rozwińzwiń

Paryż 1919. Sześć miesięcy, które zmieniły świat: konferencja pokojowa w Paryżu w 1919 roku i próba zakończenia wojny

Okładka książki Paryż 1919. Sześć miesięcy, które zmieniły świat: konferencja pokojowa w Paryżu w 1919 roku i próba zakończenia wojny Margaret MacMillan Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Paryż 1919. Sześć miesięcy, które zmieniły świat: konferencja pokojowa w Paryżu w 1919 roku i próba zakończenia wojny
Margaret MacMillan Wydawnictwo: Napoleon V historia
498 str. 8 godz. 18 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Peacemakers: Six Months That Changed the World
Wydawnictwo:
Napoleon V
Data wydania:
2018-11-11
Data 1. wyd. pol.:
2018-11-11
Liczba stron:
498
Czas czytania
8 godz. 18 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378896500
Tłumacz:
Miłosz Młynarz
Tagi:
gospodarka historia Europy I wojna światowa kryzys gospodarczy literatura popularnonaukowa międzywojnie Paryż polityka polityka międzynarodowa popularnonaukowa stosunki międzynarodowe traktat traktat wersalski
Średnia ocen

8,1 8,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
41 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
8
2

Na półkach:

Świetnie opisana paryska konferencja pokojowa. Oprócz zawiłej polityki ukazane jest życie polityków, miasto oraz uczestnicy co powoduje barwny obraz. Książka porusza trudne i zawiłe tematy polityczne wymagające skupienia (ilość postaci i wydarzeń też robi swoje),mimo to czyta się bardzo lekko i przyjemnie. Brakowało mi dokładniejszych map omawianych obszarów. Znalazło się też pare błędów w postaci powtarzających się wyrazów. Mimo to książka świetna i warta przeczytania dla każdego zainteresowanego. Jest to ogromnie ważny temat, czego chyba nie musze tłumaczyć i warto mieć swe zdanie i wiedzę.

Świetnie opisana paryska konferencja pokojowa. Oprócz zawiłej polityki ukazane jest życie polityków, miasto oraz uczestnicy co powoduje barwny obraz. Książka porusza trudne i zawiłe tematy polityczne wymagające skupienia (ilość postaci i wydarzeń też robi swoje),mimo to czyta się bardzo lekko i przyjemnie. Brakowało mi dokładniejszych map omawianych obszarów. Znalazło się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
15321
2024

Na półkach: ,

Naprawdę wręcz encyklopedyczne dzieło opisujące poszczególne fazy pertraktacji światowej dyplomacji podczas 6 miesięcy roku 1919. Po tragedii I wojny swiatowej przywódcy polityczni chcieli uregulować przeróżne kwestie oraz zapewnić, że podobny konflikt zbrojny w przyszłości zostanie odpowiednio wcześnie powstrzymany przed eskalacją. Mądre głowy miały stworzyć traktat pokojowy, ustalić granice państw, a nawet powołać do życia nowe państwa, czy zwrócić wolność pewnym narodom. Autor w pierwszym rozdziale przedstawia sylwetki poszczególnych mężow stanu, ich sympatii i animozji, z\analizuje ich motywację i antypatie by umotywować ich postępowanie. Najbardziej skupiłam się na wysiłkach Paderewskiego i polskiej delegacji, by decydenci spełnili ich roszczenia i nadali Polsce niepodległość.

Oponenci kajzera mieli zagwarantować, że Niemcy długo nie podniosą się militarnie i ekonomicznie po wojnie. Przypisano im winę i nałożono takie kontrybucje, by pogrążyć ich gospodarkę. Nie było to przemyślane, gdyż na chęci zemsty i obalenia traktatu wersalskiego żerował Hitler i doszedł do władzy.

Naprawdę wręcz encyklopedyczne dzieło opisujące poszczególne fazy pertraktacji światowej dyplomacji podczas 6 miesięcy roku 1919. Po tragedii I wojny swiatowej przywódcy polityczni chcieli uregulować przeróżne kwestie oraz zapewnić, że podobny konflikt zbrojny w przyszłości zostanie odpowiednio wcześnie powstrzymany przed eskalacją. Mądre głowy miały stworzyć traktat...

więcej Pokaż mimo to

avatar
230
63

Na półkach: , , ,

Bardzo dobra książka historyczna o przebiegu negocjacji konferencji pokojowej w Paryżu, napisana w przyjemnym dla czytelnika stylu.

Jedną z głównych zalet tej pozycji jest to, iż autorka cały czas trzyma wysoki poziom: wszystkie państwa (i ich przedstawiciele) są bardzo przystępnie opisani. MacMillan oczywiście poświęca najwięcej uwagi wielkiej trójce (Wilson, Clemenceau i Lloyd George),ale i wysłannicy mniejszych państw mają tu swoje przystępne notki biograficzne, które rzucają światło na ich punkt widzenia i zawierają ciekawe anegdotki. To znaczy, że poczytamy tu zarówno o `pazernym` Orlando (Włochy),jak i Dmowskim, Paderewskim i Piłsudskim (to tak à propos 'słoń a sprawa polska'),Venizelosie (Grecja),czy Lu Zhengxiang (Chiny). Ambicje i motywacje, a także wzajemne relacje wszystkich tych aktorów światowej sceny są naprawdę nieźle omówione i przedstawione na tle historyczno-socjologicznym ich krajów pochodzenia.

Podoba mi się także to, iż dużo miejsca jest poświeconego właśnie tym rejonom, które niekoniecznie kojarzą się nam, Polakom, z pierwszą wojną światową, czy samą konferencją pokojową: Chinom, Japonii, Arabii i Bliskiemu Wschodowi. Książka ta pokazuje z jaką ignorancją za strony Zachodu spotkali się przedstawiciele tych krajów i pokrótce jakie miało to konsekwencje dla historii XX wieku.

`Paryż 1919` to świetna merytorycznie i godna polecenia książka historyczna. Polecam wytrwałym czytelnikom, którzy jakąś minimalną wiedzę w tym temacie już posiadają.

***
Warto zaznaczyć, że ta pozycja po raz pierwszy została wydana w roku 2001 (w Wielkiej Brytanii, rok później w USA i Kanadzie),więc polskie tłumaczenie ukazało się bardzo późno. Mam nadzieję, że wydawnictwo Napoleon V zainteresuje się także kolejną książką autorki, 'The war that ended peace', o genezie I wojny światowej. Jest to publikacja naprawdę godna polecenia!

Bardzo dobra książka historyczna o przebiegu negocjacji konferencji pokojowej w Paryżu, napisana w przyjemnym dla czytelnika stylu.

Jedną z głównych zalet tej pozycji jest to, iż autorka cały czas trzyma wysoki poziom: wszystkie państwa (i ich przedstawiciele) są bardzo przystępnie opisani. MacMillan oczywiście poświęca najwięcej uwagi wielkiej trójce (Wilson, Clemenceau i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
595
62

Na półkach: ,

Oczywiście nie jest to pozycja idealna, ale ogólnie oceniam ją bardzo dobrze. Fragment o możliwej wojnie domowej między Błękitną Armią i wojskami już obecnymi w kraju można między bajki włożyć. Książka napisana jest lekko i porusza wiele wątków zazwyczaj pomijanych w polskich pozycjach. Opis negocjacji dotyczących Bliskiego Wchodu może równać się z Historią Imperium Osmańskiego i Republiki Tureckiej Wydawnictwa Dialog. Czytając tą książkę łatwo pozbyć się łzawych wyobrażeń o skrzywdzonych Niemcach, którzy później musieli spróbować zemścić się na swoich prześladowcach.

Oczywiście nie jest to pozycja idealna, ale ogólnie oceniam ją bardzo dobrze. Fragment o możliwej wojnie domowej między Błękitną Armią i wojskami już obecnymi w kraju można między bajki włożyć. Książka napisana jest lekko i porusza wiele wątków zazwyczaj pomijanych w polskich pozycjach. Opis negocjacji dotyczących Bliskiego Wchodu może równać się z Historią Imperium...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2079
573

Na półkach:

Klarownie napisana pozycja przedstawiająca losy powstania systemu, który doprowadził do kolejnej wojny. Podoba mi się i styl autorki, bez dłużyzn, z anegdotami, jak i sam podział pracy ułatwiający "trawienie" książki ;) Jedna z ciekawszych książek historycznych, jakie czytałem w tym roku. Oczywiście z kilkoma przedstawieniami faktów można dyskutować, m.in. z uwagi na dobór źródeł (anglojęzycznych),co w przypadku kwestii polskiej, bałkańskiej czy niemieckiej jest niewystarczające. Paryż 1919 klimatem przypomina reportaż historyczny w starym stylu i kojarzy się z twórczością B. Tuchman.

Klarownie napisana pozycja przedstawiająca losy powstania systemu, który doprowadził do kolejnej wojny. Podoba mi się i styl autorki, bez dłużyzn, z anegdotami, jak i sam podział pracy ułatwiający "trawienie" książki ;) Jedna z ciekawszych książek historycznych, jakie czytałem w tym roku. Oczywiście z kilkoma przedstawieniami faktów można dyskutować, m.in. z uwagi na dobór...

więcej Pokaż mimo to

avatar
456
425

Na półkach:

Książka o konferencji pokojowej w Paryżu, która miała zakończyć I wojnę światową. Dokładny opis głównych postaci, poszczególnych państw, które miały interes aby na niej się pojawić. Świetnie napisana książka.

Książka o konferencji pokojowej w Paryżu, która miała zakończyć I wojnę światową. Dokładny opis głównych postaci, poszczególnych państw, które miały interes aby na niej się pojawić. Świetnie napisana książka.

Pokaż mimo to

avatar
1098
928

Na półkach: , ,

Cóż, jest dopiero czerwiec, a z całą pewnością mogę stwierdzić, że "Paryż 1919", to jedna z ciekawszych książek historycznych tego roku. Już pobieżny rzut oka na spis treści, daje nam do zrozumienia, że mamy do czynienia z pracą wyjątkową. Autorka poza tym, że opisuje obrady pokojowe, w poszczególnych rozdziałach przedstawia nam losy państw, których sytuację rozstrzygano w Wersalu. Mamy więc całkiem obszerne fragmenty poświęcone Polsce, Czechosłowacji, Bułgarii, Węgrom, Rumunii, Austrii, ale też Chinom, Palestynie, Grecji czy Arabom. Oczywiście, większość konferencji obserwujemy oczami głównych aktorów tego spektaklu, czyli Woodrowa Wilsona, Davida Lloyda George'a oraz Georgesa Clemenceau. Poznajemy ich opinie, kłócimy się wraz z nimi, kreślimy granice i dzielimy się światowym tortem tworząc wyprzedaż narodów oraz terytoriów. Dziś po 99 latach, kiedy jesteśmy mądrzejsi, książkę czyta się z ogromnym smutkiem. Nie da się odnieść wrażenia, że cała konferencja była farsą, na której kupczono starym światem, usiłując stworzyć nowy świat, zwłaszcza jak pomyślimy, że żaden aliancki polityk nie przeczytał traktatu z Niemcami w całości. Mimo, że jest to pozycja, która w całości jest poświęcona polityce, czyta się ją jednym tchem. Napisana żywym językiem, oparta na wspomnieniach uczestników, którzy lubili dogryzać swoim partnerom w interesach, sprawia, że książka charakteryzuje się też dowcipem oraz ironią (chociaż jest to oczywiście zasługa samych dyplomatów, którzy rzadko kiedy mówili jednym głosem). Trafiamy więc w świat różnych interesów, Woodrow Wilson chciał Ligi Narodów, chociaż nie umiał do niej przekonać własnych senatorów, Francuzi chcieli zniszczyć Niemców, ale Brytyjczycy już chcieli Niemców bogatych, żeby miał im kto spłacać reparacje, a oczywiście również inne kraje chciały ugryźć jak najwięcej. Poza rozmowami w gabinetach, autorka pokazuje również w jaki sposób dyplomaci spędzali czas w Paryżu oraz jak wyglądało ich życie towarzyskie. Często nie da się zrozumieć współczesnego świata, nie sięgając wstecz, a konferencja w Wersalu miała również wpływ na to co obserwujemy dzisiaj. Nie da się zrozumieć współczesnej historii, nie wiedząc co wydarzyło się przez te kilka miesięcy 1919 roku. Książka wybitna i godna polecenia.

Cóż, jest dopiero czerwiec, a z całą pewnością mogę stwierdzić, że "Paryż 1919", to jedna z ciekawszych książek historycznych tego roku. Już pobieżny rzut oka na spis treści, daje nam do zrozumienia, że mamy do czynienia z pracą wyjątkową. Autorka poza tym, że opisuje obrady pokojowe, w poszczególnych rozdziałach przedstawia nam losy państw, których sytuację rozstrzygano w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
26
2

Na półkach:

Świetna książka, szczegółowo opisująca przebieg konferencji pokojowej w Paryżu i wyłaniający się powojenny nowy ład Świata.

Świetna książka, szczegółowo opisująca przebieg konferencji pokojowej w Paryżu i wyłaniający się powojenny nowy ład Świata.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  216
 • Przeczytane
  41
 • Posiadam
  27
 • Historia
  16
 • Teraz czytam
  4
 • Historyczne
  3
 • Do kupienia
  2
 • I wojna światowa
  2
 • I WŚ i międzywojnie
  1
 • Nie mam i chcę przeczytać [Historia]
  1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne