Wielka księga emocji

Okładka książki Wielka księga emocji Carles Arbat, Rafael Bisquerra Alzina, Esteve Pujol i Pons
Okładka książki Wielka księga emocji
Carles ArbatRafael Bisquerra Alzina Wydawnictwo: Jedność opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
All about El gran libro de las emociones
Jedność
2017-01-01
2017-01-01
Katarzyna Gajos

W "Wielkiej księdze emocji", zebrano opowieści z różnych zakątków świata, te znane i mniej znane – wszystko po to, by zobrazować wachlarz emocji, z jakimi mierzymy się każdego dnia. Przytaczane opowiadania obrazowo wskazują na poprawne i niewłaściwe zachowania, celując w omówienie konkretnej emocji nazwanie jej. I tak spośród strachu, gniewu, smutku, wdzięczności, nieśmiałości, czy impulsywności możemy przyjrzeć się niełatwej sztuce czerpania nauki i radzenia sobie w sytuacjach wywołujących dane emocje.
Czy możemy się wykształcić w sobie umiejętność nazywania uczuć i kontrolowanego ich okazywania? Oczywiście, że tak, ale w zależności od rodzaju uczucia i psychiki każdego z nas, droga do osiągnięcia tego celu z pewnością okaże się różna. Ta cenna, pięknie wydana książka pomoże dzieciom, ale też rodzicom opanować tę trudną sztukę. Na końcu umieszczony został spis zdań i cytatów, które dodatkowo pomogą utrwalić przedstawione zagadnienia i pozwolą szybko wrócić do najważniejszych sentencji, cennych przy nauce wyrażania emocji. Jedna z tych pozycji, która zachwyci nie tylko dzieci, ale także dorosłych.

Ciekawy pomysł na książkę, jestem jednak lekko zawiedziona realizacją. O ile same emocje są dobrze przedstawione, to niektóre historie mające je pokazywać nie trafiły do mnie.

"Wielka księga emocji" to książka o emocjach, uczuciach, zarówno dobrych jak i złych.
Spotkamy się tu między innymi z Gniewem, Strachem, Smutkiem, Empatią, Nieśmiałością, Wdzięcznością i Przebaczeniem.
Każda emocja jest na początku opisana i wytlumaczona. Następnie jest opowieść z daną emocją w roli głównej, a na końcu jest jej króciutkie wytlumaczenie.
Książka bardzo ładna, przejrzysta, ciekawa i ucząca, więc zdecydowanie polecamy!

Książka bardzo...

Emocje są nieodłączną częścią naszej codzienności. Czasami trudno jest nad nimi zapanować. Żeby łatwiej je zrozumieć i reagować trzeba najpierw wiedzieć co czujemy. I o ile dorośli czasami wiedzą o tyle dzieci dopiero się uczą i wszelkie reakcje są dozwolone a rodzic powinien przytulic kiedy jest źle. Temat dość trudny, ale jeśli nauczymy się, że o emocjach trzeba rozmawiać, tak jak o ulubionych zabawkach czy jedzeniu, to myślę, że będzie nam łatwiej je zrozumieć i pomoc dziecku. Sami czasami wściekamy z powodu błahostki np. rozlanego gara zupy 🙈 i w takiej stutacji raczej nie chcielibyśmy, żeby ktoś nas poklepał po ramieniu i powiedział "no i o co się znowu złościsz? Ugotujesz drugi raz".Mnie by to jeszcze bardziej podburzyło😂 Chyba każdy wolałby być zrozumiany... Dla kogoś to błahostka a dla innej osoby ważna sprawa.
,,Wielka księga emocji" to książka dzięki której można właśnie poznać emocje. Są bajki, jest wprowadzenie i wyjaśnienie czym dana emocja się charakteryzuje i jest morał. Wstępy o emocjach są bardzo przydatne, może nie powiedzą wiele kilkulatkowi, ale rodzicowi już dadzą do myślenia. Na dziecku za to zrobią wraznie wspaniałe bajki, legendy i baśnie a każda w jakiś sposób pouczająca. Te bajki są bardzo wdzięcznym tematem do rozmowy z dzieckiem. W dwudziestu opowieściach znajdziecie dwadzieścia najważniejszych emocji od złości, smutku i zemsty po wdzięczność, przebaczenie czy empatie. Książka wzbogacona jest o ilustracje, wiec zainteresuje juz najmłodsze dzieci. Jest to jedna z lepszych książkę o emocjach i serdecznie ją wam polecam 👍

Dla nas kompletne nieporozumienie i wielki zawód.

Dla nas kompletne nieporozumienie i wielki zawód.

Książka „Wielka księga emocji”
Autor Esteve Pujol, Bisquerra Alzina Pons Rafael
Wydawnictwo Jedność
Data premiery 12.02.2018r.
Liczba stron 120
Kategoria wiekowa 6+
Ta wspaniała księga wprowadza dzieci w fascynujący świat emocji, czyli w świat uczuć. Na jej stronach przedstawione zostały baśnie i opowieści, w których wyeksponowano rozmaite uczucia ich bohaterów. Wszystko po to, by dzieci potrafiły rozpoznawać i nazywać emocje i by potrafiły okazywać je w sposób kontrolowany i adekwatny do sytuacji. Nie ma uczuć dobrych i złych, ale, każdy się chyba z tym zgodzi, nie powinniśmy okazywać szalonej radości w miejscu, gdzie wymagana jest od nas cisza i skupienie, np. w urzędzie czy podczas szkolnych zajęć, podobnie jak umiejętność nieokazywania złości czy gniewu cechuje człowieka opanowanego i kulturalnego.

Gniew, strach, radość, wdzięczność, smutek… to tylko niektóre z emocji, które zostaną oswojone dzięki tej pięknej i mądrej księdze. Zapraszamy do odkrywania świata emocji. To wspaniała wędrówka w głąb siebie i fascynująca przygoda.
Odbiorcy:
dzieci, które oswajać będą świat uczuć,
nauczyciele i wychowawcy pragnący nauczyć dzieci radzenia sobie z emocjami,
rodzice i opiekunowie, którzy chcą pomóc dzieciom w rozwoju emocjonalnym.
Dlaczego warto nabyć tę książkę:
przedstawia baśnie i opowieści, akcentując w nich emocje, jakie towarzyszyły ich bohaterom – w ten sposób uczy dzieci rozumienia towarzyszących nam przez całe życie uczuć,
dzięki niej dzieci będą potrafiły rozumieć emocje swoje i swojego otoczenia; będą potrafiły właściwe zarządzać swoimi uczuciami, tak by ich nie tłumić, ale jednocześnie uzewnętrzniać je we właściwy sposób.
Książka „Wielka księga emocji” to pozycja, która uczy młodego czytelnika i pokazuje mu czym są emocje, jak sobie z nimi radzić.
Książka została podzielona na trzy części, „Moje emocje” zawieraj opowiadania, które mówią o wartościach i pokazują właściwy wzorzec. „Zbliżają mnie”, to przypowieści, nawiązujące do sposobu na pokonywanie przeciwności oraz nadzieja. „Do innych”, to część poświęcona na relacje z innymi i szersze spojrzenie na otoczenie. Książka została wydana w przepiękny sposób, bajkowe ilustracje nie pozwalają oderwać oczu od każdej strony książki. To mądra i pouczająca pozycja dla dzieci i ich opiekunów, która może stać się wsparciem w ważnych rozmowach.

Książka „Wielka księga emocji”
Autor Esteve Pujol, Bisquerra Alzina Pons Rafael
Wydawnictwo Jedność
Data premiery 12.02.2018r.
Liczba stron 120
Kategoria wiekowa 6+

MaleWielkieKsiazki.blogspot.com
Wzięłam do ręki tę książkę i pomyślałam : "Jak to? Kolejny zbiór bajek i baśni?Przecież miało być o emocjach!". A potem opowieść, za opowieścią dałam się oczarować skojarzeniom, odniesieniom i przepięknie dobranym historiom. Niektóre oczywiście były mi znane, ale kilka zaskoczyło mnie i naprawdę ujęło swym przekazem.
(...)
Pięknie, interesująco i z wielką mądrością, spokojem o emocjach. Postacie i historie częściowo znane, ale doszukamy się w nich zupełnie innych przekazów, a nawet i faktów. Oto słynny "Flecista z Hamelin", który pomógł mieszkańcom małego miasteczka pozbyć się niechcianych szczurów, a oni potraktowali go wyjątkowo niewdzięcznie. Musiał uciec się do czynów, które wstrząsnęły ludźmi.
Z pewnością słyszeliście o Tomciu Paluchu, będzie i w tej książce przykładem małego, wielkiego człowieka. Jest o błędach, doświadczeniach życiowych, porażkach, ale i osobistych sukcesach, pięknych uczuciach czy spełnianiu marzeń, osiąganiu celów i przezwyciężaniu lęków.
Znajdziecie tutaj chyba wszystkie albo prawie wszystkie emocje i ich omówienia. Jest o poznawaniu siebie, kontrolowaniu swoich emocji, jest o rozróżnieniu strachu od lęku. Poznamy nieśmiałość, odpowiedzialność, asertywność, wdzięczność, smutek i poczucie winy, impulsywność oraz to jak cieszyć się pięknem. Empatia, ale i zemsta, wspomnienia i co to znaczy być realistą. Dowiemy się, jak stać się odpornym i radzić sobie w trudnych sytuacjach.
Zbiór historii z wielu stron świata. Znajdziemy legendy z Chin czy Afryki, ale i opowieści ludowe z Hiszpanii, Grecji, oraz Brazylii.
Naprawdę mnóstwo treści i to tej najważniejszej i najbardziej istotnej w życiu każdego człowieka. Moim zdaniem, tak powinny wyglądać podręczniki w szkołach, gdzie dzieci uczą się życia w grupie, podejmowania decyzji, realizacji celów i po prostu tego, jak pięknie i dobrze żyć. Tutaj ukazano te trudną sztukę w przystępny i mądry sposób.
Na zakończenie książki, zbiór myśli i cytatów znanych osób. Wśród autorów znajdziemy takie nazwiska, jak Mark Twain, Cyceron, Platon czy William Szekspir.

MaleWielkieKsiazki.blogspot.com
(...)
Pięknie,...

O emocjach słów kilka
Czym są emocje? Czy to dobrze, że je odczuwamy? Jak się nimi dzielić, w jaki sposób o nich mówić? Życie pokazuje, że nawet dorośli mają wielki problem z nazwaniem swoich emocji, dlatego warto się tego nauczyć jeszcze będąc dzieckiem.
Doskonałym wstępem do identyfikowania swoich emocji, do określenia ich natężenia, do tego, by potrafić je nazwać i radzić sobie z nimi, jest wciągająca książka dla dzieci, opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność. Esteve Pujol i Pons Rafael Bisquerra Alzina stworzyli wspaniały zbiór opowieści, które zwiększają naszą świadomość emocjonalną, które uczą rozpoznawać zachowania wpływające na odbiór naszej osoby przez innych, ale i pozwalających rozpoznać zachowania oraz wydarzenia, które wpływają na nas korzystnie i te, które czynią nam krzywdę. Tak zwana inteligencja emocjonalna już dawno okazała się być bardziej przydatną niż poziom inteligencji wyrażony wysokością ilorazu inteligencji, czyli IQ. Dlatego też warto pracować nad znajomością siebie, a także dokładnie obserwować ludzi wokół nas.
Wiedza na temat emocji jest nieoceniona w kontaktach interpersonalnych, pozwala też wyeliminować wszystkie błędy komunikacyjne. Pięknie ilustrowana przez Carlesa Arbata książka pt. „Wielka księga emocji”, uczy najmłodszych nazywania emocji, kontroli nad nimi, odporności i radzenia sobie w trudnych, w tym konfliktowych sytuacjach, a także cieszenia się nawet małymi rzeczami. Przywołane historie, często znajome, dzieci mogą czytać samodzielnie, bądź z pomocą opiekuna, który dodatkowo podsumuje opowieść i wciągnie dziecko w rozmowę o opisywanych wydarzeniach. Dlatego też książka jest nie tylko wspaniałym prezentem dla najmłodszych, ale również interesującą pomocą dla nauczycieli czy bibliotekarzy, którzy na jej podstawie konstruować mogą scenariusze lekcji traktujące o emocjach, właściwym zachowaniu w określonych sytuacjach, a także o radzeniu sobie ze stresem czy gniewem.
Książka podzielona jest na trzy części – część pierwsza „Moje emocje” zawiera opowiadania, które traktują o fundamentalnych wartościach, pozwalają kształtować właściwe postawy. Część druga, zatytułowana „Zbliżają mnie”, zawiera przypowieści, dające siłę do tego, by pokonywać przeszkody oraz nadzieję na lepsze jutro. Ostatnia część książki, zatytułowana „Do innych”, podsuwa pomysły pozwalające polepszyć stosunki z otoczeniem, a nawet naprawić popełnione błędy. Twarda oprawa pozwala wielokrotnie sięgać po publikację, a jednocześnie zachować ja w niezmienionym stanie, zaś nasycone barwy cieszą oczy, podobnie jak ciekawe ilustracje pobudzające wyobraźnię dziecka. Tym samym „Wielka księga emocji” jest publikacją wyjątkową, której wartość – jako biblioterapeuta – doceniam i którą stosuję przy konstruowaniu scenariuszy zajęć.

Recenzja na www.qulturaslowa.pl

O emocjach słów kilka

Nie jestem żadnym psychologiem więc nie powiem Wam jakoś fachowo jak to z tymi emocjami bywa. Jestem jednak mamą, więc wiem, że uczucia to coś, z czym nasze dzieciaczki nie zawsze sobie radzą. Bo wiadomo, że odczucie głodu jest dość łatwe do rozpoznania. Gdy jest nam zimno lub gorąco - też wiadomo, że coś się dzieje. Ale czy tak łatwo jest zrozumieć, dlaczego właśnie do naszych oczu napływają łzy? Albo dlaczego nagle wszystko co nas otacza wydaje nam się być złe i brzydkie? My dorośli potrafimy już rozpoznawać te emocje. Wiemy kiedy jesteśmy rozgniewani, smutni, bezradni.

Inaczej to wygląda u dzieci. Moja Natalka wiele razy budziła się z popołudniowej drzemki z płaczem. I nigdy nie potrafiła powiedzieć, skąd te łzy. Alicja przez wiele lat nie potrafiła spać sama. Od małego calutką noc musiała trzymać mnie za rękę. Tak jakby bala się, że gdy mnie puści - zniknę. Dlaczego? Nie mam pojęcia. Ona sama nie potrafi mi tego wytłumaczyć. Po prostu tak miała i już. Teraz już z tego wyrosła. Ale gdybym się tak mocno zastanowiła, pewnie mogłabym Wam przytoczyć nie jedno takie zdarzenie. Zresztą pewnie nie tylko ja. Wiele mam boryka się z podobnymi problemami.

Bo jak się okazuje, człowiek musi się w życiu nauczyć wszystkiego. Nie tylko pisać, czytać i liczyć. Są też takie szczegóły naszego życia, na które w zasadzie nie zwracamy uwagi, a są one równie istotne co cała reszta. Na przykład emocje. Czy nie łatwiej byłoby brzdącowi, który właśnie pacnął koleżankę w ucho tylko dlatego, że bawi się jego ulubionym samochodzikiem, że to co w tej chwili poczuł to zwykła zazdrość? Że nie on pierwszy po niego sięgnął? Może gdyby to wiedział, mógłby zareagować w inny sposób i cała sprawa nie skończyła by się na dywaniku u wychowawczyni? Tylko, ze to właśnie wiemy my. Dorośli. Wiemy, że chłopiec był zazdrosny i nie potrafił obie poradzić z tym co czuje, więc użył pierwszego lepszego rozwiązania, by ukarać niegrzeczną koleżankę. Maluch jednak tego nie wiedział. On myślał tylko o tym, że jest mu teraz źle. A nie wiedząc jak temu zaradzić, zrobił pierwszą rzecz jaka mu przyszła do głowy.

Rozpisałam się, wiem to. Ale to dlatego, że emocje, to według mnie trudny temat i cieszę się, że jest ktoś, kto pomyślał o tym, by nauczyć dzieciaki radzenia sobie z nimi. Wielka księga emocji powstała po to, by wiedzieć jak tłumaczyć dzieciakom to co czują. Jak nazwać to co się z nimi dzieje i jak sobie z tym radzić. I powiem Wam, że choć miałam już w rękach podobne książki, ta jest naprawdę wyjątkowa. Niepowtarzalna. I już Wam piszę dlaczego.

Zazwyczaj w tego typu publikacjach są opowiadania związane z danym zachowaniem i to wszystko. Wiecie. Na przykład historyjka o niegrzecznej dziewczynce, co popsuła zegarek a potem bardzo tego żałowała. Albo o małym chłopcu, który poszedł sam do lasu i potem miał nauczkę. Takie opowiadania pokazują dzieciakom czego nie należy robić, opisują uczucie dzieci i... oczekują, że maluch sam wyciągnie z nich wnioski dzięki zawartemu w danej historii morałowi. W tym przypadku jest ciut inaczej. Tutaj przed każdym opowiadaniem jest kilka słów wstępu. Tam autor wyjaśnia co chce przekazać poprzez przytoczoną historię i niekiedy radzi, jak pracować z dzieckiem by ten cel osiągnąć. Dalej jest opowiadanie na konkretny temat. A na końcu kilku zdaniowe podsumowanie oceniające postępowanie bohaterów historii i wyjaśniające co było dobre a co złe.

Dobry pomysł? Według mnie - genialny! Dzięki tym wszystkim wskazówkom nie tylko dziecku jest łatwiej ocenić co wydarzyło się w przytoczonej przed chwilką historii, ale też i nam rodzicom - gdy chcemy na dany temat z naszym brzdącem porozmawiać. Ta książka pomaga nam zwrócić uwagę na istotne szczegóły i nakierowuje na właściwy tor. Genialne. Kolejnym ogromnym plusem jest to, że lektura ta porusza znacznie bardziej skomplikowane zagadnienia niż te, do których zaglądałam dotychczas. Tu nie ma rozdziału typu smutek, żal, radość, szczęście itp. Jest natomiast taki rozdział jak impulsywność, odporność i radzenie sobie w trudnych sytuacjach, być realistą, asertywność i wiele wiele więcej.

Przyszłoby Wam do głowy rozmawiać z maluchem o asertywności? Fakt, powtarzamy nie raz - nie pozwalaj sobie wchodzić na głowę, nie używaj przemocy, ale gdy ktoś cię uderzy - nie bądź mu dłużny i wiele wiele więcej. Nie używamy jednak właściwych słów. Wydają nam się ona za trudne, zbyt skomplikowane. A wcale tak nie jest! Niech nasze dziecko od małego potrafi opisać to co się z nim dzieje we właściwy sposób. Niech wie, co robi itp. To dla nas to słownictwo jest skomplikowane, bo rzadko go używamy. Jak zaczniemy częściej - nie będzie dla nas niczym dziwnym. Czas rozbudować swój słownik emocjonalny i nie bać się nazywać rzeczy po imieniu. To tylko dobrze nam zrobi.

Znów się rozpisałam, oj macie się dziś ze mną. Ale po tym moim "gadulstwie" widać tylko, że wzbudziła we mnie ta książka wiele emocji. Podoba mi się, naprawdę jestem pod wrażeniem. Nie przypuszczałam, że będzie taka ciekawa. Że ktoś będzie potrafił ująć te trudne tematy w taki ciekawy i mądry sposób. Brawo! A do tego jeszcze lektura ta jest także pięknie wydana. Jest dużego formatu, ma grubą sztywną okładkę, grube śliskie kartki wewnątrz i... przepiękną szatę graficzną. Trudno oderwać wzrok od tych ilustracji. Wierzcie mi.

Na zachwalałam tak tą lekturę, że od tego cukru pewnie wszystko się już lepi. Ale byłam szczera. Książka ta według mnie jest genialna. Otwiera oczy nam dorosłym i bardzo pomaga wszystkim małym czytelnikom. Jest mądra, szczera, ciekawa i pomocna. Uwielbiam takie książki. Które nie tylko dostarczają nam rozrywki, ale które w pewien sposób ułatwiają nam zrozumienie wielu rzeczy. Sprawiają, że jest nam łatwiej. Poruszają one bowiem tematy trudne, na które często nie potrafimy rozmawiać. Nie raz spotkałam się z czymś takim i dla mnie takie właśnie książki zawsze są najbardziej wartościowe. Ta z całą pewnością dołączy do tego grona. Jest przepiękna. I na pewno bardzo nam się przyda. Wam także polecam tą księgę. Bez względu na to, czy macie jakieś problemy z emocjami u waszych pociech czy nie. Jestem pewna, że i tak Wam się spodoba. I że sporo z niej wyniesiecie dobrego. Polecam!

• Dla dzieci6
  • Jedność
  • Baśnie i legendy/ dla dzieci
  • Dziecięce 2022
  • Dzieciństwo W.

Dodaj cytat z książki Wielka księga emocji