Zmiana kursu

2019-01-29
2019-01-29
Tomasz Wilusz
Tomasz Wilusz

Książka opowiada o kobiecie, która pracuje w firmie obracającej akcjami, obligacjami i pieniędzmi. Próbuje godzić pracę, w której spędza mnóstwo czasu z życiem rodzinnym - mężem, trójką dzieci oraz psem. Nie wszystko idzie po jej myśli, a niektóre sytuacje sprawiają, że całkiem inaczej patrzy na to, co się wokół niej dzieje. Gdy życie Isabelle wydaje się unormowane nagle pojawia się jej były narzeczony dla którego ona ma pracować. To sprawia, że kobieta przypomina sobie wszystko, co ich kiedyś łączyło. W życiu małżeńskim też nie jest idealnie. Mąż, który zamiast szukać pracy trwoni jej zarobione pieniądze na często drogie zachcianki. W pracy też nie jest za wesoło, ponieważ ze względu na płeć kobiety w firmie nie mogą zajmować kierowniczych stanowisk, a traktowane są jedynie jako obiekt seksualny. Aż nagle pewno dnia wszystko się wali - firma upada, małżeństwo się rozpada, a bohaterka zamiast się martwić wreszcie czuje spokój.

Nie wiem jak mam ugryźć tą książkę. Na pewno nie wymaga większego zaangażowania, mimo dużej ilości tekstu finansowego, ale też nie jest ot tak lekka do poczytania. Wciągnęłam się w nią na 100% dopiero przy 300 stronie. Wcześniej były fajne momenty, ale książka się dłużyła, było dużo osób przedstawionych, ale nie rozwiniętych i czasami dało się pogubić o co w tym wszystkim chodzi.

Książka porusza też ważną sprawę, jaką jest molestowanie w miejscu pracy. mobbing oraz nierówne traktowanie ze względu na płeć.
Zdecydowanie jest to pozycja - przeczytać i zapomnieć.

Ta książka na pewno nie zainteresuje wszystkich. Dla niektórych będzie totalną abstrakcją, bo tak naprawdę co wiemy o życiu maklerów giełdowych, o funduszach hedgingowych, wielkich inwestycjach na giełdzie i na ile jest to wiedza powszechna? Ale ta ksiązka, to nie podręcznik z inwesowania, ani przewodnik po Wall Street. Gdzieś za tym wszystkim kryją się ludzie. Z krwi i kości. I o nich jest ta książka. Mnie ta lektura wciągnęła na maksa, a to głównie za sprawą największego ze znanych mi kryzysów na rynkach finansowych z roku 2008. Ten kryzys potraktowany jest w książce cząstkowo, wręcz minimalistycznie, ale mechanizmy, jakie do niego doprowadziły są baaardzo czytelne. I jak w tym wszystkim ma się odnaleźć kobieta - matka i żona - która marzy o wielkiej karierze finansisty, która "dopisuje" regularnie kolejne zera do swojego rachunku bankowego, która operuje pieniędzmi, o jakich nawet nie śmiem marzyć? Jej frustracje, pomimo zasobności portfela, nie są natomiast ani odrobinę mniejsze, niż w przypadku innych kobiet, spełniajacych się w diametralnie inny sposób. Do tego wszystkiego dochodzi jakże modny ostatnio temat nierówności płci, seksizmu i przedmiotowego traktowania kobiet, których ścieżkę kariery ogranicza tzw. "szklany sufit".
To, co ujęło mnie w tej ksiązce, to szczerość, z jaką została napisana, cięty język i nazywanie rzeczy po imieniu. Bardzo jestem ciekawa, jak wypadnie ekranizacja tej powieści, choć samo nazwisko Reese Witherspoon, która będzie się z tym mierzyć, jest chyba dostateczną gwarancją.

Z pozoru książka wydawać się może lekka i przyjemna. Co prawda przyjemna jest ale czy lekka? Na pewno "Zmiana kursu" porusza wiele ważnych tematów, dla nas kobiet.

Głowna bohaterka Isabelle ma ponad trzydzieści lat i pracuje na stanowisku dyrektora zarządzającego w dużym banku na Wall Street. Ma męża i trójkę dzieci. Jednak jej życie nie jest usłane różami. W pracy kobiety nie są traktowane na równi z mężczyznami, mąż jest bezrobotny a do znalezienia pracy się nie rwie. Na jej drodze pojawia się były narzeczony, który przed ślubem zostawił ją bez słowa wyjaśnienia. Czy Henry zmieni coś w życiu Isabelle? Czy Isabelle znowu porwie się na jego urok osobisty?

W książce zostaje poruszony bardzo ważny temat. Temat dotyczący dyskryminacji kobiet w miejscu pracy. Chociaż dużo się o tym nie mówi, to na pewno w wielu miejscach pracy takie zjawiska są na porządku dziennym. Isabelle jest twarda babka z krwi i kości. Bohaterka całkowicie mi się spodobała. Kibicowałam i była z nią od początku do końca.

Książka "Zmiana kursu" to historia młodej, trzydziestokilkuletniej Isabelle, która jest dyrektorką zarządzającą w dużym banku inwestycyjnym. Ma piękne mieszkanie, trójkę dzieci i męża. Czy nie powinnabyć szczęśliwa?
Rzeszywistość okazuje się jednak ponura i niezbyt przyjazna. Jednym słowem nie taka jak być powinna. Jej środowisko pracy jest typowym męskim akademikiem a mąż nie garnie się do pracy więc wszystkie obowiązki spadają na nią. Nagle w jej życiu ponownie pojawia się Henry, kobiety z pracy zakładają tajny "klub szklanego sufitu" sprzeciwiający się temu jak zachowują się mężczyźni a ona przewiduje nagłe zmiany na rynku finansowym.
Co zadzieje się dalej? Dowiedzcie się sami czytając pozycję Maureen Sherry.

Powodów dla których sięgnęłam po tę książkę jest naprawdę wiele. Po pierwsze lubię kiedy autorzy mają pojęcie o czym piszą. Nawet jeśli mamy do czynienia z lekką komedią, szczególnie taką której akcja toczy się w tak newralgicznym miejscu jakim jest Wall Street. Maureen Sherry zna nowojorską giełdę od podszewki, gdyż to właśnie tam rozpoczynała swoją karierę zawodową. Po drugie lubię książki, których główne bohaterki są pełnoetatowymi mamami i jednocześnie pracownikami na full time. Ich wpadki pozwalają mi z dystansem spojrzeć na własne niedociągnięcia i porażki. Po trzecie moje zainteresowanie tym tytułem wzmogła wiadomość, że zdobywczyni Oskara Reese Witherspoon, zamierza podjąć się ekranizacji. No i po czwarte, zawsze jak mąż podniesie mi ciśnienie to mam ochotę na lekturę feministycznych powieści. Działa to niczym wysokie obcasy i dodaje pewności siebie. Jednak czy książka Sherry spełniła moje oczekiwania?

Pełna recenzja na blogu : http://czytankanadobranoc.blogspot.com/2019/02/zmiana-kursu-maureen-sherry.html

Isabelle jest dyrektorem zarządzającym w jednym z dużych banków inwestycyjnych. Jest młoda, przebojowa, ma piękne mieszkanie, dużo pieniędzy, trójkę wspaniałych dzieci i przystojnego męża. Ma wszystko o czym marzą kobiety. Tylko czy na pewno?

Pracuje w typowo męskim środowisku - niewybredne żarty, walka o pozycję, która i tak w większości przypadków jest przegrana, traktowanie kobiet mało poważnie i mało profesjonalnie. Praca od rana do nocy - stresująca, nie ma co ukrywać. Dzieci praktycznie nie widują mamy, Isabelle mimo iż całą rodzinną logistykę wzięła na siebie, tęskni za ich uśmiechami i tulącymi ją małymi rączkami.
Mąż - Bruce - nie jest zbyt chętny do pracy, uważając, że stworzony jest do wyższych celów. Z uwielbieniem za to wydaje zarobione przez żonę pieniądze na coraz dziwniejsze i droższe zachcianki. Niby jest w domu z dziećmi, ale... dzieci mają przecież opiekunkę i jest Pani do wyprowadzania psa. Czym więc zajęty jest młody mężczyzna?
Na domiar wszystkiego Isabelle rozpoczyna poważne zlecenie i współpracę z ogromnym magnatem finansowym, którym okazuje się... jej były. Ich rozstanie nie należało do przyjemnych, ale mężczyzna jest bogaty, pracuje i jak się okazało, nie jest jej do końca obojętny.
A później nastąpił krach... Nie tylko na giełdzie...
Czy Isabelle odnajdzie się w nowej sytuacji? Czy zmieni swoje życie? Czy będzie szczęśliwa? Czy kobiety zaczną być szanowane w szowinistycznym, męskim świecie finansów?

Książka pojawiła się całkiem niedawno na rynku, ebook, który mam przyjemność dla Was recenzować, swoją premierę będzie miał 28.02. Zbiera fantastyczne recenzje, sam fakt, że o jej ekranizacje walczyła Reese Witherspoon i wygrała, mówi wiele.
Czy jednak jest aż tak zachwycająca? Hm… Dla mnie osobiście, była normalna. Fajna, pisana lekkim piórem, pomimo ważnych tematów o których mówi, ale nie zachwyciła mnie na tyle, żebym pamiętała o niej za jakiś czas.
Jeśli już mowa o ważnych tematach - porusza niezwykle istotną kwestię kobiet pracujących w wielkich firmach, czy też sektorach zarezerwowanych dla mężczyzn. Czy aby na pewno tak powinno być? Nie do końca. I nie chodzi tu o bycie feministką, ale o równouprawnienie - równe szanse, równe płace, równe traktowanie. Kolejny temat, niejako powiązany z powyższym, to rodzina i mąż. Ileż poświęcić musi Isabelle by żyć na poziomie do jakiego przywykła i jakiego oczekuję jej mąż, który bądź co bądź okazuje się pasożytem i to... niewdzięcznym...
Kończąc - jest i nadzieja dla kobiet. Nie powiem Wam jaka, ale powiem, że trzeba marzyć, walczyć i pomagać marzeniom, czyli wziąć sprawy w swoje ręce, a czasem nawet zjednoczyć wspólne siły!

Lekka, pogodna historia, z nutką romansu w tle. Fajne, lekkie pióro autorki.
Polecam i zapraszam www.zaczytanaemigrantka.eu

Samą rekomendacją tej fantastycznej książki może być fakt, iż prawa do sfilmowania powieści wykupiła Reese Witherspoon, która nazwała ją książką "mądrą, ciętą i szczerą". Zabawna, na czasie i często szokująca opowieść.

Akcja powieści dzieje się w 2008 roku. Isabelle, tuż po trzydziestce zajmuje wysokie stanowisko dyrektor zarządzającego w dużym banku inwestycyjnym, posiada duże mieszkanie na Upper West Side, trójkę uroczych dzieciaków, przystojnego męża. Czy do szczęścia potrzeba czegoś więcej? Wydaje się, że nie, ale rzeczywistość okazuje się bardziej ponura: środowisko jej pracy przypomina męski akademik, mąż niechętnie garnie się do pracy, wygodnie mu w domu, cała opieka nad dziećmi w praktyce spada na nią (załatwianie wszystkich spraw, logistyka..). Wtedy pojawia się były narzeczony - Henry, który obecnie jest magnatem branży hedgingowej. Czy Isabelle da się ponownie uwieść? Czy wybierze życie u boku ustawionego finansowo byłego, z którego tak naprawdę się nie wyleczyła? Jakby tego było mało zostaje on jej głównym klientem, co oznacza, że będą ze sobą ściśle współpracować. Dodatkowo kobiety z pracy mają serdecznie dość tego męskiego akademika i zakładają w pracy sekretny "klub szklanego sufitu" i werbują do niego Isabelle. Wszystko to z wiarą poprawy warunków pracy i wyrównania płacy oraz walki z seksizmem. W tym samym czasie Belle wyczuwa, że rynki finansowe zmierzają ku, jak się wkrótce okaże, historycznemu krachowi, kiedy zaś dojdzie do nieuchronnego tąpnięcia, zmieni się wszystko: jej małżeństwo, kariera, stan jej konta bankowego i męsko-szowinistyczne zachowanie współpracowników.

Książka jest mega rollercoasterem, porusza wiele ważkich kwestii, mimo pozornej lekkości pióra. Nie jest to książka, o której zapomnisz po przeczytaniu ostatniej strony. Utożsamisz się z bohaterką, przypomnisz sobie krach w USA. Bardzo pouczająca i wiarygodna pozycja. Od pierwszej do ostatniej strony kibicowałam Isabelle. Czy Jej się udało? Dowiecie się z książki. Zdecydowanie warta przeczytania i jestem zdziwiona, że nie ma nadal żadnych opinii w internetach. Czekam teraz na film, na który na pewno wybiorę się do kina.

• Współczesna
  • Biblioteczka domowa III
  • (L) Romans
  • Chcę kupić

Dodaj cytat z książki Zmiana kursu