W stronę słońca. Tom 1

Okładka książki W stronę słońca. Tom 1 Monika Kalinowska
Okładka książki W stronę słońca. Tom 1
Monika Kalinowska Wydawnictwo: J.P. Fantastica Cykl: W stronę słońca (tom 1) komiksy
komiksy
W stronę słońca (tom 1)
J.P. Fantastica
2018-10-30
2018-10-30
komiks polska mity

Okładka książki Mój mały świat. Kosmos Monika Kalinowska, Anna Simeone
Mój mały świat... Monika Kalinowska, ...
Okładka książki Nocni wędrowcy Katarzyna Kalinowska, Monika Kalinowska
Nocni wędrowcy Katarzyna Kalinowsk...

Super, że czyta się od prawej do lewej, jak prawdziwą mangę. Styl rysowniczki również całkiem przyjemny, choć momentami bohaterowie wydawali się nieco drewniani. Gorzej z fabułą i dialogami, chyba że grupą docelową miała być najmłodsza młodzież. Wówczas infantylność byłaby uzasadniona.
Następny tom czeka w kolejce i poniekąd żałuję, że na dwóch się skończyło, bo z czasem historia mogłaby smacznie "dojrzeć".

Bardzo przyjemny komiks ☺️ Ciekawy pomysł na fabułę i intrygujący bohaterowie. Kreska jest w porządku, bardzo podobają mi się tła, ubrania oraz anatomia postaci, nie licząc twarzy... Autorka zdecydowanie powinna poćwiczyć rysowanie mimiki. Niemniej historia zapowiada się nieźle i mam nadzieję że w kolejnym tomie pojawi się więcej akcji 😁

Niezwykłe istoty rodem z mitów i legend tworzące własne społeczności i miasta, w których schronienia może szukać każdy uważany za innego? Tak w skrócie wygląda pomysł na fabułę debiutanckiego komiksu Moniki Kalinowskiej – ,,W stronę słońca”. Wszystkich ciekawych jak on wypada serdecznie zapraszam do lektury recenzji.

Nasza przygoda zaczyna się w momencie gdy Helion – główny bohater historii – poszukuje tajemniczego Podziemnego Miasta, stanowiącego swego rodzaju azyl dla wszystkich osób i istot uważanych za odstające od tego co przywykło się uważać za normalne. Chłopak uważa, że właśnie w owym mieście uda mu się rozwiązać swoje problemy, jednak szybko przekonuje się, że nie wszystko będzie tak proste jak to sobie zakładał. Jego drogi krzyżują się jednak z pewnym młodzieńcem – mieszkańcem Podziemnego Miasta, które oferuje pomoc Helionowi. Co wyniknie z tej znajomości? I czego tak naprawdę szuka Helion? O tym przyjdzie nam się jeszcze przekonać.

Na wstępie warto uprzedzić iż podczas lektury nie oczekujcie zbyt wiele akcji, historia toczy się dość wolnym tempem skupiając się na zbudowaniu relacji między Helionem i Dravenem (takie imię nosi bowiem towarzysz głównego bohatera). Nie przyjdzie nam też zobaczyć zbyt wiele z owego tajemniczego Podziemnego Miasta – większość akcji toczyć się będzie w czterech ścianach mieszkania Dravena i pewnej karczmie. Mamy więc do czynienia z typowym wstępem, zarysowującym nam tło i bohaterów historii i pozostaje mieć nadzieję, że akcja przyśpieszy od drugiego tomu, odsłaniając nieco więcej wykreowanego przez autorkę świata i owych niezwykłych istot zamieszkujących Podziemne Miasto, które tutaj spotykamy wyłącznie przelotnie.

Jeżeli zaś chodzi o samych bohaterów, jak już wspomniałam najwięcej uwagi poświęcono Helionowi i Dravenowi. Obaj młodzi, skrywający wiele tajemnic i zdecydowanie ciągnący jeden do drugiego. Relacja między nimi nie jest do końca jasna, a czasami wypada nieco nienaturalnie, jednak mimo wszystko czytelnik jest ciekawy co z tego wszystkiego wyniknie. Helion zdaje się być typem na wskroś grzecznego chłopca, jednak nie raz i nie dwa zdarza mu się wybuchnąć gniewem, gdy ktoś próbuje go ciągnąć za język. Draven zaś z niewiadomych powodów za wszelką cenę stara się pomóc nowo przybyłemu i dowiedzieć o nim jak najwięcej, jednocześnie nie zdradzając zbyt wiele na swój temat.

Już po pobieżnym przejrzeniu komiksu widać, że Monika Kalinowska dużą uwagę przykłada do rysowania postaci, starając się nadać im nie tylko indywidualne cechy, ale sprawić by były one przyjemne do oglądania. Głównych bohaterów historii spokojnie można zaliczyć do grona przystojnych chłopców, a jeżeli dodamy do tego delikatnie zarysowany wątek homoseksualny niektórym osobom z pewnością wystarczy to za dostateczną zachętę by zapoznać sie z komiksem. Pod względem kreski kuleją nieco sceny akcji, mimo wszystko dość statyczne lub gubiące proporcje, trzymam jednak kciuki by autorka dalej wytrwale pracowała nad swoim warsztatem.

Komiks został wydany przez wydawnictwo J.P.Fantastica w nieco powiększonym formacie i z dwiema kolorowymi stronami w środku. Szkoda, że pierwszej z nich nie zdecydowano się wykorzystać jako okładki. Wygląda świetnie i z pewnością bardziej przyciągałaby wzrok.

Pierwszy tom ,,W stronę słońca” tak jak większość debiutów nie jest pozbawiony wad, jednak nie czynią go one pozycją po którą nie warto sięgnąć. Wręcz przeciwnie – mam nadzieję, że w kolejnych tomach autorka podkręcić tempo akcji i uchyli nieco rąbka tajemnicy stworzonego przez nią świata. Ma on wiele do zaoferowania i z niecierpliwością czekam na jego odkrycie.

Recenzja dostępna na stronie Kosz z Książkami:

Nasza przygoda zaczyna się w momencie gdy Helion –...

Bardzo ładne rysunki i ciekawa historia. Postaci są wielowymiarowe i mają swoje tajemnice. Jedynie początek był nieco trudny do przebrnięcia.

Z zainteresowaniem śledzę wydawane na naszym rynku "polskie mangi", niestety ten tytuł całkowicie do mnie nie trafił. Opowiadana historia momentami okropnie się dłuży i nie zachęca do dalszego czytania. Ciężko mi było utożsamić się, czy kibicować któremukolwiek z bohaterów, a ich wzajemne relacje są dziwne i sztuczne. Pochwalić muszę styl rysowania postaci, wyglądają naprawdę dobrze. Niestety sposób kreskowania niektórych elementów tła sprawia wrażenie bardzo niestarannego. Czytanie serii zakończę niestety na pierwszym tomie.

Na półkach: , , , , , ,

Ciekawa polska manga. Czekam na kolejny tom.

Ciekawa polska manga. Czekam na kolejny tom.

Jak na początek można powiedzieć, że historia jest intrygująca. W każdym razie zachęca do zapoznania się z drugą częścią. Podoba mi się kreska. Ale nie wybaczę, że tomik chyba nie przeszedł żadnej korekty. Wyłapałem co najmniej kilka literówek i zdań, które nie do końca brzmią po polsku. Mimo wszystko czekam na tom 2 i jakąś "akcję" w końcu ;-)

• Manga
  • Przeczytane w 2019