Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Książka potrafi w bardzo dokłądny sposób przedstawić problemy z zaburzeniami psychicznymi dosyć w derastyczny sposób ale przemawiający do czytelnika

Poleciłabym książkę nie tylko studentom, ale również tym, których bliscy zmagają się z depresją i borderem. Pomoże im w pewnym stopniu zrozumieć to, co czuje i jak postrzega świat osoba chora. Wrażliwym osobom (m.in. mnie) problemów mogą przysporzyć plastyczne opisy okaleczeń, uważam jednak, że warto jednak przebrnąć do końca. Główna bohaterka, Ania, to wspaniała, niesamowicie barwna i utalentowana dziewczyna. Bardzo jej kibicuję, dlatego z pewnością sięgnę po następne części.

Trudny tytuł. Momentami chciałam dobrnąć do końca zaciekawiona jak się skończy historia, a momentami musiałam odłożyć książkę bo miałam za dużo flashbackow z własnego pobytu w szpitalu z tym samym zaburzeniem. Książka bardzo dobrze opisuje co się dzieje w głowie osoby z borderline, ale nie opisuje „procesu leczenia”, ten jest niejako pominięty, są wzmianki o rozmowach z psychologiem, ale to nie jest wszystko co dzieje się w psychiatryku. Zdziwiła mnie łatwość zmiany leków, ale niestety, z własnego doświadczenia wiem, że bywają lekarze którzy się na takie zmiany zgadzają pod wpływem sugestii pacjentów, nie wiem tylko czy również w szpitalach. Książka dobra dla kogoś kto chce zrozumieć istotę zaburzenia chwiejnej osobowości, uważam jednak, że nie nadaje się do autoterapii, za to może pomóc na dalszym etapie terapii do uporządkowania pewnych kwestii z dystansu.

Droga do szczęścia bywa bardzo kręta i wyboista. W przypadku zaburzeń osobowości (szczególnie typu borderline) może wydawać się nie mieć końca. Autorka wyrusza w tą trudną podróż, a nam - Czytelnikom - opisuje krajobrazy i sytuacje, które stają się jej udziałem. Jest dużo bólu, mroku, zwątpień i pragnienia, aby uciec w autodestrukcję. Jest też dużo nadziei i wytrwałości, aby nie porzucać obranego szlaku. I bardzo dużo stanów pośrednich, kiedy marzenia mieszają się z bezsilnością i nie wiadomo, co przeważy... Bywają dni, kiedy Autorka wędruje przez krainy, w których prawie nigdy nie świeci słońce; bywają też takie, kiedy wydaje się, że cel jest już bliski - burze w końcu cichną i niebo zaczyna się przejaśniać. Ważnym elementem tej podróży są napotykani ludzie: niektórzy momentami do złudzenia przypominają demony z przeszłości, inni z kolei (a czasem ci sami) bywają źródłem ukojenia i otuchy.

"Młody bóg z pętla na szyi" opowiada o sprawach fundamentalnych, ale Autorce udaje się robić to z lekkością i dawką humoru. Mrówczyńska pisze odważnie i (do bólu) szczerze, nie idzie jednak w stronę patosu i egzaltacji, rozładowując zbyt spiętrzone emocje solidną dawką autoironii i dystansu.
Polecam lekturę każdemu, kto interesuje się zawiłościami ludzkiej psychiki i ma w sobie ciekawość i odwagę, aby spotkać się także z jej pokiereszowanymi, "szalonymi" obszarami. Osoby z diagnozą borderline, ich bliscy, terapeuci i lekarze - mogą wynieść z książek nieocenioną wiedzę i lepsze rozumienie "granicznych" emocji, dylematów i stanów. Lektura jest tym cenniejsza, że do tej pory na polskim rynku było jedynie kilka pozycji dotyczących tego skomplikowanego i - niestety - całkiem powszechnego zaburzenia.
Gorąco polecam,
Aleksandra Nędzyńska, psycholog, psychoterapeuta, administrator fanpage'u "Zen i psychoanaliza".

Nie miałam żadnych oczekiwań sięgając po ten tytuł. Byłam jedynie ciekawa co tym razem nowego przeczytam o zaburzeniach, psychiatryku itp. Sama cierpię na borderline od wielu, wielu lat i dużo na ten temat czytam. Liczę, że kiedyś i mi uda się wrócić do normalności ;)

Mimo braku oczekiwań na początku, pojawiły się one w trakcie. Skończywszy książkę mam ogromny niedosyt i wrażenie, że zmarnowałam trochę czas. Przedstawia ona zmagania bohaterki, wzloty i upadki, autoagresję ... sam pobyt w psychiatryku do książki wnosi niewiele. Poza ciągłą zmianą leków z dnia na dzień (brak możliwości przystosowania organizmu? Mój psychiatra nie podejmuje decyzji wcześniej niż po 2-tygodniach czy coś zmieniamy czy nie) i pytaniem personelu jak się dziś czujesz o samym procesie terapii nie dowiedziałam się nic. Jeżeli to faktycznie tak wygląda, to zastanawiam się jak ludzie zdrowieją po takim pobycie? Przeczytam na pewno kolejne części, ale ten tytuł jednak do mnie nie trafił.

Książka wzbudziła we mnie prawie wszystkie emocje. Od strachu oraz poczucia bezradności przez niezrozumienie aż do współczucia. To nie jest cukierkowy opis wychodzenia z choroby. To ukazanie codzienności i zmagań osoby cierpiącej na zaburzenia osobowosci. Niezwykle szczery i wciągający.

Książka przybliża problemy, z którymi borykają się osoby z zaburzeniami osobowości z pogranicza. Opisuje nie tylko jakie trudności napotyka osoba zaburzona, ale również jak jej zachowanie wpływa na osoby jej bliskie. Jak ogromne znaczenie ma wsparcie partnera, gdy życie to istny rollercoaster uczuć, emocji i zachowań.

To nie jest książka na jeden wieczór, przy kubku kakao i nastrojowej muzyce w tle. To jest droga przez "mękę" chorej osoby, która postanowiła pokazać jak wygląda jej prawdziwy świat w trakcie leczenia.
Ta historia wiele mi dała, chociaż momentami musiałam przerywać po kilkunastu stronach, żeby złapać dystans.
Cieszę się, że autorka odważyła się przedstawić swoją "stronę". Uważam tą pozycję za niezwykle ważną nie tylko dla osób związanych z tematem, ale i dla rodzin osób, które przejawiają jakiekolwiek zaburzenia osobowości.

Cieszę się, że autorka odważyła się przedstawić swoją...

Ciekawa. Wciągająca. Warta poznania, szczególnie polecam osobą zainteresowanym psychologią.
Autorka poprzez tę pozycję dzieli się z czytelnikami historią swoich problemów psychicznych - tendencje samobójcze, autoagresja... Anka zaprasza nas do swojej głowy, poprzez książkę prezentuje to, co działo się w jej myślach, proces leczenia oraz relacje z narzeczonym.
Temat trudny, ale Anka pisze w taki sposób, że czyta się dobrze, może nawet przyjemnie, choć patrząc na tematykę książki to nie najlepsze określenie... Można wczuć się w jej sytuację dzięki bardzo dokładnym opisom emocji, uczuć towarzyszącym jej w różnych sytuacjach. Książka pokazuje jak ciężko jest zmagać się z samym sobą i jak ważne jest wsparcie innych.
Mam nadzieję, że uda mi się w najbliższym czasie sięgnąć po kolejną część. Polecam!

Temat trudny,...

Idąc za intuicją sięgnąłem po tą książkę. Nie wiem czego się spodziewałem ,nie jestem zawiedziony. Historia to 1 do 1 opis przeżyć osoby chorej i cierpiącej.Przekaz płynący z pod ręki autorki jest wiarygodny. Mam tak i alkohol ,autoagresję ,szpital psychiatryczny ,ból ,bezradność ,upadki ,upór.