Ma fabuleuse enfance dans l'Amérique des années 1950

Okładka książki Ma fabuleuse enfance dans l'Amérique des années 1950 Bill Bryson
Okładka książki Ma fabuleuse enfance dans l'Amérique des années 1950
Bill Bryson Wydawnictwo: Éditions Payot biografia, autobiografia, pamiętnik
The Life and Times of Thunderbolt Kid
Éditions Payot
2010-10-11
2010-10-11
francuski
Julie Sibony

Bardzo sympatyczna i zabawna książka o amerykańskim dzieciństwie w latach 50. ubiegłego wieku. Bryson słynie z ogromnego poczucia humoru, a także ze świetnego zmysłu obserwacji. W swoich wspomnieniach przywołuje jedyną w swoim rodzaju dekadę, w której wszystko wydawało się możliwe. Gospodarczy boom sprawił, że w krótkim czasie w milionach amerykańskich domów pojawiły się najnowsze zdobycze techniki, ale cyniczny konsumpcjonizm jeszcze się nie rozpanoszył. Panowała więc radosna beztroska i wiara w świetlaną przyszłość narodu. Autor w bardzo dowcipny sposób opisuje swoje przygody, wybryki i kłopoty, w które pakował się przy współudziale kolegów. Sporo poświęca też swojej rodzinie, a miał szczęście dorastać w kochającym, choć nieco ekscentrycznym domu :-) Jak to u Brysona, wszystko przyprawione jest pewną dozą przerysowania, by dodatkowo ubarwić już i tak nietuzinkowe postacie i wydarzenia, ale to tylko dodaje całej opowieści jeszcze więcej uroku i komizmu. Tylko jedna, drobna rzecz mnie irytowała - najwyraźniej ulubionym słowem pisarza jest "enormous", w kilku przypadkach pojawia się ono nawet dwa-trzy razy na jednej stronie (a w całej książce pewnie z dwieście razy). Ale to raczej kwestia redakcji, a może i stylu, ja po prostu nie przepadam za nadmiernymi powtórzeniami, więc rzuciło mi się to w oczy. To jednak drobiazg, bo ubawiłam się po pachy przy lekturze tej książki, a barwne opisy pozwoliły mi na zanurzenie się w tej w sumie nie tak odległej, ale jednak bezpowrotnie minionej rzeczywistości. Szczęściarz z tego Brysona, bo dzieciństwo miał w dechę ;-) Gorąco polecam jego książkę jako idealne antidotum na chandrę!

Powrót do dzieciństwa autora. Jak zwykle napisane lekko i z poczuciem humoru. Podobało mi się!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka rozśmiesza do łez, wybuchałem śmiechem czytając ją w porannym autobusie. Ciepły opis dzieciństwa autora w Des Moines lat pięćdziesiątych przybliża nam USA tamtych czasów, gdzie powoli powszechny konsumpcjonizm przejmuje władzę. Ciągle jeszcze bardziej liczy się człowiek, a nie pieniądz i to właśnie pokazuje nam Bryson, który z łatwością wciąga czytelnika w opis życia swojej rodziny. Opisuje gdzie jeździli na wakacje, co jedli, gdzie robili zakupy, pierwszy telewizor, wszechobecnych komiksowych bohaterów, dziwnych krewnych, dziwne zwyczaje rodziców i wszystko to o czym dawno zamomnieliśmy.
Książka pozwoli przeżyć także swoje dzieciństwo ponownie i da kilka godzin absolutnego szczęścia. Naprawdę warto.

• 2017
  • Przeczytane w 2014