Historia Polski 1914-2015

2017-07-17
2017-07-17
9788301192587
historia Polski Polska historia

Prawdziwa historia Polski. Bez komunistycznych naleciałości. Polecam.

Prawdziwa historia Polski. Bez komunistycznych naleciałości. Polecam.

Niestety, to nie jest książka naukowa. Kupiłem tę książkę w celach hobbystycznych, w celu poznania najnowszej historii Polski. Jakkolwiek całość treści czyta się dość ciekawie, tak niestety widać, że autor uważa, że jego opinia jest jedyną i słuszną prawdą, co zaskakuje biorąc pod uwagę wydawnictwo i reputacje autora.
Autor wielokrotnie wydaje swoje opinie, ocenia osoby i wydarzenia w sposób wybitnie subiektywny i stronniczy - im historia nowsza, tym autor nie ukrywa swoich poglądów politycznych i wydaje pozytywne opinie na temat swoich idoli politycznych oraz krytykuje swoich przeciwników.
W książce brakuje jakichkolwiek źródeł (bibliografii, cytatów itp.), których bym się spodziewał przy tego typu publikacji. W połączeniu z w/w trzymaniem się autora własnych przekonań, uprzedzeń i opinii, brak zewnętrznych źródeł oraz przeciwstawnych opinii, całość przedstawianych faktów niestety trzeba wielokrotnie poddawać w wątpliwość i szukać innych źródeł dla weryfikacji prawdy.

Na plus muszę dodać że lekturę czyta się stosunkowo lekko, oraz prezentowane wydarzenia i poglądy są przedstawiane w sposób uporządkowany oraz stosunkowo zwięzły.

Niestety, nie tego oczekiwałem od "sztandardowego podręcznika historii" oraz "wybitnego znawcę tematu". Polecam ostrożność i szukanie weryfikacji stawianych tez i poglądów w bardziej naukowych źródłach.

Autor wielokrotnie wydaje swoje opinie, ocenia osoby i...

Zapraszam do posłuchania mojej recenzji na YouTube (mniej niż 3min):

Zapraszam do posłuchania mojej recenzji na YouTube (mniej niż 3min):

Pokaż mimo to video - opinia

100 lat historii Polski opisane w ciekawy sposób.

100 lat historii Polski opisane w ciekawy sposób.

Kupiłem tę książkę głównie ze względu na chęć lepszego poznania historii Polski międzywojennej. Opinie były niezłe, wydawnictwo PWN. Niestety, książka mocno mnie rozczarowała ze względu na mocną stronniczość autora i omawianie tematu z poziomu polskiego patriotyzmu budowanego na katolickich podstawach. Autor ma oczywiście prawo do swoich ocen, podobnie zresztą jak czytelnik. Do mnie taka forma nie trafiła i jest to jedyna książka, której pozbyłem się (uwolniłem), bo uznałem, że nie wrócę do niej, więc nie było sensu, żeby zajmowała miejsce na półce.

Opisywanie historii Polski przede wszystkim w kontekście wielkiej i wyłącznie pozytywnej roli Kościoła Katolickiego, poświęcanie osobnych rozdziałów postawie KK w danym okresie - nie tego spodziewałem się po tej pozycji. Nie interesują mnie prywatne poglądy autora, ale zapłaciłem za książkę i mając na uwadze powagę wydawnictwa liczyłem na obiektywny opis wydarzeń. Niestety, pozycja została wydana już w "nowej" patriotycznej Polsce, a autor, jak się okazało, jest czynnym działaczem politycznym partii rządzącej, co - niestety - jest bardzo mocno zauważalne w sposobie postrzegania rzeczywistości.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Skondensowana najnowsza historia Polski.

Skondensowana najnowsza historia Polski.

Dodaj cytat z książki Historia Polski 1914-2015

Ciekawostki historyczne