Szósta era

Replika
2011-07-04
2011-07-04
978-83-76741-21-5
Robert Cichowlas polska powieść fantastyka horror Aztekowie Poznań Polska mordestwa

Okładka książki Efemeryda Robert Cichowlas, Kazimierz Kyrcz jr
Efemeryda Robert Cichowlas, K...
Okładka książki Siedlisko Robert Cichowlas, Kazimierz Kyrcz jr
Siedlisko Robert Cichowlas, K...
Okładka książki Upiorne święta Jakub Bielawski, Robert Cichowlas, Jakub Ćwiek, Hanna Greń, Tomasz Hildebrandt, Graham Masterton, Adam Przechrzta, Artur Urbanowicz, Przemysław Wilczyński, Marek Zychla
Upiorne święta Jakub Bielawski, Ro...

Nadchodzi era zemsty!

Najbardziej spodobał mi się wstęp, przy którym nieźle się uśmiałem, napisany lekko i żartobliwie przez innego autora trochę nie pasował do horroru ale polecam się z nim zapoznać. Jednak z samym tytułem nie było najgorzej, pomysł bardzo oryginalny, czyta się przyjemnie. Trochę szkoda że temat nie został poruszony głębiej, odniosłem też wrażenie że działania bohaterów nie mają żadnego wpływu na wydarzenia. Dzieje się to co się dzieje i nie dostrzegłem żadnego powiązania między decyzjami postaci, a kolejnymi zdarzeniami ale może to i lepiej przynajmniej nie było tu typowych dla filmowych horrorów głupich zachować ze strony bohaterów.

Robert Cichowlas "Szósta Era"
To książka od której ciężko się oderwać, a jeśli się da to nie na długo.
Zaskakuje z każdą stroną, jest napisa w taki sposób, że chce się ją pochłonąć nie czytać. Opisy mordów i czytanie ich były tak dokładnie opisane, że chciało się czytać o nich więcej.

Opis : Dawid Galiński jest nauczycielem biologii w liceum. Podczas zajęć jeden z jego uczniów przechodzi dziwna metamorfozę i zaczyna rycytowac słowa pradawnej pieśni. Niedługo po tym inny uczeń zostaje brutalnie zamordowany. Tymczasem dochodzi do kolejnych mordów.

Postać Dawida Galińskiego bardzo przypadła mi do gustu ot zwykły nauczyciel biologii w liceum. Sympatyczny, zawsze chętny by pomóc innym oraz z poczuciem humoru, które było dla mnie ciekawe.

Dlaczego na jego lekcji? Dlaczego jego uczniowie? Co Galiński ma z tym wszystkim wspólnego? Dlaczego właśnie on? I dlaczego wszystko zaczęło się w liceum?

Tego musicie dowiedzieć się sami, ja bawiłam się świetnie przy książce, ani trochę się nie nudziłam. To jest naprawdę bardzo dobra książka.

Lecz najlepiej, gdy każdy przekona się sam. Mnie porwała, ale czy tak samo będzie z Tobą?

Robert Cichowlas "Szósta Era"
To książka od której ciężko się oderwać, a jeśli się da to nie na długo.

Robert Cichowlas 'Szósta Era' było moje pierwsze spotkanie z autorem i nie ostatnie.
Książka jest dobrze napisana, czyta się ją szybko. Temat Azteków jest po prostu genialnie zrobiony. Nie wynudziłam się przy niej ani trochę. Dawid przypadł mi do gustu od zwykły naczuczyciel biologii w liceum. Dlaczego on? Dlaczego wszystko zaczęło się od jego lekcji? Co on ma z tym wspólnego? To zostawiam wam. Gwarantuje, że się nie zawiedziecie.

Jak dla mnie dość powierzchownie potraktowany temat. Całkiem sprawnie opisany aspekt seksualny, co raczej jest rzadkością. Niestety zakończenie rozczarowuje. Tak jakby autor nie miał pomysłu jak to skończyć. Swoistym kuriozum jest wstęp, w którym to cudzoziemiec bardzo poleca tę książkę, lojalnie uprzedzając że jej nie czytał.

Treść książki poprzedza krótki wstęp napisany przez amerykańskiego pisarza Morta Castle’a. Szczerze powiedziawszy ta przedmowa prawiąca o tym jak genialnym pisarzem jest Robert Cichowlas i jak świetne i nietypowe są jego książki mnie zirytowała. Zagraniczny autor tak słodził i przekonywał do polskiego literata, że ostatecznie bardziej mnie tym zniechęcił niż zachęcił. Po wprowadzeniu miałam obawy co do Szóstej ery, ale na szczęście okazały się bezpodstawne.

Powieść jest bardzo przyjemna w odbiorze. Autor posługuje się lekkim stylem, co w połączeniu z ciekawą treścią, sprawiło że błyskawicznie dotarłam do ostatniej strony. Polubiłam też nauczyciela i jego uczniów, chociaż muszę przyznać, że pisarz nie przyłożył się do opisu bohaterów. Brak im wyrazistości, ale tak czy siak zyskali moją sympatię. Ogromnym plusem jest pomysł na fabułę, z dużym podekscytowaniem śledziłam kolejne wydarzenia. Osobiście lubię wątki dotyczące pradawnych wierzeń, krwawych ofiar i duchów. Nie jest to oryginalne, a już na pewno nie dla kogoś kto dobrze zna twórczość wspomnianego Grahama Mastertona, ale dalej zapewnia to świetną rozrywkę. Prawdopodobnie nigdy nie znudzą mnie te tematy. Nadają one książce mroczny, intrygujący klimat.

Jedynym minusem – nie wiem czy zaliczyć go do małych czy dużych, okazuje się zbyt mała ilość konkretów. Odniosłam wrażenie, że autor tylko liznął temat, który ma ogromny potencjał. Wątki są mało rozbudowane, cała historia przedstawiona jest bardzo ogólnie. Brakowało mi opisów, które by podtrzymywały napięcie. Treść jest intrygująca, ale potraktowana zbyt błaho, tak jakby to wszystko było ogólnym zarysem. Powieść mi się podobała i jestem zawiedziona, że część fragmentów nie jest przedstawiona dokładniej, tak aby czytelnik mógł cieszyć się lekturą dłużej.

Jednym z pierwszych horrorów, jakie dane było mi przeczytać był "Rook" Grahama Mastertona. Jest to seria horrorów, która opowiada o losach tytułowego Jima Rooka - nauczyciela języka angielskiego i przedmiotów specjalnych, który w kolejnych częściach serii, wraz ze swoimi uczniami stawia czoło najróżniejszym stworom, demonom, marom i duchom. Czytając "Szóstą erę" miałem nieodparte wrażenie, że Robert Cichowlas inspirował się tym cyklem, co oczywiście nie jest wadą. Wręcz przeciwnie!
Robert Galiński jest typowym nauczycielem z pasji – dla niego nauczanie to powołanie, a dla swoich uczniów jest mentorem i przyjacielem. Pewnego dnia jeden z jego uczniów zaczyna inkantować słowa starożytnej pieśni, które na zawsze odmienią życie naszego głównego bohatera. Wkrótce w szkole zaczynają masowo ginąć uczniowie, a żeby było ciekawiej w centrum Poznania "wyrasta" gigantyczna piramida... Okazuje się, że za wszystkim stoi klątwa sprzed wieków, a azteckie bóstwa żądne są krwi i brutalnej zemsty.
"Szósta era" to pierwsza książka napisana w całości przez Roberta Cichowlasa, ale już wtedy wprawne oko mogło zauważyć duży potencjał tego młodego pisarza . Podoba mi się to, ze akcje większość książek umieszcza w Polsce (głównie jego mieście zamieszkania - Poznaniu),a jego styl pisania jest bezkompromisowy – nie sili się na zbędne dialogi czy opisy, a akcja pędzi na łeb na szyję. Naprawdę nie ma kiedy się nudzić, bo ciągle coś się dzieje, a kolejne strony znikają w okamgnieniu. "Szósta era" to naprawdę solidne czytadło grozy, którym R. Cichowlas "przywitał" się z przytupem polskim fanom horroru pisanego.

Zainteresował mnie bardzo opis, że książka traktuje o zemście Azteckich boków na białych ludziach... I historia bardzo ciekawa, wciąga! Czyta się jednym tchem, aż szkoda przerywać czytania. Akcja dzieje się wartko, nie ma za bardzo przestojów. Ładnie wplecione jest wytłumaczenie o tych Mezoamerykańskich bogach, o tym skąd się wzięli w Poznaniu. Przerażające są ilości katastrof i ludzi w nich ginących, opisy wyrywania serca z klatki piersiowej, odzierania ze skóry. Krwawo jest. Pojawiające się nagle Azteckie piramidy w środku Poznania - mocna rzecz, żeby to sobie w głowie wyobrazić jak to wygląda. Mankamentem małym jest jednak z jednej strony to że tak wartko wszystko leci. Brak trochę jakiś bardziej szczegółowych wątków, akcja jest krótka, za szybko się kończy książka :P I jak dla mnie coś z zakończeniem jest nie tak, nie do końca zrozumiałe jest i jakieś takie... wybrakowane trochę.

Robert Cichowlas, tym razem nie w kooperacji, zabiera nas w szalony świat, gdzie azteckie wierzenia przejmują władzę...

Magnetycznie przyciągająca okładka, przywodząca na myśl przepowiednie końca świata w 2012 roku związane z kalendarzem Majów. To, dzieje się w powieściowym Poznaniu, jest o wiele bardziej wyraziste i potężne.

W szkole, w której uczy Dawid Galiński zaczynają dziać się dziwne rzeczy - uczeń recytuje dziwny wiersz mając oczy pokryte czerwienią, inny zostaje brutalnie zamordowany, na klasówkach pojawiają się tajemnicze, precyzyjne znaki. To dopiero początek fali rytualnych mordów i wypadków. Poznań spływa krwią, ale nie to jest najgorsze. Nieznana moc przejmuje władze nad umysłami ludzi, traktując ich jak marionetki, ale też w niezrozumiały sposób osnuwając ich wspomnienia mgłą zapomnienia. Jak rozwiązać zagadkę, gdy nikt ci nie wierzy, nie jesteś pewny świadectwa swoich zmysłów, a pamięć rozpływa się w oceanie nieokreśloności?
Tu właśnie tkwi groza tej powieści. Nie w rozlewie krwi (tylko ludzi, zwierzęta nie giną! duży plus!),nie w okrucieństwie, ale w bezsilnym zderzeniu człowieka z czymś tak potężnym, że nie można go zatrzymać. Samo zrozumienie motywów tej siły i sensu wydarzeń nieomal przekracza możliwości posługujących się rozumem, kierujących się zdrowym rozsądkiem i przyzwyczajonych do fizycznych realiów ludzi.
Dobrze zarysowana postać głównego bohatera z jego zagubieniem, szamotaniem się we własnym ciele by zrozumieć, poznać prawdę.
Sam pomysł umieszczenia azteckich bóstw w centrum Poznania... szalenie ciekawy. Są pewnie odniesienia do Mastertona (w treści również, w nazwisku jednej z postaci),ale to trochę poza moją obecną wiedzą, jako że znam go z jednego opowiadania.
Wartka, intrygująca lektura. Świetna pozycja dla ciekawych horroru, który nie wywołuje torsji obrzydzenia, a straszy.

W szkole, w której uczy Dawid Galiński...

Super ksiązka. Gdy zaczęłam czytać od razu się wciągnęłam. Za bardzo nie przepadam za takimi rodzajami książek lecz ta wydała mi się bardzo ciekawa.

Przeciętniak, czyta się szybko i przyjemnie, ale cała historia i postacie są spłycone.

• Horror
  • Horrory