Czwarta ofiara

Okładka książki Czwarta ofiara Mari Jungstedt
Okładka książki Czwarta ofiara
Mari Jungstedt Wydawnictwo: Bellona Cykl: Inspektor Anders Knutas (tom 9) Seria: Mistrzynie Kryminału Obyczajowego kryminał, sensacja, thriller
Inspektor Anders Knutas (tom 9)
Mistrzynie Kryminału Obyczajowego
Det Fjärde Offert
Bellona
2018-01-25
2013-05-16
Wojciech Łygaś
Jungstedt napad bank

Ostatnia książka z cyklu, która jest dostępna w mojej bibliotece. A szkoda bo zżyłam się z Andersem Knutasem i Karin Jacobsson i polubiłam ich sposób pracy. Akcja rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych. Poznajemy wydarzenia sprzed kilkunastu lat, które są przyczyną aktualnie popełnianych zbrodni. Przeszłość nie daje o sobie zapomnieć a chęć zemsty ( jestem w stanie nawet przyznać, że słusznej) rujnuje życie innych osób.
W życiu osobistym bohaterów też zachodzą istotne zmiany. Czy mogą być jeszcze szczęśliwi?

Mimo, że jestem fanką serii o Inspektorze Andersie to ta część była mocno naciągana. Jakby pisana na siłę. Ot kolejna część serii.

Bardzo szybko i sprawnie się czyta. Ciekawy pomysł.

Bardzo szybko i sprawnie się czyta. Ciekawy pomysł.

Ciekawy wątek, szybko się czyta

Ciekawy wątek, szybko się czyta

Bardzo dobra, ciekawa wciągająca wiele wątków, po za zbrodnia ciekawe wątki rodzinne. Minus za zbyt wiele mocnych wydarzeń i słabe wyjaśnienie sprawy

Nudne, jak flaki z olejem. Niech lepiej Jungstedt da sobie spokój z pisaniem, bo nie idzie jej to w żadną stronę.

Przeszłość ma to do siebie, że jak daleko byśmy od niej nie uciekali zawsze nas dogoni. Dwa napady, które niby nic nie łączy. Włamywacze giną jeden po drugim, ale tylko przeszłość może przynieść wiedzę, kto zabija. Autorka prowadzi więc dwie linie czasowe w książce, które na końcu łączą się i w całej okazałości pokazują prawdę. Poboczne wątki obfitują w zloty i upadki w życiu prywatnym komisarza i jego zastępczyni, dziennikarz przeżywa tragedię rodzinną, a to wszystko w obliczu napadu, wypadku oraz morderstwa. To tylko życie na sennej Gotlandii, niby nic się nie dzieje, ale jak już coś się wydarza to wszystko na raz. Akcja nie toczy się zbyt wartko, zagadka jest dość prosta, no i jest to kryminał na odprężenie, a nie na głębsze skupienie.

To moja druga książka tej autorki, nie zawiodłam się ! Tak samo jestem zaskoczona zakończeniem i akcja jak w poprzedniej książce :)
Minusem na pewno jest brak oznaczenia rozdziałów i stanowczo za dużo opisów !

Minusem na pewno jest brak oznaczenia rozdziałów i stanowczo za dużo opisów !

Seria o inspektorze Knutasie to jak dla mnie na pewno nie światowy bestseller (jak informują okładki książek). Jeśli ktoś oczekuje kryminału jak u Mankella, to się rozczaruje. Czytałam po kolei i widziałam błędy, nie wiem czy wynikające z tłumaczenia, czy może z zapomnienia autorki (inny wzrost, wiek itp.). Niemniej jednak jeśli ktoś oczekuje lekkiej, niezobowiązującej lektury, to polecam całą serię.

• Kryminał
  • Mari Jungstedt

Dodaj cytat z książki Czwarta ofiara