Łowcy szpiegów. Polskie służby kontra CIA

reportaż
Czerwone i Czarne
2018-02-28
2018-02-28
reportaż polityka historia służby specjalne

Okładka książki Święte prawo. Historie ludzi i kamienic z reprywatyzacją w tle Iwona Szpala, Małgorzata Zubik
Święte prawo. ... Iwona Szpala, Małgo...
Okładka książki Polscy szpiedzy Arkadiusz Biedrzycki, Sławomir Koper
Polscy szpiedzy Arkadiusz Biedrzyck...
Okładka książki Szpiedzy Mossadu i tajne wojny Izraela Yossi Melman, Daniel Raviv
Szpiedzy Mossa... Yossi Melman, Danie...

Jeśli odpuścimy sobie chaotyczność książki a będziemy ją traktowali bardziej jako zbiór opowieści szpiegowskich to dostaniemy ciekawą lekturę na jeden wieczór. Mimo braku bibliografii widać, że sporo pracy ze źródłami poczynił autor. Do tego dodać należy przeprowadzone samodzielnie poszukiwania i wywiady. Bardzo jest to cenne.

Jeden z rozdziałów tej książki stał się zalążkiem/skrótem Niewidzialnych tego samego autora. Dla mnie niestety pierwszą przeczytaną książką byli właśnie Niewidzialni.

Jeden z rozdziałów tej książki stał się...

Bardzo dobrze napisana. Świetnie się czyta. Sama konstrukcja rewelacyjna. Dowiadujemy się wielu rzeczy, choć w sumie rzecz tyczy się w podstawowym stopniu Leszka Chrósta.

Świetnie napisana, płynnie się czyta, rozdział bo 'dziewiątce' zwala z nóg.

Świetnie napisana, płynnie się czyta, rozdział bo 'dziewiątce' zwala z nóg.

Świetny reportaż, myślę że nawet mógłby służyć studentom dziennikarstwa może nie jako lektura obowiązkowa, ale polecana, bo ma w sobie wszystko, co powinien mieć dobry reportaż, czyli:
- przedstawienie faktów na podstawie rzetelnego, autorskiego śledztwa,;
- przedstawienie różnych punktów widzenia, nawet jeśli czasem prezentowane informacje okazują się sprzeczne;
- powstrzymywanie się przed własnymi ocenami osób czy zdarzeń;
- hamowanie chęci "zabłyśnięcia" wiedzą - autor nie zawłaszcza informacji czy ciekawostek, które poznał od swoich rozmówców.
Nie spodziewałam się tak dobrej lektury, a jednak.

- przedstawienie faktów na podstawie rzetelnego, autorskiego śledztwa,;
-...

Książka o kontrwywiadzie w czasach zimnej wojny.

Autor przedstawia bardzo interesujące fakty dotyczące polskich szpiegów, metod używanych do ich dekonspiracji, technik kamuflażu i wiele innych. Zgromadzenie tego materiału wymagało wiele trudu, zwłaszcza biorąc pod uwagę specyfikę tematu i tajność wszystkiego co z nim związane. To, że autorowi udało się odnaleźć i porozmawiać z kilkoma kluczowymi agentami SB i szpiegami, jest osiągnięciem zasługującym na pochwałę i szacunek. Ponadto, autor jest rzetelny w opisie wydarzeń. Zazwyczaj prezentuje kilka aspektów i wspomnień różnych osób dotyczące tego samego wydarzenia.

Jeśli chodzi o potknięcia to zarzut mam tylko jeden- ta książka powinna być oddana przed drukiem do osoby, która zna się na redagowaniu. Jest to wszystko tak chaotyczne i niespójne, że ciężko czytelnikowi to poskładać w jedną logiczną całość. Mnóstwo ciekawych informacji podanych w strzępach, bez ciągłości chronologicznej czy przyczynowo-skutkowej.

Przy takim rozedrganiu i braku organizacji raczej szpiegiem autor byłby marnym, ale z dobrym redaktorem u boku, pisarzem może być jeszcze całkiem niezłym.

Książka o kontrwywiadzie w czasach zimnej wojny.

O książkach Tomasza Awłasewicza dowiedziałam się z rozmowy autora z Karolem Paciorkiem na kanale Imponderabilia, którą serdecznie polecam. Pan Tomasz ciekawie opowiadał o służbach i widać, że ten temat to jego pasja, świetnie się go słucha, a także czyta. Książka zainteresowała mnie tematyką kontrwywiadu i wywiadu PRL oraz CIA.

Książka była dla mnie bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Pokazuje kulisy działania kontrwywiadu i to na dodatek polskiego, który okazywał się zaskakująco skuteczny. Bohaterowie opisywanych wydarzeń, to prawdziwi ludzie, którzy stali po dwóch stronach żelaznej kurtyny, którzy mieli całkowicie różną motywację do tego co robią. Jestem pod wrażeniem tego, jak dobrze autor się przygotował do napisania tej pozycji. Jeśli ktoś lubi książki i filmy szpiegowskie, to zdecydowanie powinien przeczytać jak szpiedzy działali naprawdę i kto tak naprawdę starał się ich rozpracować.

Bardzo dobra pozycja. Czytałem kilka książek o tematyce wywiadowczej, z oczywistych wzgledów przebrzmiewał tam kontrwywiad, ale zawsze jako tło. Z naturalnych powodów działalność szpiegowska jest bardziej medialna niż żmudna praca oponentów. Ta książka skupia sie na zadaniach, metodach pracy, relacjach drugiej strony, czyli kontrwywiadu. Czyta to się bardzo przyjemnie, lekko i z zaciekawieniem. Autor zebrany materiał przedstawił w sposób spójny, przejrzysty i wiarygodny. Dotarł do ludzi, którzy stanowili o główną obsadę rozgrywek wywiadowczych i kontrwywiadowczych w czasach zimnowojennych. Polecam!

Tomasz Awłasewicz wziął na warsztat nieco niedocenianą do dzisiaj strukturę służb specjalnych. Tematyka kontrwywiadu, tak często mylonego z wywiadem, niekoniecznie jawi się jako ta, z którą wiążą się wielkie akcje szeroko opisywane przez media. Kontrwywiad pozostaje niezauważony, kiedy wszyscy dookoła rozprawiają tylko o szpiegowaniu i walce wywiadów.
Autor w książce pokaże nam jak bardzo możemy nie zdawać sobie sprawy z tego co i kto faktycznie stanowi kręgosłup wielkich i znanych spraw oraz wręcz prozy życia osób, które na co dzień zajmowały się zabezpieczeniem kontrwywiadowczym kraju. Bardzo niecodzienną rzeczą, są wspomnienia osób które w tamtych czasach były przeciwnikami dla naszych służb, co dodaje dodatkowego smaczku opowieści, która snuje się wokół jednego z najciekawszych szpiegów złapanych w Polsce.
Z wiadomych względów autorowi dane było opublikowanie tylko treści związanej z działalnością Departamentu II MSW w czasach PRL. Niemniej jednak wiele z epizodów tamtych historii sięga, o czym można przekonać się z lektury, w czasy dalekie po upadku ustroju komunistycznego w naszym kraju.
Dotarcie do osób, które w zamierzeniu służb, zarówno polskiej jaki i amerykańskiej, miały pozostać nikomu nieznane, brzmi niemal jak sci-fi jednak autorowi zapewne po wielu latach udało się czego dowodem są "Łowcy szpiegów" oraz kolejna pozycja, która wyszła spod pióra Pana Awłasewicza.

Autor w książce...

7,5/10