Dom babci

Okładka książki Dom babci
David LitchfieldRoss Montgomery Wydawnictwo: CzyTam opowieści dla młodszych dzieci
32 str. 32 min.
opowieści dla młodszych dzieci
The Building Boy
CzyTam
2017-09-15
2017-09-15
32 min.
Patrycja Zarawska
fantastyka babcia wnuczek robot architekt budowanie śmierć

Okładka książki Gdy smok się wprowadza ponownie Howard McWilliam, Jodi Moore
Ocena 7,4
Gdy smok się w... Howard McWilliam, J...
Okładka książki Gwiazdka z nieba Marcin Minor, Przemysław Wechterowicz
Ocena 7,8
Gwiazdka z nieba Marcin Minor, Przem...

Piękna historia, wzruszająca, delikatnie smutna, ale z ładnym zakończeniem. Ilustracje do tej książki są wspaniałe. Polecam!

Jest to książka nie wiem dla kogo, może dla nawiedzonych dziwaków, ale na pewno nie dla dzieci. Zero wartościowych treści. Przykro mi, ale książka bez ciekawej albo mądrej fabuły to zero i żadne ilustracje tego nie uratują.

Niestety nie jest to to, czego szukałam 🙄

Niestety nie jest to to, czego szukałam 🙄

Książka dla kilkulatków poruszająca problem śmierci. Głównym bohaterem jest chłopiec i jego babcia. Brak imion nadaje całości paraboliczny wydźwięk, o co zapewne chodziło autorom: Ross Montgomery i Davidowi Litchfield. Babcia ma marzenie: chciałaby wybudować wnuczkowi dom. Niestety, pewnego dnia nie dała rady podnieść się i usiąść na łóżku, a kiedy chłopiec przyszedł do niej – babci nie było. Wówczas wnuczek wpadł na pewien pomysł... Piękna, metaforyczna opowieść o miłości silniejszej niż śmierć. Do tego ilustracje, nasycone symbolami. Do zanurzenia się w duchowy świat dziecka dotkniętego stratą ukochanej osoby.

Dom Babci to pięknie ilustrowana książka która chwyta za serce.
Głównym bohaterem jest chłopiec, który ma bliskie relacje ze swoją babcią która była kiedyś architektem. Projektowała piękne budynki, najwyższe, najpiękniejsze lecz pewnego dnia zbuduje najwspanialszy dom dla swojego wnuczka. Babcia się zestarzala i już nie mogła budować domów i pewnego dnia nie była w stanie usiąść na łóżku - babci już nie było. Pewnego dnia chłopiec wpadł na pewien pomysł. Pracował wytrwale i skonstruował "babcię" która zabrala go w niezwykłą podróż. Pokonali wspólnie morze, duże miasto aż dotarli do miejsca w którym babcia zbudowała dla wnuczka dom. Który został przez niego wykończony. Trudny tematyka o utracie kogoś bliskiego, autorytecie, głębokiej więzi, inspiracji.

Dom Babci to pięknie ilustrowana książka która chwyta za serce.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka „Dom Babci”
Autor Ross Montgomery
Ilustracje David Litchfield
Przełożyła Patrycja Zarawska
Wydawnictwo @wydawnictwo_czytam
Reakcje dzieci na odejście bliskiej osoby są zupełnie inne niż dorosłych i czasem trudno je powiązać z przyczyną.
Książka „Dom Babci” to poruszająca i piękna opowieść o pożegnaniu, silnych emocjach związanych z utratą bliskiej osoby. Opowiada również o zachowaniu gdzieś głęboko w sercu, cennych i ważnych wspomnień.
Bohaterem książki jest chłopiec, który uwielbia spędzać czas ze swoją ukochaną babcią, która jest dla niego wielkim wzorem.
Po jej odejściu samotny chłopiec nie może się z tym pogodzić. Babcia obiecała mu, że zbuduje kiedyś wspaniały dom, gdzie przeniosą się razem.
Dla chłopczyka jedynym sposobem, by odzyskać kontrolę nad życiem po ogromnej starcie była ucieczka do marzeń. Zaprojektował w swojej świadomości wizję budowy z przeróżnych materiałów postać swojej babci. Pracował wytrwale. Po zakończonej pracy babcia nagle ożywa. Chłopiec znów może spojrzeć w jej oczy, a ta zabiera go w daleką podróż. Czy spełnią wspólne marzenie?
To najpiękniejsza opowieść o przemijaniu jaką kiedykolwiek czytałam. Niesamowite ilustracje w książce zabierają nas do innego świata, gdzie przeżywamy tę wzruszającą historię wraz z głównym bohaterem.
Myślę, że zbliżająca się Uroczystość Wszystkich Świętych będzie dobrym momentem na sięgnięcie po książkę „Dom Babci” i dzięki niej rozmowie z dzieckiem o utracie bliskich.
https://www.instagram.com/zaczytana.mama_books/?hl=pl ig

Książka „Dom Babci”
Autor Ross Montgomery
Ilustracje David Litchfield
Przełożyła Patrycja Zarawska
Wydawnictwo @wydawnictwo_czytam
Książka „Dom Babci” to poruszająca i piękna opowieść o...

Młodszy jest pełnym werwy ośmiolatkiem. Starsza - zakochaną trzynastolatką. Zapewniam Was, że wspólne lektury - przy takim podziale płci i wieku - są właściwie niemożliwe. Zdarza się, że Starsza coś poleci Młodszemu, ale odbywa się to z miną pod tytułem: "Jak byłam taka smarkata jak Ty, to uwielbiałam tę książkę". Co pewien czas, (ku mojej radości) zdarzają się jednak takie pozycje, które zachwycają oba moje bąble. Taki był, lata temu, "Baranek Bronek", który wydany został bardzo podobnie jak "Dom babci". Obie są dużymi kwadratowymi książkami w twardej okładce, obie zachwycają ilustracjami i dbałością o wygląd. Moje dzieciaki mają też wspólnie ulubioną serię o Domku na drzewie, ale to temat na oddzielną recenzję.
Ostatnim wspólnym odkryciem moich dzieci jest właśnie książka pt. "Dom babci". Pozycja na czasie, bo przecież dzień babci był raptem kilka dni temu i wydaje się, że lepszego momentu na jej wręczenie dzieciakom nie mogłam znaleźć. Z drugiej strony Dzień babci kojarzy się z pełną werwy, uśmiechniętą babcią i tańczącym dziadkiem, tymczasem „Dom babci” dotyczy raczej tej smutnej strony "babciowania". Nie jest to książka o radosnej, babcinej miłości. To raczej książka o tęsknocie do tego, co się utraciło.
Salon, lampa, fotel w kwiatki, na ścianach mnóstwo zdjęć... w takiej scenerii poznajemy babcię i Jej wnuczka. Chłopiec bardzo kocha swoją babcię i uwielbia wspólnie z Nią spędzać wieczory na oglądaniu zdjęć. Babcia kiedyś była architektem i obiecała chłopcu, że zbuduje dla niego dom. Niestety babcia się zestarzała i pewnego dnia, kiedy chłopiec chciał ją odwiedzić - Jej już nie było. Zrozpaczony chłopiec zbudował więc "mechaniczną babcię", a gdy skończył - babcia otworzyła oczy i zabrała chłopca w przepiękną podróż. Dokąd? Przeczytajcie sami.
"Dom babci" to książeczka zarówno dla młodszych jak i starszych czytelników. Młodsze dziecię znajdzie w niej przepiękną historię o babci, wnuku i o tym, że miłość jest ponadczasowa i pokona największe przeszkody. Nastoletni czytelnik odnajdzie tu nie tylko historie babci i wnuka, ale również przepiękne opowiadaniu o miłości, szacunku i przywiązaniu. To, co dla Młodszego jest ciepłą historią pokazującą, jak ważna jest babcia - dla Starszej miało wiele innych, bardziej wzniosłych znaczeń.
Książka budzi cały wachlarz uczuć. Na pierwszy rzut oka wydaje się smutna. Traktuje o stracie osoby bliskiej, o smutku i rozpaczy. Bardzo szybko jednak rozpacz zamieniona zostaje nadzieję, dzięki której opowiadanie kończy się ogromnym sukcesem. Smutek zamienia się w uczucie zwycięstwa, potrzebę dalszego działania i dążenia do upragnionego celu. Co ważne - ani razu w książce nie pada słowo "śmierć" czy "strata". Pomimo trudnego tematu, autor stara się dzieciom w przyjazny sposób przedstawić problem straty i tęsknoty. Pomimo trudnego tematu - książka jest ciepła i wzruszająca. Pomimo trudnego tematu - naprawdę warto.
Książka jest rewelacyjnie wydana. Wydawnictwo CzyTam nie wydaje wielu książek, ale każda, która wyjdzie spod jego skrzydeł jest dziełem sztuki sama w sobie. "Dom babci" jest klimatyczną, przepięknie ilustrowaną książką, która zachwyci i małych i dużych. Jej lektura to czysta przyjemność. Na pewno mały czytelnik nie powinien zostać z lekturą sam na sam, ponieważ ilość uczuć przelanych na papier może go przytłoczyć. Przyda się ciepły komentarz Mamy, a już wspólna lektura z babcią byłaby mistrzostwem świata.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Co wieczór przed położeniem się do snu chłopiec rozpalał ogień w kominku. Potem sadowił się koło babci w jej ulubionym fotelu. W domu panowała cisza, słychać było tylko szelest przewracanych kartek i tykanie zegara"
Zakończenie książki napawa optymizmem, marzenia się spełniają, choć czasem dłużej trzeba na nie poczekać, a więź babci i wnuczka jest najsilniejsza. Serdecznie polecam tą książkę wszystkim rodzicom.

Wydawnictwo CzyTam dzięki swojej uprzejmości pozwoliło mi się zapoznać z niesamowitą pozycją. Książka dla dzieci, ale i dla dorosłych. O tym jak dom babci, staje się domem bez babci. Niesamowita pozycja o stracie bez użycia smutnych słów.

Dom Babci to opowieść o chłopcu, który spędza czas w domu babci, gdzie przy kominku podziwia stare zdjęcia. Babcia była architektem, a wnuk ją podziwiał. Jednak dla niej najważniejszym projektem życia miał być dom dla tego chłopca. Dziecko nie mogło się doczekać, tego domu i zawsze pytało kiedy tam zamieszkają. Babcia odpowiadała wkrótce. Jednak babcia była coraz starsza i słabsza, aż pewnego dnia, dom babci został bez babci. Jednak to dopiero początek opowieści. Wspaniałej historii, która pomoże przekazać dzieciom, a może i dorosłym jak sobie uświadomić rozstanie i odejście.

W książce jednak ani razu nie pojawią się negatywnie nacechowane słowa jak śmierć, rozstanie, porzucenie. Lektura tej książki okazała się dla mnie niezwykłym przeżyciem. To historia z niesamowitym przekazem, odpowiednia w każdym wieku. Może być idealnym początkiem rozmowy z dzieckiem, kiedy nie wiemy jak mu powiedzieć o stracie. Pozwólmy by książki pomagały nam mówić.

Książka była niesamowitą przygodą, nauką i polecam ją z spokojnym sercem. Warto ją mieć w swojej biblioteczce i pomóc oswoić najgorszy smutek na świecie, gdy znika z naszej codzienności “babcia”. Dla mnie była punktem wyjścia do rozmowy o przodkach i o tym jak ważna jest pamięć o nich i co znaczy ich zniknięcie.

Przepiękna bajka o tym, jak poradzić sobie ze stratą kogoś bliskiego.

Wydawnictwo CzyTam nie wydaje może książek zbyt często, lecz jeśli już to robi - dostajemy do ręki piękne, wzruszające opowieści. Takie jak ta :) ... "Dom babci" to pięknie napisana historia chłopca, który próbuje poradzić sobie ze stratą ukochanej babci... Wbrew pozorom ta historia wcale nie jest smutna. Przeciwnie - jest budująca, pełna ciepła... A że jest przy tym wzruszająca i chwyta za serce? To przecież dobrze :) ...

Może ciężko jest czasem spodziewać się po książce dla dzieci ukrytych znaczeń i przenośni, jednak tutaj kilka z nich znajdziemy. Babcia chłopca, za którą chłopak tak bardzo tęskni, była architektem, budowała domy; po tym, gdy odeszła, pozostały chłopcu jej plany na wspólną budowlę dla nich obojga, które to pomysły i plany chłopczyk wdraża w życie - powstaje coś, co bardzo przypomina jego babcię, coś, co w dodatku... ożywa... i prowadzi chłopca do zaczętego przez jego babcię domu, który może mu po niej pozostać: jako pamiątka i trwałe, miłe wspomnienie... Dużo tu metafor o tęsknocie, dziecięcej miłości, przywiązaniu... Dla małego czytelnika nie będą one może całkowicie zrozumiałe, ale dla dorosłego - jak najbardziej. A mały czytelnik? Na pewno zrozumie jedno: mnóstwo uczuć i dobrych emocji, jakie zawiera w sobie ta krótka, przepięknie ilustrowana książeczka. A to w zupełności wystarczy :) ...

Jeśli szukacie dla swoich małych pociech bajki innej niż te, które czytacie im zazwyczaj, a do tego bajki mądrej i wzruszającej - to jest właśnie coś dla Was. Gorąco polecam :)

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu CzyTam za egzemplarz recenzencki.

Recenzja znajduje się także na moim blogu:

Przepiękna bajka o tym, jak poradzić sobie ze stratą kogoś bliskiego.

Dodaj cytat z książki Dom babci