Odetchnij od miasta. Warmia i Mazury

Okładka książki Odetchnij od miasta. Warmia i Mazury Aleksandra Klonowska-Szałek
Okładka książki Odetchnij od miasta. Warmia i Mazury
Aleksandra Klonowska-Szałek Wydawnictwo: Buchmann Cykl: Odetchnij od miasta (tom 2) literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Odetchnij od miasta (tom 2)
Buchmann
2019-04-04
2019-04-04
turystyka podróże polska mazury warmia

Książkę się chłonęło. Świetnie napisana i ładnie wydana (świetne zdjęcia! ).
Podzielona na trzy główne działy:
- gdzie spać (tu oddzielnie Warmia i Mazury)
- gdzie jeść
- co przeżyć
Przy opisach obiektów, bardzo pomocne są oznaczenia typu: dla kogo (np. tylko dorosłych, dla rodzin),czy przyjmowane są zwierzęta, jaka jest odległość do najbliższego jeziora, lasu lub innych atrakcji itp.
Niektóre opisy są dłuższe - zwykle jest to wywiad z właścicielami, inne, zajmujące jedną stronę, to krótki, treściwy opis ze zdjęciem i adresem.

Książka zdecydowanie zachęca do odwiedzenia Warmii i Mazur.
Czytając, często wchodziłam na internetowe strony przedstawionych obiektów po więcej zdjęć i aby sprawdzić czy stać mnie na pobyt ;)

Książkę się chłonęło. Świetnie napisana i ładnie wydana (świetne zdjęcia! ).
Podzielona na trzy główne działy:
- gdzie spać (tu oddzielnie Warmia i Mazury)
- gdzie jeść
- co przeżyć

Jako osoba z Warmii, doceniam piękne zdjęcia i polecenia. Wiedziałam mniej więcej czego się spodziewać i forma mi odpowiada ALE.. 1) zabrakło mapy całego regionu i zaznaczenia numerkiem każdej miejscówki, szczerze to dla mnie must have ! 2) szlag mnie trafił jak część rozdziałów na dwóch stronach miało jedno zdj oraz 3 linijki tekstu.... Ja w takich chwilach czuje się oszukana bo naprawdę można było dać więcej zdj, tekstu ale widać, że trzeba było rozciągać książkę na objętość. Naprawdę książka ma potencjał i treść wartościowa, ale zawiodłam się tymi pustyni stronami...

Książka pięknie wydana, okraszona cudnymi fotografiami. W tym roku pokochałam Mazury. Niby studia na Podlasiu powinny sprzyjać poznaniu Warmii i Mazur jednak często bywa na opak. Kobieta zmienną jest a u mnie po prostu nie znałam tego piękna wcześniej. Od niedawna staram się wybierać i poznawać swój kraj. W mojej duszy zawsze tli się miłość do natury i wsi. Książka zachęca do nieco innej formy życia pokazuje, że można inaczej. Zachęca do agroturystyki która mnie osobiście bardzo się podoba.

Wakacje w pełni, sezon urlopowy również. Z pewnością wśród moich znajomych są tacy, którzy zimą wykupili tygodniowe wczasy na Majorce i doskonale wiedzą gdzie spędzą dni wolne. Są wśród Was jednak tacy, obok których ja również chętnie stanę, którzy sobotni wyjazd planują w piątek. Wśród tych drugich znajdą się tacy, którzy chętnie obejrzą ruiny jakiegoś mało popularnego zamku, ale z pewnością i tacy, którzy lubią odpoczywać w powolnym rytmie.
Kult powolnego życia, chociaż coraz bardziej widoczny, nadal nie jest dla nas oczywistym wyborem. Nie wszyscy z nas docenią poranne pianie koguta, albo ciepłą wodę mazurskiego jeziora. Zdarza się, że jeżeli nie mamy swojego "pewniaka", miejsca do którego co roku wracamy odpoczywać i wyruszamy w wirtualne poszukiwania, to trafiamy...na ścianę w postaci drogich hoteli o średnim standardzie, albo domków, które z pewnością widziały nie jedno. Z pomocą przychodzi autorka Odetchnij od miasta.
O czym zatem jest książka? Prosto, tak jak tytuły rozdziałów, w książce znajdziemy informacje o tym: gdzie spać, co zjeść i (to piękne!) co przeżyć. Chociaż książkę rozpoczyna opis w moim odczuciu, ekskluzywnego hotelu (w którym odpoczywa się bez dzieci!),to w większość znalazłam tu miejsca mieszczące niewielką ilość turystów, dużo pięknej, niebanalnej agroturystyki. Przy każdym noclegu autorka opisuje, co ciekawego warto zobaczyć w okolicy.
W kolejnym rozdziale znajdziemy miejsca z dobrym jedzeniem. Niektóre opatrzone przepisami, inne po prostu pięknymi opisami i zdjęciami. Autorka opisuje też, gdzie znajdziemy ekologiczną żywność. Sama zdążyłam już sprawdzić odległość do kilku miejsc, między innymi smażalni na jeziorze i restauracji, do której można dotrzeć przez głęboki las.
Co przeżyć to nie tylko zbiór muzeów ale także galerii, festiwali. Z pewnością nie znajdziemy tu namiarów na nocne kluby, ale już koncerty pod gołym niebem- z pewnością.
Ta książka jest czystą przyjemnością. Oglądam, zachwycam się fotografiami, za każdym razem otwieram inne miejsce, sprawdzam jak daleko mam do niego (mieszam na samej granicy województw kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego),przeglądam informacje w sieci. W zapłakany deszczem dzień i w poniedziałek wieczorem, kiedy nie mogę doczekać się urlopu. Jeżeli lubicie podróżować po Polsce, albo palcem po mapie. Jeżeli mieszkacie w bloku, a chcielibyście w wakacje zostać obudzonym przez pianie koguta, to musicie mieć tę książkę.
A może zaplanujecie wyprawę do miejsca, które odmieni Wasze życie? Wyobrażam sobie, że wybieram agroturystykę w książce, na miejscu zachwycam się i spędzam długie letnie wieczory na rozmowach z właścicielami, a potem wracam do mojego drewnianego domku i...patrzę na niego jakoś inaczej. Myślę, że ta książka mogłaby być najpiękniejszą inspiracją do zmian. Do powolnego życia. Gorąco polecam!

• Literatura podróżnicza
  • Podróżnicze