz sporządzone przez autora tabele. Pomocny jest też końcowy indeks nazwisk.

Jest to niezły przyczynek do dziejów księgarni, który na pewno czeka na swojego badacza. Praca A. Ruty dostępna jest nieodpłatnie w bibliotece cyfrowej.

W tej książce znajdziemy to, co zadeklarował jej autor. Mamy do czynienia z szkicowym opracowaniem dziejów firmy księgarskiej Krzyżanowskiego.

Jest to publikacja naukowa, recenzowana. Opatrzona została przypisami, które posiadają drobne błędy (brak odsyłacza do pracy we Wstępie - s. 5; brak sygnatury w przypisie - s. 52); niekompletny zapis - s. 35, 45; błędy numeracji -...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Księgarnia „S.A. Krzyżanowski” w Krakowie. Zarys dziejów 1870-1950


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne