Operacja Wrak

Okładka książki Operacja Wrak Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Okładka książki Operacja Wrak
Jørn Lier HorstHans Jørgen Sandnes Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Biuro Detektywistyczne nr 2 (tom 13) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Biuro Detektywistyczne nr 2 (tom 13)
Operasjon skipsvrak
Media Rodzina
2019-09-06
2019-09-06
Katarzyna Tunkiel
literatura norweska Katarzyna Tunkiel Hans Jørgen Sandnes opowiadania mali detektywi

Okładka książki Operacja Król Kempingu Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Operacja Król ... Jørn Lier Horst, Ha...
Okładka książki Operacja gra pozorów Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Operacja gra p... Jørn Lier Horst, Ha...
Okładka książki Ofiary Thomas Enger, Jørn Lier Horst
Ofiary Thomas Enger, Jørn ...
Okładka książki Operacja Burzowa Chmura Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Operacja Burzo... Jørn Lier Horst, Ha...

Okładka książki 130-piętrowy domek na drzewie Terry Denton, Andy Griffiths
130-piętrowy d... Terry Denton, Andy ...
Okładka książki Tata Oli już nie chce być dorosły Thomas Brunstrøm, Thorbjørn Christoffersen
Tata Oli już n... Thomas Brunstrøm, T...
Okładka książki Operacja Mumia Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Operacja Mumia Jørn Lier Horst, Ha...
Okładka książki Diamentowa gorączka Anna Oparkowska, Agnieszka Stelmaszyk
Diamentowa gor... Anna Oparkowska, Ag...

Bardzo przyjemna lektura dla pięcio- sześciolatków.

Bardzo przyjemna lektura dla pięcio- sześciolatków.

Fajna książka. Ładne obrazki. Szybko się czyta. Polecam.

Fajna książka. Ładne obrazki. Szybko się czyta. Polecam.

To nasza pierwsza po komiksie książkowa pozycja o Biurze Detektywistycznym nr 2. Przyzwyczajona do w pełni graficznej formy córka musiała się przyzwyczaić do bardziej „myślowego niż wzrokowego” śledztwa. Tym razem młodzi detektywi znaleźli na plaży niepasujące do siebie kalosze oraz fragment tabliczki z zaginionego statku. Ciekawość i dociekliwość prowadzi ich powili do coraz to nowszych odkryć a w konsekwencji - rozwikłania zagadki. Super pozycja do wzbudzenia ciekawości u dziecka i jednocześnie skupienia go wokół szczegółów które pojawiają się książce. Chciałabym mieć taka książkę jak byłam mała :)

Bardzo ciekawa i fajna kolejna przygoda

Bardzo ciekawa i fajna kolejna przygoda

Dla fanów zagadek detektywistycznych, którzy lubią śledzić losy Biura Detektywistecznego nr 2 czyli Tiril i Oliwiera będzie to niezwykła podróż w "głąb oceanu". Operacja Wrak skupia się na poszukiwaniu osób odpowiedzialnych za zanieczyszenia oceanu jak i zaginionego przed laty statku.
Temat książki porusza istotną kwestię jaką jest ochrona środowiska, temat który jest niezwykle ważny w rozwoju małego czytelnika/ człowieka w myśl zasady "czym skorupka za młodu nasiąknie" ;) Przepięknie ilustrowana o czym zdążyłyśny się już przekonać przy poprzednich tytułach z serii. Jednocześnie czytelnik zamienia się w małego detektywa i odpowiada na zagadki i pytania zamieszczone na ostatniej stronie, a odnoszące się do przeczytanej treści.

Biuro Detektywistyczne, czyli Tiril (prawdopodobnie największa twardzielka),Oliver (superbystry detektyw) i Otto (pies tropiący z nosem do tajemnic),po burzy zajmują się szukaniem źródła tysiąca kaloszy na plaży i w wodzie oraz poszukiwaniem starego skarbu.
Treść krótka, język prosty. Dzieci mają okazję poznać znaczenie nowych słów, bliskich wilkom morskim, w rodzaju kil, sterburta itp. oraz znaczenie ochrony środowiska. Odwiedzają Urząd Morski.
Książka, przepięknie wydana przez Media Rodzina, ma twardą kolorową okładkę, opis wszystkich postaci na początku książki, mapę miasteczka, końcowy quiz (Ottona) "czy jesteś detektywem" i opis autora oraz ilustratora wraz z ich portretami.
Prawie na każdej stronie znajdują się kolorowe ilustracje, wiele z nich zajmuje obie sąsiednie strony jako tło pod tekstem. Morskie ilustracje stworzył Hans Jorgen Sandnes, autorem zwięzłego i ciekawego tekstu jest Jorn Lier Horst, norweski pisarz książek dla dzieci oraz świetnych kryminałów (dawniej pracujący w policji jako detektyw).
Z przyjemnością polecam.

„— Pomyśleć, ile śmieci pływa w morzu — westchnęła. — Nikt nie da rady posprzątać wszystkiego, ale każdy może posprzątać choć trochę”, czyli przygoda z ważnym przesłaniem.

Jørna Liera Horsta znam głównie z jego cyklu z Williamem Wistingem i jednocześnie jest to jedna z moich ulubionych serii kryminalnych. A jak sprawdził się w roli pisarza książek dla dzieci?

Silny sztorm wyrzucił na plażę w Elvestad mnóstwo śmieci i innych przedmiotów. Mali detektywi, Tiril i Oliver, znajdują wśród nich coś, co naprowadza ich na trop ekologicznego skandalu. Okazuje się także, że na dnie morza prawdopodobnie leży wrak statku pełen złotych monet... To nowa sprawa dla Biura Detektywistycznego nr 2 – tym razem tajemnica kryje się pod wodą!

Operacja Wrak to już 13. tom przygód Biura Detektywistycznego Nr 2 w Elvestad. Na początku książki znajduje się opis wszystkich postaci, dzięki któremu możemy czytać tę książkę bez znajomości poprzednich. Operacja Wrak to książka dla ciekawych dzieci. Na pewno polubią ją maluchy, które lubią książki przygodowe z wieloma zagadkami i łamigłówkami.

Autorzy w swojej książce poruszają bardzo ważny temat – ochronę środowiska. Dzięki temu dzieciaki mogą zainteresować się tym tematem. Krótkie rozdziały i duża czcionka ułatwiają czytanie dzieciom. Czytelnik musi być bardzo uważny podczas lektury, ponieważ może przegapić ważne fakty. W tej historii ciągle się coś dzieje, dzięki czemu na pewno nie będziecie się nudzić.

Z Operacją Wrak zapoznała się także moja młodsza siostra, która stroni od czytania, a tę historię przeczytała z chęcią i zaangażowaniem (co świadczy o książce! :D). Na podstawie Operacja. Człowiek w Czerni powstał już film, który może zachęci młodszych czytelnik do sięgnięcia po książki.

Książka jest pięknie wydana – w twardej oprawie ze ślicznymi rysunkami w środku zachęca do czytania. Operacja Wrak to idealny prezent na święta dla najmłodszych. Być może rozpali w nich miłość do czytania bądź do zostania detektywem (na końcu książki dostajemy test „Czy jesteś detektywem?”).

Silny sztorm...

W nasze ręce trafiła ostatnio 'Operacja Wrak', która spodobała nam się równie bardzo jak poprzednie części. Tym razem było nawet ciekawiej, bo akcja książki przeniosła się... pod wodę! Ogromnym plusem tej pozycji jest również poruszenie tematu ochrony środowiska. Horst przemyca ważne wartości i uświadamia, jak dużo w morzach pływa śmieci.

"- Pomyśleć, ile śmieci pływa w morzu - westchnęła.
- Nikt nie da rady posprzątać wszystkiego, ale każdy może posprzątać choć trochę."

Mam nadzieję, że śledztwo prowadzone przez Tiril i Oliviera skłoni rodziców do rozmowy z dziećmi na temat ochrony środowiska. Bo jak wiadomo, w pojedynkę nie możemy zmienić świata, ale każdy z nas może sprawić, że będzie on chociaż odrobinę lepszy i przyjaźniejszy. Trzeba jednak zacząć coś robić ☺

Operacja Wrak to idealna pozycja dla dzieci, które lubią książki przygodowe, w których ciągle coś się dzieje. W dodatku jest to nie lada gratka dla małych detektywów, uwielbiających zagadki i łamigłówki. Podczas czytania tej książki (i każdej innej części tej serii) trzeba być bardzo uważnym. Na końcu znajdują się zagadki, których nie uda się rozwiązać, jeśli nie jest się spostrzegawczym i dociekliwym. Krótko mówiąc, podczas świetnej zabawy, jaką jest poznawanie losów głównych bohaterów, trzeba być uważnym, co jest nie lada wyzwaniem, przy tak dynamicznej akcji, jaką serwuje autor. Każda książka tej serii rozpoczyna się krótkim przedstawieniem bohaterów (Tiril, Olivera, psa Otto oraz drugoplanowych bohaterów danej części),dzięki czemu nie trzeba znać poprzednich tomów.

"- Pomyśleć, ile śmieci pływa w...

Elvestad to małe miasteczko gdzieś w Norwegii, założone w 1884 r. Leży nad Svenną, a żyje w nim prawie 1000 mieszkańców – wśród nich Tiril, Oliver i psiak Otto. Dwójka dzieciaków z czworonożnym przyjacielem włóczy się często po okolicy. Na plaży pełnej śmieci i wodorostów szukają skarbów. Niestety są rozczarowani znalezionymi łupami: drewnianą skrzynką, zawartością foliowego worka i pustą butelką. Jedynym cennym znaleziskiem jest oślizgła od glonów tabliczka, na której widnieje fragment tajemniczego napisu „…INDA”. Czyżby to był początek kolejnej przygody? Warto zauważyć, że cała trójka przyjaciół ma inklinacje detektywistyczne, ma po prostu nosa do spraw podejrzanych i intrygujących. Jak się okazuje, kilka dodatkowych przedmiotów na plaży – wśród nich kalosze, tylko potwierdza pewne podejrzenia.

Tiril i Oliver to bohaterowie detektywistycznej serii dla dzieci. Książka spodoba się tym dzieciom, które lubią tematykę przygód, kryminałów i zagadek. Dobrze sprawdzi się w przypadku czytelników, którzy jeszcze doskonalą technikę czytania: pomogą w tym duże litery, szeroka interlinia, krótkie rozdziały. Autor nie nudzi zbyt długimi opisami. Znalazł po prostu złoty środek, wyważone proporcje pomiędzy dialogami i opisami właśnie, których współcześni młodzi czytelnicy za bardzo nie lubią w nadmiernej ilości. Książka też przekazuje dzieciom, że warto wyjść z domu, bo na przygodę można trafić całkiem przypadkiem. Pobudza wyobraźnię – pokazuje dzieciom, jak dojść do prawdy, jak rozwiązać zagadkę – wykorzystując przy tym wiadomości z geografii – o prądzie morskim, i z historii – o zatopionym wraku. Wartością dodaną akurat w tej opowieści jest poruszenie zagadnień związanych z ochroną środowiska – zatem temat bardzo aktualny. Uczy też zabawy. Pokazuje, że pracując w grupie można osiągnąć sukces. Każdy z Biura Detektywistycznego ma różne cechy charakteru, umiejętności, które wspaniale się uzupełniają.

W książce znajdziecie dużo kolorowych ilustracji oraz test „Czy jesteś detektywem?”

W każdym z nas kryje się mały detektyw szukający rozwiązania zagadki, bo któż z nas nie chciał być kiedyś Sherlockiem Holmesem? Jak zachęcić dzieci, aby i one odkryły w sobie detektywistyczną zacięcie? Najłatwiej rozbudzić je poprzez gry i książki detektywistyczne dla dzieci, np. “Operacja Wrak”.

Wydawnictwo Media Rodzina jakiś czas temu wprowadziło na polski rynek przygody Tiril i Oliviera, pióra norweskiego pisarza Jørn’a Lier’a Horst’a. Seria “Operacja” liczy już 15 tomów wydanych po polsku, więc bez problemu odnajdziecie je w lokalnej bibliotece. Ponadto w tym roku do kin wchodzi ekranizacja książki “Operacja. Człowiek w czerni”, więc może warto z dziećmi porównać książkę z filmem?

Biuro Detektywistyczne nr 2
Detektywem może być każdy bez względu na wiek. Trzeba jednak pielęgnować w sobie dociekliwość, spostrzegawczość i umiejętność dedukcji. Główni bohaterowie, Tiril i Olivier są sąsiadami i mieszkają w miejscowości Elvestad na ulicy Piekarskiej 2. Swoje biuro detektywistyczne prowadzą w piwnicy, stąd więc wzięła się nazwa Biuro Detektywistyczne nr 2. Na co dzień towarzyszy im pies tropiący Otto, który naprawdę ma nosa do tajemnic.

Operacja. Wrak
Najnowsza pozycja to “Operacja Wrak”, w której główni bohaterowie Tiril i Olivier natrafiają na ślad ekologicznego skandalu w Elvestad. Dzieciaki wpadają na trop firmy, która zanieczyściła wybrzeże ich miasta, a ponadto próbują rozwiązać zagadkę tajemniczej drewnianej tabliczki z napisem “Linda”. Czytelnicy są wtajemniczeni w kolejne niuanse, które na końcu pozwolą odkryć skarb leżący na dnie, ukarać i złapać złodzieja.

Na początku książki, tuż po spisie treści znajdziecie opisy najważniejszych bohaterów i podejrzanych. Jest to bardzo sprytny zabieg, gdyż pozwala dzieciom od początku typować podejrzanych, a wraz z przeczytaną fabułą, modyfikować i dedukować w poszukiwaniu rozwiązania zagadki.

Wydawnictwo Media Rodzina jakiś czas temu wprowadziło na polski rynek...

• Dla dzieci
  • Biblioteka