Samotność zabieganych kobiet

Okładka książki Samotność zabieganych kobiet Julie Printzac
Okładka książki Samotność zabieganych kobiet
Julie Printzac Wydawnictwo: Sonia Draga literatura piękna
La solitude des femmes qui courent
Sonia Draga
2018-07-11
2018-07-11
Elżbieta Janota
Elżbieta Janota

Niekiedy topornie prowadzona fabuła, jednak w ogólnym rozrachunku - pozytywna pozycja na relaks

Powiem tak - szału nie ma. Spodziewałam się dużo więcej po lekturze tej ksiązki. Jak to opisy mogą mylić...
Zaczynała się owszem obiecująco, zapowiadała wielkie tajemnice rodzinne, a de facto chodziło o dość pospolitą historię, bo kwestia podwójnego życia żonatego mężczyzny raczej nie zaskakuje...
Nie narzekam, spokojnie dobrnęłam do końca, zęby mi nie zgrzytały, ale zabrakło trochę emocji.

Nie narzekam, spokojnie dobrnęłam do końca, zęby mi nie zgrzytały, ale...

Książka na pewno o kobietach i dla kobiet-zabieganych (chyba nie ma teraz innych),samotnych, ale dla nie samotnych również. Brakuje w niej mężczyzn, którzy są tylko, a może aż dodatkiem (czasami niezbędnym ale jednak dodatkiem). Cały świat głównej bohaterki wypełniają kobiety, bardzo ważne w jej życiu: przyjaciółki, córka, siostra, matka, ciotka. Brakującym elementem jest ojciec, którego straciła w bardzo młodym wieku i tajemnice z nim związane.Wydaje jej się, że odkrycie tajemnic ojca pozwoli jej poznać się na nowo, swoją rodzinę i zacząć życie na nowo. Czy jej się uda?-to trzeba samemu przeczytać. Mogę tylko powiedzieć, że autorka bardzo umiejętnie kieruje naszymi emocjami i nie pozwala oderwać się ani na moment od powieści. W pewnym momencie nawet obawiałam się,że tak czekam na rozwiązanie tajemnicy, że gdy wreszcie do tego dojdzie będę się czuła rozczarowana. Może i zakończenie nie było bardzo zaskakujące ale i tak cieszę się, że ją przeczytałam-była to miła odskocznia od życia na listopadowe wieczory.

"Samotność zabieganych kobiet" to książka o stracie, tęsknocie, samotności, rodzicielskiej miłości i trudach macierzyństwa, w którym matka doświadcza rozstania i jest zmuszona sama zajmować się dzieckiem. Bohaterki to głównie kobiety samotnie wychowujące dzieci, które porzucili mężowie.

Justine Trevise, pierwszoplanowa bohaterka, to młoda samotna matka, chcąca uciec od swojego życia w Paryżu, aby wraz z córką zamieszkać w spokojnym miejscu z jej młodości, w wiosce, w której mieszka jej przyjaciółka, Delphine.

Znajduje się tam również grób jej ojca, który kobieta regularnie odwiedza.
Podczas jednej z wizyt, zauważa na płycie grobowej czerwoną różę i rodzi się w niej chęć odkrycia kim jest osoba, która zostawiła tam kwiat. Czy jest związana z jej ojcem, czy są odległą rodziną?

Przyjemna lektura skierowana głównie do kobiet, a już w szczególności do kobiet samotnych. Bardzo dużym plusem powieści są pięknie przedstawione więzi matek z dziećmi i ich bezgraniczna miłość.

Kolejnym plusem jest ukazanie silnych kobiet, ich wzajemnego wsparcia w ciężkich chwilach, przyjaźni, poświęcenia.
Uwielbiam także wszelkie książki, których akcja dzieje się we Francji (uwielbiam kulturę tego kraju),a szczególnie w Paryżu - tego również nie zabrakło.

Co prawda - historua nie zachwyciła mnie, być może brakowało mi w niej elementów chwytających za serce (chociaż sam zamysł książki taki właśnie był). Myślę, że to wina samego stylu autora, który ma tendencję do przegadywania i przedłużania niektórych momentów. Mimo wszystko jednak, mogę stwierdzić, że spędziłam przy książce przyjemnie czas, to całkiem dobra, w pełni kobieca obyczajówka.

A po lekturze książki zadzwoniłam do mamy, żeby jej przypomnieć, że jest dla mnie najważniejszą kobietą!

recenzja zaktualizowana

Trochę mnie ta książka rozczarowała. Niby nie jest zła, ale ja po prostu liczyłam na coś innego, na porcję porządnej, zmuszającej do myślenia powieści obyczajowej o kobietach, o trudach życia, o zmianach...no sami wiecie.
Dostałam książkę o kobietach, dla kobiet, ale jakąś taką bez wyrazu, bez ikry, bez energii bym nawet powiedziała. Czegoś jej po prostu brak. Mam wrażenie, jakby z autorki, ale i z głównej bohaterki wyparowała cała energia, chęć do bycia, odgrywania swoich ról.
W kilku miejscach książka jest też przegadana. Gdyby ją może odchudzić odrobinę, być może sama bohaterka też okazałaby się bardziej energiczna. Przegadanie i brak energii skutkują także tym, iż w wielu miejscach Samotność zabieganych kobiet sprawiała wrażenie bardzo smutnej, statycznej, a nawet rozwlekłej książki.
Główna bohaterka mieszka wraz z dzieckiem w Paryżu, rozwodzi się. Po tym traumatycznym doświadczeniu zauważa, iż Paryż, jej Paryż jest zupełnie innym miejscem niż wcześniej. Jedyne miejsce, w którym kobieta dobrze się czuje to Nanteuil, miasteczko dzieciństwa. Postanawia się tam przenieść.
Czy rzeczywiście Nanteuil okaże się idealnym, tym miejscem na ziemi, lekiem na całe zło?
Wspomniałam o minusach książki, o braku energii, przegadaniu.
Teraz chciałabym napisać kilka słów o plusach. Do zalet książki niewątpliwie należą ciekawie ukazane - francuska prowincja, ale i sam Paryż. Poza tym solidarność kobiet, głównej bohaterki i jej przyjaciółek, a także innych kobiecych postaci, które Printzac ukazała na kartach książki. Gdy zachodzi taka potrzeba (a w tej książce zachodzi wyjątkowo często) kobiety wspierają się nie patrząc na problemy, trudności, wspierają się zawsze i wszędzie.
To taki balsamik na duszę (jak ja to nazywam) w naszym pędzącym, nastawionym na mieć, a nie być świecie.
Mimo drobnych wad warto przeczytać tę książkę. Jednak pamiętajcie, na nic się nie nastawiajcie, wtedy być może lepiej książkę odbierzecie niż ja.

Samotna matka chce uciec z Paryża, by dać dziecku lepsze warunki życia. Wraca w rodzinne strony, do krainy dzieciństwa. Odżywają wspomnienia, także te bolesne. Jest zagadka z przeszłości, którą trzeba rozwiązać. I dobre perspektywy, by w przyszłość nie iść samotnie. Trudne relacje rodzinne, serdeczna przyjaźń i urokliwa francuska prowincja gwarantują dobry nastrój czytelnika

W życiu już tak bywa, że jedno się kończy, drugie zaczyna. Kiedy zmienimy sposób myślenia i postępowania możemy odkryć nowy sposób na szczęście. Jednak nic nie jest takie proste, kiedy na naszej drodze stanie ogromna rodzinna tajemnica, z którą musimy się zmierzyć.

JULIE PRINTZAC - SAMOTNOŚĆ ZABIEGANYCH KOBIET

Fabuła:
Justine Trevise po rozwodzie zaczyna dostrzegać, że Paryż, który znała już nie jest taki sam. Samotność zaczyna jej dokuczać. Jednak zawsze może liczyć na wsparcie przyjaciółek. Zaznaje spokoju tylko w Nanteuil, miasteczku swojego dzieciństwa, gdzie spędza weekendy.
Podczas jednej z wizyt i odwiedzin grobu ojca, znajduje świeżą różę. Kobieta zastanawia się kto ją zostawił. Prowadzi to do odkrycia rodzinnej tajemnicy, która zmienia wszystko.
Ile potrzeba odwagi aby zmienić swoje życie? Czy szczęście czai się tuż za rogiem?
Moja opinia
Liczyłam na kawał dobrej kobiecej obyczajówki. Niestety jestem rozczarowana. Od samego początku nie mogłam, wczuć się w historię Justine, która dość często mnie irytowała. Była dla mnie emocjonalnie bezbarwna. Czasem przyłapałam się na tym, że po prostu się nudzę i myślę, całkowicie o czymś, co nie jest związane z książką.
Po zapoznaniu się z opisem, byłam ciekawa ,,Samotności zabieganych kobiet". Jednak nie otrzymałam tego, na co liczyłam. Zero poruszenia emocji. Zero zaskoczenia. Wielka rodzinna tajemnica, wręcz mnie zjeżyła, kiedy wyszła na jaw. Liczyłam na bardziej spektakularne wyjaśnienie.
Jednak, kilka rzeczy zwróciło moją uwagę na plus. A mianowicie, autorka ukazała, ogromną siłę i solidarność kobiet, które potrafiły się nawzajem wspierać, kiedy zachodziła taka potrzeba. A było ich naprawdę sporo.
,,Samotność zabieganych kobiet" pokazuje w jaki sposób rodzinny sekret, zostawia ogromny ślad na jej członkach i prowadząc do rozpadu więzi między nimi. Uświadamia, że po każdej, największej burzy, pojawia się słońce. Gdyby nie zabrakło tej czytelniczej chemii byłabym bardziej usatysfakcjonowana lekturą, a tak został niedosyt.

Ocena: 5,5
www.czytamitu.blogspot.com

JULIE PRINTZAC - SAMOTNOŚĆ ZABIEGANYCH KOBIET

Fabuła:
Justine Trevise po rozwodzie zaczyna dostrzegać, że...

• Powieść francuska
  • Biblioteka!
  • Mamie
  • Współczesna

Dodaj cytat z książki Samotność zabieganych kobiet