Beztroski kemping 1

Okładka książki Beztroski kemping 1 AFRO
Okładka książki Beztroski kemping 1
AFRO Wydawnictwo: Dango Cykl: Beztroski kemping (tom 1) Seria: Kolekcja Kuri Dango komiksy
komiksy
Beztroski kemping (tom 1)
Kolekcja Kuri Dango
Yuru Camp (ゆるキャン△)
Dango
2019-02-05
2019-02-05
Katarzyna Nishioka
komedia okruchy życia przygoda manga

Niesamowity thriller. Sposób, w jaki bawi się ludzką psychiką jest prawdziwie przerażający.

O jaaaa! Ale super pomysł na fabułę, bardzo mi się podobało, jeszcze fajniej by się czytało na polu namiotowym w namiocie, ale nie można miec wszystkiego. Mam nadzieję, że historia będzie przedstawiona równie dobrze co w pierwszym tomie :D

Manga miła do czytania wieczorkiem przy herbatce, chociaż mnie osobiście całkiem nudziła i nie zamierzam kupować następnych części - bo zwyczaje mi szkoda pieniędzy

CAWPILE rating: 8.07/10*

Bardzo mi się podobała ta manga!

Jest bardzo fajnie napisana. Mangi, które wcześniej czytałam często miały dziwne teksty, były chaotyczne i za bardzo absurdalne, a tutaj wszystko jest fajnie przemyślane i pasujące do siebie.

Zresztą jest to praktyczna manga, z której można się sporo dowiedzieć o wypoczynku pod chmurką. I wszystko przedstawiono w taki uroczy sposób.

Styl rysunków jest ok.

Myślę, że sięgnę po dalsze części.

CAWPILE rating: 8.07/10*

Bardzo mi się podobała ta manga!

Ot na przyjemne poczytanie o czymś spokojnym. Choć na plus za sprawne wplecenie fabuły w walor edukacyjny o kempingowaniu, zwłaszcza posezonowym.
Bo o postaciach średnio można coś napisać po za tym, że są sympatyczne, ale mało charakterystyczne. Zobaczymy czy na dłuższą metę nie okażą się przesłodzone.

Miła i przyjemna opowieść dzięki której można uspokoić umysł i odpocząć od brudu życia codziennego :) Czasem śmiesznie, czasem hermetycznie, bardzo fajne żeby zapoznać się z rzeczami zabieranymi na kempingi - co mnie bardzo mile zaskoczyło :D Bardzo ciekawy pomysł ze stronę edukacyjną :) Dowiemy się np. trochę o namiotach czy śpiworach, super :) Bardzo polecam dla dzieci jako pierwsze kroki przy czytaniu komiksów, dzięki temu może też złapią biwakowego bakcyla :)

Przyspieszony kurs biwakowania.

Pasją Rin jest biwakowanie, jednak robi to trochę nietypowo. Zawsze jeździ sama, poza sezonem, by w ciszy delektować się pięknem przyrody. Podczas jednej ze swoich wypraw jej spokój zostaje zburzony przez dziwaczną dziewczynę, która przez ten krótki wspólny czas zaczyna fascynować się kempingiem (i ramenem). Może uda jej się przekonać Rin do wyjazdów w gronie przyjaciół?

Pierwsze co trzeba napisać przy tym tytule to to, że manga jest niezwykle przyjemna w odbiorze. Jest to lekka, niewymagająca i poprawiająca humor historia. Fabuła obyła się nie tylko bez dramatów, ale też zwrotów akcji i czy nawet jakichkolwiek zaskakujących momentów. Po prostu czysty relaks. Niestety, jeśli nie lubicie okruchów życia lub obyczajówek możecie uznać "Beztroski..." za nudny. Bo, powiedzmy sobie szczerze, przez cały tomik praktycznie nic się nie dzieje.

Autor pod warstwą fabularną ukrył kurs biwakowania. Dowiecie się między innymi: czego można użyć jako rozpałkę, jakie drewno jest najlepsze, czym różnią się poszczególnie rodzaje śpiworów lub namiotów. Podaje nawet ich japońskie ceny! Jako, że w pewnym okresie sporo jeździłam pod namiot wskazówki nie były szczególnie odkrywcze, ale i tak udało mi się dowiedzieć czegoś nowego. Dodatkowo dziewczyny jeżdżą do prawdziwych miejsc. Czytanie tego tytułu to idealny sposób by zaplanować wakacje! ;) Oczywiście jeśli wybierasz się do Japonii... a jeśli nie, to przynajmniej możesz popodziwiać rysunkowe krajobrazy.

Kreska wyróżnia się szczególnie sposobem rysowania oczu. Źrenice są tak duże że wyglądają jakby całe oko było pokolorowane na szaro. Rysownik używa dużo rastrów i w mandze przeważają odcienie szarości. Kreska, choć na pierwszy rzut oka wydaje się oszczędna, zawiera sporo szczegółów a rysowane krajobrazy pozwalają odkryć urok ich realnych odpowiedników.

Siłą takich historii powinni być bohaterowie. Jak się prezentują nasze dziewczyny?

Rin na szczęście nie jest typową mangową bohaterką bez przyjaciół. Może i lubi wyjeżdżać sama, ale chyba każdy ma czasem ochotę spędzić czas w towarzystwie siebie samego. Szczególnie gdy twoja przyjaciółka za bardzo jest przywiązana do towarzystwa ciepłej pierzyny.... Rin ceni sobie spokój i własny komfort. Niechętnie angażuje się w jakiekolwiek działania które uzna za kłopotliwe. Wygląda też jakby nie wyrażała czuć.

Nadeshiko to jej przeciwieństwo. Jest bardzo głośna, radosna i pełna entuzjazmu do wszystkiego czego się tknie. I jest niezwykle roztrzepana. Wybuchowa mieszanka która sprawia że trudno nie pałać do niej sympatią. Dodatkowo jest jeszcze wielkim łakomczuchem.

Przez ten tomik przewiną się jeszcze dwie (jedyne) członkinie klubu pod chmurką, przyjaciółka Rin i siostra Nadeshiko. Na razie nie mam jeszcze swojej ulubienicy ale polubiłam wszystkie postacie.

Wydanie jest zrobione bardzo ładnie. Kartki są grube i nie prześwitują. Wszystkie onomatopeje zostały wyczyszczone i zamienione polskimi odpowiednikami. Tylko na kilku książkach pozostawiono angielskie tytuły. Tłumaczenie czyta się płynnie, ale w jednej wypowiedzi coś mi zgrzytało. Duży plus za szerokie marginesy wewnętrzne, w końcu wydanie przy którym nie muszę prawie rozrywać klejenia by dostać się do rysunku.

Komu polecam "Beztroski kemping"? Na pewno fanom spokojnych i zabawnych obyczajówek. Pamiętajcie jednak by przygotować się na brak akcji. Jeśli nie przypadnie wam do gustu, można spokojnie traktować tytuł jak jednotomówkę. Ja planuję kontynuować przygodę z serią.

Przyspieszony kurs biwakowania.

Fabułę pierwszego tomu Beztroskiego kempingu możemy podzielić na dwa, delikatnie nieprzeplatające się wątki. Jednym z nich jest samotne biwakowanie Rin, jej przygotowania do rozniecania ogniska, planowanie nowych miejsc do odwiedzenia i delektowanie się widokami, jakie tam napotyka. Możemy wręcz odetchnąć tym samym powietrzem i zobaczyć to samo co ona. Ta część jest nad wyraz spokojna, momentami nawet poradnikowa, choć nie pozbawiona elementów żartobliwych jak choćby ten związany z „przypadkowym” znalezieniem idealnie suchego drewna na ognisko w lesie.

Drugi wątek, bardziej komediowy i rozbudowany, związany jest niezwykle energetyczną i wesołą Nadeshiko, którą Rin spotyka w okolicy góry Fugi, gdzie biwakowała. Nadeshiko jest zafascynowana hobby Rin na tyle, że sama zaczyna myśleć nad spędzaniem wolnego czasu tak samo jak Rin. By odrobinę się poduczyć o przetrwaniu na kempingu, wstępuje do małego dwuosobowego szkolnego klubu poświęconego właśnie biwakowaniu. Tu dowiemy się i my jakie są rodzaje namiotów, jak naprawić złamany kijek namiotowy, jakie śpiwory są najlepsze na zimę i ile kosztują. Wszystko to, by zamiast ognisk na szkolnym boisku z zebranych liści i piciu zaparzonej na nim kawy naprawdę wyjechać pod namioty.

Więcej na https://www.monime.pl/beztroski-kemping-tom-1/

2086

Ładna kreska, ale treść - o tym co jest potrzebne na wycieczkę pod namiot - mnie znudziła, chyba dlatego, że sama z takiej formy wypoczynku korzystam.

Przyjemna, niezbyt skomplikowana obyczajówka. Mamy outsiderkę Rin, łążącą za nią przylepę Nadeshiko oraz dwie członkinie klubu aktywności outdoorowych -Chiaki i Aoi. Można się domyślić jak potoczy się fabuła tej mangi o czterech dziewuszkach zachwyconych obozowaniem na świeżym powietrzu ;)

• Manga
  • Mangi