Z każdym oddechem

2018-10-17
Data 1. wydania:
2018-10-16
Maria Olejniczak-Skarsgård
dylemat moralny kobieta literatura amerykańska mężczyzna miłość odmiana losu poszukiwanie szczęścia samotność spotkanie USA walka z chorobą
Inne

Pierwsze przeczytane romansidło. Opisane całe życie dwójki bohaterów. Nawet niezłe.
Wielka miłość która trafia się znienacka - i tak czekają i czekają i czekają - a później już tylko czytają i czytają i czytają

Przepiękna, wzruszająca książka, o miłości i o wyborach. O takich wyborach, których człowiek do końca życia nie będzie pewny. O takiej miłości, która zżera człowieka od środka jak truteń. Ale i o takiej, które nie wygasa mimo upływu dwudziestu kilku lat.

Sparks zawsze chwyta mnie za serce 🤍 wzruszająca i piękna historia, każdemu życzę tak wspaniałej miłości ! 😊

Początek tej książkie mnie nie urzekł, wręcz myślałam że nie spodoba mi się. Jednak szybko się rozkręciła i przyjemnie sie czytało historię Tru i Hope, chociaż pozniej byłam, troche rozczarowana dalszymi losami tej pary. Koniec nadrobił to, ale jakiś taki niedosyt czuję 😉.

rewelacyjna i zaskakujaca, kazda strone czyt6a sie z zapartym tchem

rewelacyjna i zaskakujaca, kazda strone czyt6a sie z zapartym tchem

"Z każdym oddechem" opowiada historię miłości Hope i Tru, którzy poznali się latem i bardzo szybko się w sobie zakochali. Jednak miłość ta, choć szczera i żarliwa, przytrafiła się obojgu w niewłaściwym czasie. Hope uwikłana w dość burzliwy i niepewny, ale kilkuletni związek z Joshem, nie zdecydowała się na to, by przyjąć uczucie Tru i zbudować z nim swoją przyszłość. Co więcej, czuła się zobowiązana pomóc swojemu ojcu choremu na nieuleczalną chorobę, a związek z nowo poznanym mężczyzną oznaczałby konieczność wyjazdu do Zimbabwe.
Czasem ludzie wybierają partnera, kierując się nie głosem serca, a rozsądku. Czasem przeszkodą w uczuciu są zobowiązania wobec innych osób, strach przed nowością.
Hope odrzuciła Tru, a decyzja ta wywarła ogromny wpływ na życie obojga. Jednak, jak to u Sparksa, pojawia się dla nich nadzieja dzięki niezwykłej skrzynce pocztowej nazywanej Bratnią Duszą.

Na półkach: , , , , , ,

SEKRETY BRATNIEJ DUSZY

Ostatnimi czasy odrabiam zaległości w dotąd nie przeczytanych powieściach Nicholasa Sparksa. Tym razem zdecydowałam się na książkę „Z każdym oddechem”, która już od długiego czasu czekała w kolejce do przeczytania i muszę przyznać, że był to bardzo dobry wybór. Autor przedstawia nam przepiękną i wzruszającą historię miłości dwojga ludzi, którzy spotkali się przypadkiem na plaży i zakochali w sobie bez pamięci. Trzeba Wam jednak wiedzieć, że nie jest to ckliwa i banalna historyjka charakterystyczna dla taniego harlequina i właśnie dlatego warto poświęcić jej swój czas i uwagę.

Pod samą wydmą na plaży na Bird Island opodal Sunset Beach w Karolinie Północnej znajduje się osobliwe miejsce oznaczone flagą, które odwiedzają turyści i spacerowicze. Ale może tam zajrzeć każdy, jeśli tylko znajdzie się w okolicy. Od 1983 r. znajduje się tu specjalna skrzynka pocztowa zawieszona na drewnianym balu wyrzuconym przez ocean o symbolicznej nazwie „Bratnia Dusza”. Można w niej znaleźć papier, długopis i kopertę, ale też przede wszystkim różne ludzkie historie, pocztówki i zapiski pozostawione przez odwiedzających. Przysiadając na ławeczce mamy szansę zapoznać się z zawartością skrzynki, albo zostawić tu swój własny ślad w postaci podziękowania, prośby, listu lub choćby przepisu kulinarnego albo… opowieści. To właśnie znaleziona tam koperta z zapisaną historią dwojga zakochanych w sobie ludzi: Tru i Hope, których rozdzieliło życie i na powrót połączyła miłość oraz… Bratnia Dusza stała się inspiracją dla napisania powieści „Z każdym oddechem”.

Czujecie się zaintrygowani? Mam nadzieję, że tak…

Nicholas Sparks podarował swoim czytelnikom cudowną opowieść, która z jednej strony przywodzi na myśl inne książki autora jak np. „Spójrz na mnie”, z drugiej natomiast ma w sobie pewną inność, świeżość i odmianę. Akcja powieści została umiejscowiona w Karolinie Północnej, co nie jest żadną nowością, ale już fragmenty dotyczące Afryki i Zimbabwe, gdzie urodził się i mieszkał główny bohater były dla mnie czymś nowym, niespodziewanym i zaskakującym. Praca przewodnika, który zabiera grupki turystów na safari i do buszu zaintrygowała mnie i chętnie poczytałabym na ten temat nieco więcej. Wprowadzenie do fabuły Bratniej Duszy to moim zdaniem strzał w dziesiątkę. Jak dotąd nie spotkałam się z żadną informacją na temat tego niesamowitego miejsca, a przecież skrzynka istnieje naprawdę i podobno bez większych problemów można ją odnaleźć. Zastanawiam się czy jest to jedyne takie miejsce na świecie, czy jest ich więcej…

„Z każdym oddechem” to słodko – gorzka i jednocześnie bardzo romantyczna historia, która chwyta za serce i zapada w pamięć. Skomplikowane uczucia, przeciwności losu, trudne życiowe decyzje i mnóstwo emocji gwarantowane. To, co połączyło bohaterów z jednej strony może nam się wydawać mało realistyczne i wyidealizowane – jak to w powieści, a jednak jest autentyczne. Świadczy o tym wzruszająca historia spisana na kilku kartkach papieru i wyjęta ze skrzynki. Na jej podstawie powstała świetna książka, której lektura wyzwala w nas same pozytywne odczucia, odpręża i poprawia nastrój. Dlatego idealnie nadaje się na każdą porę i każdy czas.

SEKRETY BRATNIEJ DUSZY

9/52/19 „Z każdym oddechem” Nicholas Sparks: „Smutek jest ceną miłości”. 🥰

9/52/19 „Z każdym oddechem” Nicholas Sparks: „Smutek jest ceną miłości”. 🥰

To pierwsza książka Sparksa jaką przeczytałam i długo nie sięgnę po kolejne...
Dotychczas tylko oglądałam filmy na podstawie jego książek i wylewałam na nich morza łez. Jednak mnie łatwo wzruszyć.
Na początku powieści Sparks zapewnia nas, że przedstawiona historia wydarzyła się naprawdę. Po takim wstępie z ciekawością zaczynam czytanie, które wkrótce staje się co raz trudniejsze.
Historia z potencjałem opowiadana jest w nudny, suchy sposób. Czytam dalej usprawiedliwiając Sparksa, że może musiał tak zrobić ze względu na uwagi "prawdziwego Tru". Tru - idealny mężczyzna, Hope - dobra i zła osoba jednocześnie. Ale staram się tego nie czepiać, w końcu to prawdziwi ludzie... Idę dalej trzymając się myśli, że ktoś naprawdę to przeżył. W czasie czytania uroniłam może ze dwie pojedyncze łzy na jakichś rozmowach tylko ze względu na wypowiadane słowa (nawet w kryminałach zdarza mi się więcej!).
Pod koniec lektury zastanawiam się już co napiszę w recenzji. Nie jestem zachwycona książką ale pozytywne emocje wzbudza myśl, że gdzieś żyją ludzie, którzy mimo tyłu perypetii odnaleźli siebie i są szczęśliwi. I nagle benc! Zostałam oszukana. Jedyny pozytyw tej lektury jaki dostrzegałam zniknął a raczej zabrał go sam Sparks. Nic takiego nigdy się nie wydarzyło. Słaba w moich oczach książka straciła jeszcze więcej.
Jako, że zawsze staram się znaleźć coś dobrego zaczęłam bardziej analizować co właśnie przeczytałam. Nadal mogę dać plus za to, że choć chwilę wierzyłam w istnienie Tru i Hope oraz ich przeżycia. Mimo, że jestem rozczarowana książką brawa należą się Sparksowi za wywiezienie czytelnika w pole. Iluzja jaka stworzył była bardzo wiarygodna choć w jakimś stopniu okrutna.

To pierwsza książka Sparksa jaką przeczytałam i długo nie sięgnę po kolejne...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Genialna książka. Zawsze uwielbiałam styl pisania Sparks'a, ale tutaj przeszedł sam siebie. Czytając wprowadzenie i całą opowieść do końca chcesz wierzyć, że to wszystko miało miejsce naprawdę. Kiedy czytasz końcowe strony "Od Autora" dociera do Ciebie wybitność realnej iluzji, której dałeś się porwać. Uczucie żalu i rozgoryczenia miesza się z podziwem i oddaniem dla pisarza. Na pocieszenie zostaje Ci fakt, że skrzynka istnieje gdzieś w Karolinie Północnej.
LOVE IT

PS nawet okładka musiała być idealna. To naprawdę okropne ;)