Diabeł. Nowa biografia

Bellona
2018-05-17
2018-05-17
Paulina Maksymowicz
religia diabeł mistycyzm filozofia demonologia teologia chrześcijaństwo lucyfer

Okładka książki Bestiariusz słowiański. Część pierwsza i druga Witold Vargas, Paweł Zych
Bestiariusz sł... Witold Vargas, Pawe...
Okładka książki Intymne życie zwierząt Katharina von der Gathen, Anke Kuhl
Intymne życie ... Katharina von der G...
Okładka książki Tajemnica magicznego wywaru Olivier Gay, Fabrice Tarrin
Tajemnica magi... Olivier Gay, Fabric...

Dziękuję Bogu za Biedronkowe promocje na książki. Dzięki tym promocjom człowiek może wygrzebać sobie coś interesującego do poczytania, czasami nawet zaryzykować i wyciągnąć coś co normalnie by pominął. Tak by było i tym razem.

Muszę jednak wytłumaczyć czemu pominąłbym tą książkę. Nie dlatego, że przejawiam brak zainteresowania tematem, wręcz przeciwnie. W końcu wampiryzm i diabeł są bardzo bliskimi sobie tematami. Po prostu pominąłbym ją ze względu na priorytety w swoich zakupach a te zawsze będą nastawione na wampirzą literaturę (ewentualnie fantasy). Pomniejszym powodem jest, że z takimi „naukowymi” książkami zawsze jest to strzał w ciemno. Niestety okazuje się, że miałem rację.

Ci którzy spodziewają się opisu w jaki sposób zmieniło się postrzeganie i wizerunek diabła przez wieki aż do dzisiaj srodze się zawiodą. Ramy czasowe są do początku chrześcijaństwa (stworzenie świata) do XVIII wieku. Nie jest to jednak problem istoty, ponieważ ta książka ma poważniejszy problem. Wygląda na to, że w pewnym momencie autor chyba zgubił wątek i zapomniał o czym pisał. Po pierwszych rozdziałach które mniej więcej były na temat nagle dostajemy rozdział o czarownicach i czarach, potem o rozważaniu nad magią, następnie o opętaniach itd. Choć temat magii jest ciekawy i sam bym chętnie poczytał, nie zmienia to faktu, że kupiłem książkę która miała być nową biografią diabła, nie o czarach. I tak to się później dalej ciągnie do końca książki, gdzie nagle autor zaczyna rozwodzić się nad apokalipsą i antychrystem i kiedy ludzie spodziewali się końca świata. Czytałem podobne książki z tematyki wampiryzmu, gdzie ludzie wrzucali byle pierdoły (uwierzycie, że jeden kołek do wampirów zaliczył rusałki?) i osobiście powoli tracę do nich cierpliwość.

Ogólnie radzę uważać na tą książkę. Jeśli szukacie dzieła, które opisze jak zmieniał się wizerunek diabła możecie być zawiedzeni. Jeśli chcecie ją jako ciekawostkę to zapewne możecie być zadowoleni. W każdym razie proponuję kupić ją w jakiejś przecenie, moim zdaniem nie jest warta swojej ceny!

Tak, książka zaczyna się ciekawie, od "narodzin" diabła i czytelnik ma wrażenie, że autor pójdzie tym tropem aż do współczesności. Niestety opowieść traci impet i grzęźnie w bagnie cytatów, opinii i poglądów mniej lub bardziej ważnych teologów, mnichów, ojców kościoła, z czego wychodzi jeden wielki misz masz, bardzo łatwo ulatujący z głowy.

Z pewnością autor odrobił lekcje i przygotował się do pracy, lecz utknął w szczegółach, które niekoniecznie mogą interesować potencjalnego odbiorcę. Reasumując - ciężko czasami przebrnąć przez treść.

Najbardziej rozczarowuje, że pan autor zakończył swój wykład na XVIII wieku, w którym diabeł został przesunięty do sfery fantazji i przestał być traktowany poważnie. Czytelnik może odnieść wrażenie, że komuś tutaj odechciało się pisać. Epilog to krótkie, zdawkowe podsumowanie. Żegnaj odbiorco.

XIX, XX, XXI wiek - tematu nie ma. Przynajmniej nie według pana autora.

Z pewnością autor odrobił...

Powiem tak:
Początek książki jest niezły i można sobie wiele po nim obiecywać; mamy tutaj ewolucję postaci diabła od ksiąg starotestamentowych po średniowiecze, ciekawe zestawienie informacji przedstawiające po kolei skąd wziął się diabeł w obecnej postaci.
Niestety od połowy narracja traci wartkość i robi się po prostu nudna a miejscami nawet męcząca. Przypomina raczej chaotyczny wykład akademicki. Zlepki cytatów i wypowiedzi przeróżnych osób (w większości obcych czytelnikowi) powtarzalnych i wnoszących niewiele do sprawy. Więcej tu procesów czarownic ( też poplątanych i mało przejrzystych) niż samego diabła. W zasadzie historia kończy się na XVIII wieku, odniesień do współczesności -poza zdjęciami plakatów filmowych - brak.
Proponuję czytać do połowy, potem szkoda czasu:)

Powiem tak:

Osoba Diabła została przepracowana już przez popkulturę na wszystkie możliwe sposoby. Obecnie Lucyfer jest nie tyle tragiczną, co wręcz wzbudzającą sympatię postacią. Philip C. Almond pisząc „Nową biografię” postanowił przybliżyć najstarsze definicje Złego, posiłkując się zarówno źródłami historycznymi, jak i pismami, na których opiera się tradycja judeochrześcijańska. Zostajemy zatem przeprowadzeni nie tyle przez „dzieje” Diabła jako postaci, a raczej drogę, jaką przeszła na przestrzeni wieków rola zła samego w sobie.

Całą opinię przeczytajcie tutaj: https://www.kronikinomady.pl/2018/09/skrotem-wrzesien-2018.html

Diabeł, Szatan, Demon, Antychryst, Lucyfer, Lewiatan, Belzebub, Belial czy Książę Wschodu. W zależności od epoki, czasu czy położenia geograficznego Diabeł przybiera różne oblicza. I chociaż można w niego nie wierzyć, nie da się ukryć, że jest on mocno zakorzeniony w praktycznie każdej kulturze, począwszy od amerykańskiej czy europejskiej, po żyjące w najdzikszych zakątkach Amazonii plemiona Indian. Owocem fascynacji postacią Diabła w kulturze, jest najnowsza książką Philipa C. Almonda "Diabeł. Nowa biografia".

Philip C. Almond w swojej najnowszej powieści przygotował pełną i wyczerpująca analizę postaci i idei Diabła w kulturze Zachodu. Przybliża on rozważania na temat narodzin i upadku Diabła zarówno w kontekście Biblii jak i starożytnych zapisków. Opowiada jak postrzegano Szatana w średniowieczu, co leżało u podstaw polowań na czarownice oraz z czego wywodziła się w latach 70-80 XX w. tak silna tendencja do zabaw tabliczkami ouija czy odbywania seansów spirytystycznych. Na koniec autor przybliża nam współczesną koncepcję Diabła, jego wszechobecność zarówno w literaturze jak kinematografii, a także pierwsze próby obalenia idei Antychrysta i jego roli we współczesnym świecie.

Każdy, kto choć trochę śledzi moje wpisy doskonale wie, że jestem prawdziwą fanką zjawisk nadprzyrodzonych. Duchy, demony, opętania, zjawy czy słowiańskie straszydła to mój konik, o których czytam z prawdziwą przyjemnością. Nic więc dziwnego, że gdy tylko zauważyłam najnowszą powieść Philipa C. Almonda "Diabeł. Nowa biografia" z miejsca zapragnęłam ją przeczytać. Mam już za sobą kilka książek o podobnej tematyce, przez co byłam ogromnie ciekawa czy i tym razem autor spełni moje oczekiwania.

"Historia Boga w świecie Zachodu jest zarazem historią Diabła, a historia teologii - historią demonologii."

Przede wszystkim należy nadmienić, że "Diabeł. Nowa biografia" to swojego rodzaju praca naukowa. Nie znajdziemy tu wartkiej akcji czy charyzmatycznych bohaterów. To zbiór wielu wieków badań i zapisków dotyczących religii, Boga a co za tym idzie też samego Diabła. Stąd też styl autora jest bardzo naukowy, co w konsekwencji sprawia, że całość czyta się dosyć ciężko. W tekście znajdziemy wiele fragmentów Biblii czy innych zapisków, nad lekturą których należy się dogłębnie zastanowić. To samo tyczy się różnych ksiąg, które autor wielokrotnie przytacza, by w pełni zobrazować różne kierunki rodzących się idei i nurtów kulturowych.

Stąd też, nie polecałabym tej powieści wszystkim czytelnikom. "Diabeł. Nowa biografia" to lektura dla koneserów demonologii, którzy już z niejedną tego typu powieścią mieli do czynienia. Dla osób, które do tej pory nie spotkały się z tak dogłębną analizą postaci Diabła, lektura Philipa C. Almonda, może być po prostu za trudna i zbyt męcząca. Sama, doskonale zdawałam sobie sprawę, z jaką lekturą przyjdzie mi się mierzyć, stąd jestem w pełni usatysfakcjonowana wyborem. Autor bardzo obszernie i wyczerpująco podszedł do tematu, przedstawiając czytelnikowi wiele tez i punktów widzenia ówczesnych teologów i uczonych. Ogromnie podoba mi się, że otrzymaliśmy tu zestawienie dwóch obrazów Diabła: zarówno tego teologicznego, upadłego anioła, który sprzeciwił się swojemu stwórcy, jak również tego kulturowego, którego wizerunek jest coraz bardziej eksploatowany w kinie czy literaturze.

"Diabeł. Nowa biografia" Philipa C. Almonda to prawdziwa gratka, dla wszystkich miłośników duchów, demonów jak również całej demonologii. To bardzo obszerny obraz Diabła, który od lat przerażał, a jednocześnie fascynował miliony ludzi na całym świecie. To bardzo ciekawa praca naukowa, dogłębnie analizująca wiele aspektów z dziedziny teologii, którą mimo dosyć trudnego stylu, czyta się z prawdziwą przyjemnością.

Wiadomo nie od dziś, że wszystko co złe nas fascynuje i podobnie jest ze mną więc będąc przy kasie i w szale książkowym kupiłem tę o to biografię diabła/szatana. Nie ukrywam,że z dużym podnieceniem kilka tygodni później zacząłem czytać. Autor podzielił książkę na kilka głównych rozdziałów i na wiele tematów paro stronicowych. Na końcu każdego rozdziału jest podana dokładna bibliografia, która muszę przyznać jest imponująca gdyby to zsumować. Książka tłumaczy nam powstanie zła , demonów , diabła, i wszelkich innych form zła na podstawie omówionych cytatów z Biblii , autor umiejętnie wplata też własne spostrzeżenia jak i interpretacje największych teologów . Książka mniej więcej stara się zachowywać chronologie , jednak nie do końca. W następnych rozdziałach możemy przeczyta jak pojmowana była istota szatana na przestrzeni wieków . Jest również rozdział o czarownicach , czarach , magii , antychryście jak o sytuacji współczesnej postrzegania zła i szatana. Muszę zaznaczyć ,że wszystko w tej książce oparte jest na Biblii i na pismach teologów związanych tylko i wyłącznie z chrześcijaństwem. Książka niezła lecz moim zdaniem nie wyczerpuje tematu jak i nie jest jakaś rewelacyjna i porywająca. Czytając opis z tył okładki spodziewałem się czegoś więcej.

Rozkoszny i niebezpieczny, fascynujący i przerażający, znany i obcy – Diabeł w pracy Philipa C. Almonda miewa różnorodne oblicza, ale autor podkreśla, że jego znaczenia dla kultury Zachodu nie można ignorować. W „Diabeł. Nowa biografia” czytelnik znajdzie liczne odniesienie historyczne, literackie, teologiczne, zaznajomi się z dziesiątkami tytułów diabelskich monografii oraz innymi dziełami, które poruszają tę tematykę. To nie jest łatwa lektura, niemniej stanowi intrygujące dopełnienie dla wszystkich, których interesuje idea Diabła w kulturze, przemiana, jakiej dostąpił przez wszystkie wieki swojego istnienia oraz jego znaczenie w popularnym dyskursie przyszłości.

„Niniejsza książka jest próba uświadomienia współczesnym czytelnikom, że od zarania naszych dziejów aż po dziś historii ludzkości nie da się opowiedzieć, a życia ludzkiego nie można było przeżyć w oderwaniu od historii Diabła. Świadomość ta pozwoli nam zarazem zrozumieć, że przez ostatnie dwa tysiące lat walka dobra ze złem, tocząca się w sercach i umysłach ludzi, była jedynie odzwierciedleniem kosmicznej walki Boga z Szatanem – tego, co boskie, z tym, co diabelskie – która stworzyła całą naszą historię.”

Fascynująca książka dla koneserów tematu.

• Religia
  • Religia