Błyskawica

978-83-7359-966-6
Bogusław Stawski
powieść śmierć wypadek zagadka

Okładka książki Gloria Graham Masterton, Karolina Mogielska
Gloria Graham Masterton, K...

Graham bez najmniejszego pomysłu na swój przyszły styl. Biorąc pod uwagę debiut "Manitou" to wręcz nastąpił regres jego zdolności pisarskich. Zero pomysłu na fabułę, tak niepodobne do autora rozbudowane rozdziały, a co za tym idzie koszmarnie nudne. Ewidentne braki w snuciu narracji zastępuje ciągnącymi się w nieskończoność dialogami, których wartość dla fabuły kończy się zazwyczaj w połowie. Autorowi udała się jednak niesamowita sztuka, której już chyba nie powtórzył. Mianowicie w książce tej nie ma ani jednego bohatera pierwszo czy drugoplanowego którego to można by obdarzyć choćby minimum sympatii. Wszyscy są irytujący. Zaś główny bohater, chociaż bardziej adekwatne byłoby określenie przygłup jest tak antypatyczny, że za każdym razem gdy się odzywał miałem ochotę walnąć go na odlew z obu stron. Strata czasu.

Ojoj, bardzo niemrawa jak na Mastertona.

Ojoj, bardzo niemrawa jak na Mastertona.

Jak na Mastertona to przeciętna książka.
Ma w swoim dorobku ciekawsze pozycje.
Czytadło na jeden wieczór.

Jak na Mastertona to przeciętna książka.
Ma w swoim dorobku ciekawsze pozycje.
Czytadło na jeden wieczór.

Ciekawa historia, niekonwencjonalnie rozstrzygnięta.
Dość szybko zyskałem przeczucie, że to nie będzie zmierzać do szczęśliwego finału.
Zastanawiała mnie ta jakaś nieuzasadniona a nieprzeparta złośliwa niechęć Craiga do owładniętego pasją ojca.
I nagle pojawiająca się odmiana nastawienia do tej pasji, kpił z niej i krytykował za życia starego i po jego śmierci, by nagle przejść przeobrażenie (z filozoficznym nieco wykładem, że każdego mężczyznę poznaje się po tym co pozostawi po sobie, że musi dokończyć niespełnione dzieło ojca)
Zdziwienie budziła powszechność, normalność nagich, orgiastycznych przyjęć organizowanych przez Corinne w posiadłości jej ojca. Którą dużo później Craig uzna za bardzo ciekawą osobowość (w odróżnieniu od swej żony, która żyła tylko teraźniejszością i dlatego zapewne porzucił ją po dzikiej awanturze, w której swoimi fobiami ją obarczył czyniąc winną tego rozstania).
Dziwnie nieuzasadnione - początkowo - wydawały mi się dramatyczne wątki z udziałem "porąbańca" Hala Shocks`a. Mimo ponawiania wplatania ich w akcję, aż do finałowej rozgrywki, nie pojawiło się właściwie wyjaśnienie jego roli w tej historii; wiemy co robił, nie bardzo wiemy - poza jakimiś luźnymi insynuacjami - czemu.
Ale - koniec końców - taka nietypowość też zaciekawia.

Ciekawa historia, niekonwencjonalnie rozstrzygnięta.

Bradley Winger planuje pobić rekord w największej prędkości na lądzie. Ma w tym celu specjalnie wybudowany bolid i w Utah dochodzi do próby. W trakcie próby jednak, samochód staje w płomieniach, a Bradley umiera.

Jedyną osobą, która jest w stanie kontynuować jego dziedzictwo jest jego syn - Craig. Jednak Craig uważa swojego ojca za bufona, a jego marzenia o pobiciu rekordu jako nic nie znaczące mrzonki. Po śmierci ojca jednak wszystko odwraca się o 180 stopni i Craig decyduje się na przejęcie jego marzenia. Przynajmniej dopóki pewne tajemnice nie wyjdą na jaw...

Bardzo lekka książka, ale fascynacji nie było. Powiem szczerze,że od wątku głównego bardziej czekałem na rozwój wydarzeń w wątku miłosnym ;)

Postanowiłam przeczytać "coś" Mastertona, bo to takie nazwisko, które pojawia się tu i tam... coś w rodzaju "klasyka". Faktycznie, mamy tu do czynienia z klasykiem w kategorii "czytadło" i jest to najpochlebniejsza opinia jaką mogę tej książce wystawić.
Co można powiedzieć o powieści "Błyskawica"? Prosta intryga, przewidywalny scenariusz, czarno-białe postaci, tu i ówdzie seks, a do tego bohaterowie jak tylko zobaczą atrakcyjną kobietę, to od razu zwracają uwagę na jej "bladoróżowe sutki". I tak po wielokroć. Jedynym intrygującym momentem w powieści był taki jeden "zły pan".
Przyzanaję, że dawno nie czytałam takiej książki, a i w kategorii "czytadło" można znacznie lepiej trafić. Fakt, szybko się to czyta, tylko po co?

No niby to zwykłe czytadło i to Masterton, do którego nieco się już zniechęciłam, a okazuje się, że tę pozycję pochłonęłam w jeden dzień i nawet mi się podobała. Przyznam że do prawie samego końca nie wiedziałam, kto tu za czym stoi, a w sumie powinnam, bo wszystko okazało się banalnie proste
:D

:D

1957

Dziwaczna historia, choć trzeba przyznać, że wciągająca. Ot, takie sensacyjne czytadło, naszpikowane specyficzną erotyką Ameryki lat 70. Choć w klimacie wypadków samochodowych, wątków homoseksualnych i seksualnych manii zdecydowanie lepszy był Ballard w "Kraksie"...

Ta powieść to zupełnie inny rodzaj twórczości niż ten, do którego przyzwyczaił czytelnika Masterton - autor horrorów. "Błyskawica" to niby thriller, tyle, że dziwaczny. Przynajmniej, kiedy czyta się go współcześnie. Bohaterowie jacyś papierowi, a Craigiem chciało by się potrząsnąć albo dobrze naklepać po pysku... Choć gdyby przerobić to na scenariusz filmowy? Kto wie, może na ekranie wyszłoby to wszystko lepiej?

Odniosłem wrażenie, że tę powieść stworzył ktoś bardzo, bardzo chory. W zamyśle zapewne miała być mroczna i trzymająca w napięciu, ale to się autorowi nie udało. Skrzywdził mnie tą pozycją, bo przez nią właśnie zniechęcony, na długo porzuciłem jego twórczość i teraz muszę odkrywać ją na nowo.
Treść taka sobie, sposób narracji w głównym wątku też o zawał nie przyprawia, a wątki poboczne są niestrawne. Seks - w końcu to Masterston, nie może go zabraknąć - wyjątkowo niesmaczny, na siłę dodany i ocierający się o wulgarność. Postaci sztuczne i odczłowieczone. Jednym słowem - chała.

Syn jest świadkiem, jak podczas próby bicia rekordu prędkości jazdy samochodem ginie jego ojciec. Próbując rozwikłać zagadkę śmierci sam zaczyna oddawać się pasji, która pochłonęła jego ojca, nie wszystko wskazuje jednak na to, że doszło do nieszczęśliwego wypadku

To przypadek ale drugi raz z rzędu sięgnąłem po thriller, choć przyzwyczajony byłem do horroru, jako domeny tego autora, ale drugie spotkanie z innym nurtem oceniam pozytywnie. Akcja toczy się bardzo szybko i sprawnie, nawet nie wiem kiedy dobrnąłem do końca. Nie każdemu jednak w smak pewnie będzie duża doza erotyzmu, choć sformułowanie ociekająca seksem pewnie użyte by było nad wyraz (ale jak na twórcę poradników seksualnych musiał odcisnąć autor swoje piętno;)).

• Graham Masterton
  • Horror