Przez jasne wrota

Okładka książki Przez jasne wrota
Jerzy Bandrowski Wydawnictwo: Klinika Języka biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Przez jasne wrota
Klinika Języka
2017-01-01
2017-01-01
9788364197451
Klinika Języka Coryllus pamiętniki biografie

Książka to przede wszystkim opis podróży z Władywostoku przez Japonię, Chiny, Anglie i Paryż do Francji. Rozdziały poświęcone Japonii w pewnym momencie zaczynają nużyć, ale autor wraca do formy w Paryżu opisując wydarzenia i stosunki wśród Komitetu Narodowego Polskiego, Hallerczyków i ogół przebywających tam Polaków. Godny pochwały jest oszczędny i pozbawiony efekciarstwa reporterski styl Bandrowskiego

Wspomnienia Jerzego Bandrowskiego z 5 Dywizji Syberyjskiej są ogromnie emocjonujące. Tragizm sytuacji w której znaleźli się Polacy po rewolucji bolszewickiej i podroż autora statkiem z Syberii do Londynu, aby się przypomnieć Dramatyczna obojętność wszystkich możnych tego świata, zwłaszcza polskich polityków i generałów w Paryżu i Londynie wobec tysięcy pozostawionych rodaków na Dalekim Wschodzie. Boli, bo Czesi o swoich nie zapomnieli. I podziw Japończyków dla Polaków. Przepiękne pisanie J. Bandrowskiego nie daje o sobie zapomnieć, szczególnie podczas czytania opisu Wigilii Bożego Narodzenia na japońskim statku. Polecam bardzo serdecznie!

Dodaj cytat z książki Przez jasne wrota